Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Castrol Magnatec 5w40 C3 cam cati kilometri a-si putea merge cu el intr-un an maxim ?
    Eu n-as pune deloc. Dupa 2 schimburi cu asa ceva, se pare ca motorului Renault nu-i place castoru', pardon Castrolul.

    Comment


    • Ca tot este vorba de ulei : Eu folosesc elf 10/40 competition st si de la un timp adica de vro 3000 km imi da ulei pe furtunul care iese din capacul culbutori. intre timp am facut si schimbul de ulei si la fel... fac schimbul la 10000 km,, ce poate fi? este un ulei bun acesta ? masina are 95000 km Logan 1.4

      Comment


      • Salut.am trecut e la Castrol Magnatec la asta..RAVENOL Vollsynthetic VSI 5W-40..
        ACEA 2002 B4-02 B3-98 Teil 2 A3-02
        ACEA 2004 A3/B4-04
        RENAULT RN 0710 RN 0700
        ..e un ulei foarte bun..parerea mea..

        Comment


        • Am schimbat ultima data ( 14500Km in urma) Aral blue tronic sae 10W-40. Cu doua zile in urma l-am verificat si este curat, oare sa-l schimb?

          Stiu ca 10W-40 API SL/ CF are proprietati de etansare si lubrefiere a garniturilor pentru a preveni scurgerile de ulei.
          Last edited by clariona; 14 November 2013, 18:17. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • In afara nr. de km, ca timp, de cand il ai in motor?

            Comment


            • Eu il am in motor de mai putin de un an.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • din sept 2012

                Comment


                • Ar cam fi cazul sa il schimbi.
                  [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                  Comment


                  • @clariona, categoric schimba-l!

                    Baga unu' cu indicativ 5W... ca vine iarna.

                    10W.. nu prea e recomandat in sezonu' rece.

                    Comment


                    • cine stie cat ulei intra intre min si max pe joja la ulei la un dci.

                      Comment


                      • am scimbat anut trecut si am pus 4,2 l si era pe maxim. anul asta am vrut sa nu mai fie la fel si am pus 4,1 l. si e tot pe maxim, dupa ce am venit cu ea din colentina la dacoserv militari (4 linii ) si a fost scursa bine. asa ca nu mai stiu... cred ca max 4 litri.

                        Comment


                        • La fiecare schimb pun 4L asa e bidonul
                          http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                          Comment


                          • si unde e pe joja ? ce zice in carte la 85 ? cat ar trebui sa intre ?

                            Comment


                            • 4,2 da cartea.nivelul e cu 2 romburi mai jos de maxim.
                              http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                              Comment


                              • eu stiam ca la 70 zice 4,5.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google