Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu m-am referit la o marca anume. Am cerut o parere intre:

    uleiurile din benzinarii - Motor Oil Plus de la Petrom, Bixxol de la OMV, Luxe Synthetic de la Lukoil, etc, care in mod sigur nu sunt contrafacute dar nu sunt uleiuri de marca

    si uleiurile de marca (Mobil, Castrol, Total, Elf, Aral, etc) dar cumparate din locuri de mai putina incredere (ex. unele magazine de cartier)

    Comment


    • La acelasi grad SAE uleiurile proprii din benzinarii sunt mult mai scumpe. De la colt, nu stiu cine mai cumpara.

      Comment


      • Originally posted by abc View Post
        Nu m-am referit la o marca anume. Am cerut o parere intre:

        uleiurile din benzinarii - Motor Oil Plus de la Petrom, Bixxol de la OMV, Luxe Synthetic de la Lukoil, etc, care in mod sigur nu sunt contrafacute dar nu sunt uleiuri de marca

        si uleiurile de marca (Mobil, Castrol, Total, Elf, Aral, etc) dar cumparate din locuri de mai putina incredere (ex. unele magazine de cartier)
        In mod normal ce vezi prin benzinarii cu marca proprie sunt produse tot de brandurile cunoscute, doar ca nu stii neaparat cine le face la OMV spre exemplu...

        Nu toate magazinele de cartier au ulei contrafacut, desi sansele sunt mai mari sa iei teapa.
        Eu spre ex iau ulei de la magazin de cartier, dar e magazin destul de vechi, de acolo baga multi cunoscuti ulei, piese si alte cele.

        Totusi adevaru e undeva la mijloc cu magazinele astea de cartier si cele cunoscute de tot orasu, am luat teapa la magazin mare cunoscut de tot orasu, unde cred ca jumate din piese sunt contrafacute si jumate sunt pe bune.
        Adica una e cand iti pune in brate un far si-ti spune ca e chinezesc ca de asta e la juma de pret (asta e ok) si alta e cand iti da niste placute "originale" nici prea scumpe nici prea ieftine , sunt facaturi toata ziua dar se jura ca sunt originale.
        Si atunci sa mai iau ulei de la ei..? NU

        Comment


        • Nu mai stiu nici eu de unde sa iau ulei.
          Am primit un Castrol Edge turbo diesel de la un prieten din Austria si mergea motorul super bine (cand lasam masina sa "curga" in frana de motor parca era oprit motorul .... si la relanti torcea ca o albina).
          Acelasi ulei l-am luat de la magazinul din cartier si nu mai are acelasi "efect".
          Motorina nu am schimbat pomapa. Tot de la Omv alimentez, aceea mai ieftina.
          Sincer nu mai stiu de unde sa iau ulei pentru motor sau ce ulei sa mai incerc ....

          Comment


          • Urmeaza sa fac schimbul de ulei la dCi si vreau sa va intreb daca a folosit vreun coleg ENEOS 5 W40 ptr dCi ?

            La ultimul schimb am pus ELF Evolution SXR 5 W40. Acum sunt intr-o oarecare dilema si nu stiu ce sa aleg dintre urmatoarele , ENEOS sau ELF :

            http://www.eneos.ro/produse/uleidemo...yper-5w40-ulei sau

            http://www.elfevolution.ro/produse ?

            Comment


            • Originally posted by flickflack View Post
              Urmeaza sa fac schimbul de ulei la dCi si vreau sa va intreb daca a folosit vreun coleg ENEOS 5 W40 ptr dCi ?

              La ultimul schimb am pus ELF Evolution SXR 5 W40. Acum sunt intr-o oarecare dilema si nu stiu ce sa aleg dintre urmatoarele , ENEOS sau ELF :

              http://www.eneos.ro/produse/uleidemo...yper-5w40-ulei sau

              http://www.elfevolution.ro/produse ?
              Nici macar nu am auzit de Eneos. (am vazut acum ca este un ulei japonez dar cine stie unde este fabricat cel care se aduce in Romania - stiu teoretic are calitate identica cu cel fabricat in Japonia) De ce nu mergi in continuare pe Elf? Solutiile clasice, care au fost verificate de-a lungul timpului, sunt intotdeauna cele mai bune. Lasa-i pe altii sa experimenteza!

              Comment


              • Originally posted by flickflack View Post
                Urmeaza sa fac schimbul de ulei la dCi si vreau sa va intreb daca a folosit vreun coleg ENEOS 5 W40 ptr dCi ?

                La ultimul schimb am pus ELF Evolution SXR 5 W40. Acum sunt intr-o oarecare dilema si nu stiu ce sa aleg dintre urmatoarele , ENEOS sau ELF :

                http://www.eneos.ro/produse/uleidemo...yper-5w40-ulei sau

                http://www.elfevolution.ro/produse ?
                La virsta matale, inca mai experimentezi?
                Eu zic sa ramai pe Elf; nu se merita... oboseala.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Originally posted by abc View Post
                  Nici macar nu am auzit de Eneos. (am vazut acum ca este un ulei japonez dar cine stie unde este fabricat cel care se aduce in Romania - stiu teoretic are calitate identica cu cel fabricat in Japonia)
                  Ca sa discutam obiectiv despre uleiuri trebuie sa vedem MSDS-urile.

                  Pe la paginile 25x gasesti niste pareri si despre ENEOS.

                  Uite 2 poze facute de mine in reprezentanta ENEOS din Constanta.
                  Attached Files

                  Comment


                  • Am folosit eu ENEOS. Nu am fost prea incantat. A mai si "papat" motorul din el. L-am primit cadou si l-am folosit anul trecut in vara.
                    Attached Files

                    Comment


                    • Care-i scopul acestor experimente?
                      Ma uitam la masina lui groza ce n-a crapat nici cand a bombardat-o cu o presiune imensa in capul pistonului.
                      Voi credeti ca masina va rula mai mult daca ii puneti alt ulei?
                      Unii ziceau ca mobil1 0w40 nu prea "tine" la turatii inalte, in conditiile in care face fata unei masini sport ce atinge 7500 rpm. Insa unui logan cu raport de compresie de mobra in 4 timpi, nu prea.
                      Intelegeti problema?

                      Comment


                      • Ce raport de compresie are loganul?
                        sigpic

                        Comment


                        • Am vazut aici ca in general cand se discuta despre calitatea unui ulei se raporteaza la numarul de kilometrii dintre doua schimburi (pe langa alte aspecte importante si ele).

                          Eu sunt un caz atipic in sensul ca fac foarte putini kilometri cu o masina si ma intereseaza si durata de exploatare a unui ulei, masurata in timp nu doar in kilometri. Adica apreciez un ulei care spre exemplu chiar daca trebuie sa fie schimbat la sa zicem max. 5000 km poate sa fie pastrat in motor sa zicem max. 10 ani. Ma refer la indicatiile date de producator. Stiu ca am exagerat mult cu aceste cifre, dar am dat un exemplu. Si mai stiu ca intervalele de revizie pentru masina, recomandate de producator, chiar obligatorii in perioada de garantie, sunt mult mai mici. Iar la orice revizie schimbi obligatoriu si uleiul. Ce se intampla daca fac 1000 de kilometri pe an cu masina, sau chiar mai putin? Schimb uleiul asa de des? Din acest motiv ma intereseaza uleiurile rezistente si in timp nu doar la kilometri multi.

                          Comment


                          • 9,5:1. Parca.

                            Comment


                            • Pai mobrele mele au 10.0:1 si 12,9:1. Si sunt din `93 si 2006.
                              sigpic

                              Comment


                              • N-ai inteles aluzia! Stai jos, nota3!

                                @abc: De regula, uleiurile long life duc in jur de maxim doi ani, daca nu faci un 15-20.000 km (cu indulgenta) in intervalul asta.


                                PS: Sunt curios, cati dintre cei cu "urechile fine" la zgomote, sunt capabili sa sesizeze diferente daca li s-ar schimba uleiul peste noapte, fara sa stie
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google