Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Atunci intreb si eu,,de ce naiba mai scriu astia prin cartile tehnice ca intra 4,8 litri la 16 v...3,2 litri la 1.4..si tot asa??
    Nu era mai bine sa scrie,,,bagati 3 litri de ulei in toate motoarele, ca merg si asa!
    De ce se mai obosesc astia sa faca bidon/ambalaj de 1 litru, 4litri, respectiv 5 litri?
    Scoteau din astea universale de 3 litri si cu asta basta.

    Dar fac pariu, ca Octavian a bagat ulei in motorul lui cat scrie la carte, dar si-a dat si el cu parerea, doar cu parerea si Andreyi a luat-o de buna

    Ps..@Andreyi,,la 1.4 erau parca vreo 200 de ml diferenta si multi bagau 3 litri ca sa numai cumpere inca un litru degeaba.
    Dar daca acum ai 1.6 16 v, vezi ca diferenta aia de 800 de ml are si ea o justificare,,mai multe valve de uns
    Asa ca pe viitor poti cumpara un bidon de 5 litri si diferenta aia de 200 de ml sa iti ramana pt o eventuala completare.
    Cred ca nu esti asa de zgarcit, incat sa numai dai inca 20/30 de lei pt inca un litru in plus?
    Dar acum faci ce vrei,,dar repet,,numai da indicatii si la altii sa faca ca tine, ca nu e de bine!
    Last edited by Ivan Marian; 8 February 2014, 11:18.

    Comment


    • Nu dau nici o indicatie, chiar cer sfaturi si pareri in marea majoritatea a postarilor, pentru ca nu ma pricep foarte bine, si poti fi un pic mai jos cu tonalitatea si gandeste de doua ori inainte de a "spritzui" verbal pe cate un coleg de forum. Doar am facut o constatare, nu am reinventat cantitatea de ulei necesara lui 1.6_16v.
      Plus de asta, asa cum zici si tu, cine e cu capul pe umeri pune 4,8 litri de ulei direct in 1.6_16v si stie sigur ca nivelul va fi exact cum trebuie(adica la max, nu peste) doar n-o sa asculte "istoria" mea si o s-o aplice.
      Uite ca eu n-o sa pun 4,8 litri in 1.6_16v tocmai pentru ca depaseste nivelul max, si prefer sa fie sub. Din aproximarile mele(din uleiul ce-a ramas la schimbul anterior), cred ca au intrat cam 4,3 litri si tot era peste max nivelul(cu putin, dar era).

      Comment


      • Intr-adevar in cartea de service scrie ca la 1.6 16V intra 4,8 litri, dar eu am pus 4,5 litri (am zis sa pastrez 0,5 litri pt revizia urmatoare cand sa cumpar doau u bidon de 4 litri) si nivelul uleiului pe joja e la maxim, chiar un pic peste cam cu 1mm. Revizia am facut-o in iunie la fix un an si 11.6xx km, si acum masina are 19 mii km, nivelul ramanad la fel.

        Precizez ca la revizie mecanicul a lasat mai bine de o ora sa se scurga uleiul vechi (deci nupoti sa zici ca a ramas ulei nescurs, ca am vazut ca mai sunt mecanici care lasa sa curga doar cateva minute si apoi pun buson la loc). Uleiul este Dacia Oil 5W30; si evident am schimbat si filtrul de ulei (filtru de origine).

        Inca ceva, motorul este euro 5, poate la 1.6 16V euro 4 intra mai mult ulei ?

        Cand aveam Supernova, motorul 1.4, daca bagam 3 litri deja depasea maximul pe joja, pana la maxim intrau cam 2,9-2,9 litri.
        Si la Clio Symbol 1.5 dCi spune ca intra 5,0 litri, dar defapt intra cam 4,3 litri...
        Last edited by SYL40; 8 February 2014, 12:16.

        Comment


        • La 1.4 mpi cam toata lumea pune 3 litri, efectiv nu are rost sa mai cumperi un litru pentru 200 de mililitri de ulei. Nivelul e foarte sus, intre minim si maxim, cu 3 litri.

          Comment


          • La 1.5 dci eu pun cam 4.1-4.2 si deja uleiul este la limita de sus pe joja... chiar o idee mai sus...
            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

            Comment


            • ...Pai da, la 1.5 dCi euro 3 (eu zic de Symbol, dar nu cred sa difere de Logan), daca pui doar 4 litri nivelul pe joja e doar cu cativa mm sub maxim.

              Comment


              • Originally posted by mr.K View Post
                La 1.4 mpi cam toata lumea pune 3 litri, efectiv nu are rost sa mai cumperi un litru pentru 200 de mililitri de ulei. Nivelul e foarte sus, intre minim si maxim, cu 3 litri.
                De ce sfatuiesti aiurea daca in carte scrie clar 3,3 litri?

                Comment


                • Originally posted by andreyi View Post
                  Din aproximarile mele(din uleiul ce-a ramas la schimbul anterior), cred ca au intrat cam 4,3 litri si tot era peste max nivelul(cu putin, dar era).
                  Cum naiba sa mai ramana 300 de ml de ulei in motor? Doar nu ai pus dopul dupa 3/5 minute de scurs?

                  Originally posted by SYL40 View Post

                  Inca ceva, motorul este euro 5, poate la 1.6 16V euro 4 intra mai mult ulei ?

                  .
                  La euro 4 intra tot 4,8 litri.

                  Comment


                  • Originally posted by andreyi View Post
                    Am verificat acum nivelul(motorul e oprit de o ora) si are doua x-uri sub maxim. Nu e bine?

                    Si pe langa asta, daca pe joja ai un minim si un maxim, si uleiul se afla in acest interval,chiar spre maxim, este vreo crima pentru motor? Scrie undeva ca nu trebuie sa mergi cu nivelul de ulei sub reperul max ca altfel se strica motorul?
                    E bine, numai ca dumneata tocmai esti la inceputul intervalului de schimb, iar peste ~15 000km, cand zici ca faci schimbul, mai e cale lunga.
                    Originally posted by Ivan Marian View Post
                    Data viitoare numai posta pe aici ca la motorul 1.6 16V ai bagat tu 4 litri de ulei, ca vine un incepator si o ia de buna si baga si el 4 litri, cand de fapt intra 4,8 litri. Totusi, sunt 800 de ml, nu 80.
                    Exista intotdeauna un procent de probabilitate, atunci cand culegi informatiile; mai exista si discernamant. In fond colegul @andreyi n-a facut nici macar o recomandare, ci doar a spus ce-a facut si nu cred ca e o crima.

                    Revenind la subiect, la masina mea 4,8l de ulei, sunt peste semn cca. 2mm; asa am luat masina; la ultimile schimburi am pus un pic sub 4,5l (mi-a ramas in bidon cca 550ml) si sunt la semn maxim.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Originally posted by andreyi View Post
                      De ce sfatuiesti aiurea daca in carte scrie clar 3,3 litri?
                      De ce te bagi aiurea daca tu ai 1.6 16V?
                      3 litri sunt suficienti la 1.4 mpi.

                      Comment


                      • Originally posted by Ivan Marian View Post
                        .....................

                        Dar fac pariu, ca Octavian a bagat ulei in motorul lui cat scrie la carte, dar si-a dat si el cu parerea, doar cu parerea si Andreyi a luat-o de buna
                        ...............................
                        Nu, totdeauna cumpar si bag 3 litri, ar fi culmea sa mai iau un bidon pt 200 gr.

                        Cat despre datu cu parerea unanima nu m-ai nimerit, fac parte din majoritate, adica Giga Contra

                        Comment


                        • Eu consider că indicație greșită este să-i citești omului fix din carte fără a verifica. 4,8 litri înseamnă cît? Nivelul maxim? Eu încep să am dubii, după două schimburi făcute la care am turnat de fiecare dată bidonul de 4 litri și atît. Și să nu îmi spuneți că a rămas aproape un litru în motor,că nu sînt la primele schimburi făcute (iar al doilea a fost în service Dacia, cu ocazia distribuției).
                          Și oricum, de ce să torni cît scrie în carte din prima? Ca să rămînă nivelul peste maxim și să te chinui să mai dai jos după aceea, fără rampă? Nu mai bine torni după, dacă nivelul e la minim?
                          Eu credeam ca de-aia vine omul pe forum, să vadă ceva sfaturi practice, nu să-i turuiți din manuale!

                          Comment


                          • Mr. K, nu m-am bagat peste tine, stai linistit, am vrut sa vad daca ai o reactie asemanatoare cu a mea la ceea ce a scris colegu' de m-a ironizat, si prin urmare imi cer scuze daca a deranjat.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              La 1.4 mpi cam toata lumea pune 3 litri, efectiv nu are rost sa mai cumperi un litru pentru 200 de mililitri de ulei. Nivelul e foarte sus, intre minim si maxim, cu 3 litri.
                              Mie la doua revizii facute la reprezentanta (IPSO si Dacoserv Militari) mi-au pus de fiecare data 3 litri si ceva (motor 1.4 MPI). La IPSO mi-au dat un bidon de un litru cu uleiul ramas in el (din cele 4 bidoane de 1 litru pe care le-am platit) iar la Dacoserv au vrut sa-mi dea bidonul de 4 litrii cu ce a mai ramas in el (dar nu am vrut sa-l mai iau).

                              Comment


                              • On topic: Multumit de combinatia Elf EVO 5W40 + filtru Mann, becul se stinge rapid, toate bune si frumoase.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google