Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Promotie in Kaufland ulei (marca proprie) 15W40, A3/B4, bidon 5l = 47 lei

    Comment


    • Si sa-l folosim la ce...? )
      Nici la Dacia 1300 nu l-as baga.

      Comment


      • de ce? eu la dacia 1310 am 15w 40 si nu sughite....e adevarat ca-l tin in jur de 3000 km, dar cam atat fac eu intr-un an cu ea...si restul il pun in rezervorul de ungere la lant la husqvarna...
        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

        Comment


        • 15w40 folosesc la un vw transporter t2 1.6td 80cp cam de 90.000km, masina are 470.000km e din 1988 si merge exemplar iarna-vara, cu remorca sau fara, cu rulota de 1500kg sau fara...ce va mai place sa vorbiti in necunostiinta de cauza. 15w40 este un ulei mineral care se schimba la 5000km si se preteaza la diesel cu antecamera cu sau fara turbo.in nici un caz la logan oricare ar fi motorizarea.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            @Andreyi...E bine, numai ca dumneata tocmai esti la inceputul intervalului de schimb, iar peste ~15 000km, cand zici ca faci schimbul, mai e cale lunga.
            Corect,,apare el mai tarziu pe aici si spune/intreaba de ce se aud zgomote ciudate la motor, de ce se ridica temperatura, de ce, de ce si iar de ce...
            In fond e motorul lui si daca vrea sa ne ia de bune sfaturile e ok, daca nu, e iar ok.

            Cat despre uleiul de Kaufland, eu unul nu l-as pune nici pe lantul de la bicicleta

            bidon 5l = 47 lei
            ,,e mai ieftin si ca uleiul Bunica/Floriol..la naiba cu uleiurile marca proprie..Billa, Kaufland, Mega Image,,etc.

            Comment


            • La o adică ar merge într-un 1.5dci conform cărții, dar folosit vara...Cât timp indicele de vâscozitate la cald este tot 40 ca și la 10w40 care se pune deobicei în service la dci-uri nu văd care-i problema. Totuși, nici eu nu aș pune așa ceva în mașina mea...

              Comment


              • Aral Blue Tronic

                In zona mea toti folosim acest ulei si nam avut nici unul probleme sau al ceva

                Eu unul sunt multumit de cate ori am facut skimbul lam scos la fel cum lam bagat adica,curat

                Al meu este 1.4 o singura data lam scos negru nul mai skimbasem de 1an si vro 3luni si lam scos negru si de atunci il scimb la vro 8luni deoarece nu fac prea multi km
                Last edited by vitriol; 9 February 2014, 23:45.

                Comment


                • Originally posted by sunshine View Post
                  Cât timp indicele de vâscozitate la cald este tot 40 ca și la 10w40 care se pune deobicei în service la dci-uri nu văd care-i problema. Totuși, nici eu nu aș pune așa ceva în mașina mea...
                  eu n-as pune nici 10w40 vreodata.

                  Comment


                  • cu cat il luati ? elf evo 5w40 e 135 lei la 5 litri. merita diferenta ?!

                    Comment


                    • Pai nu compara cu Elf, ci tot cu Aral.
                      Bluetronic 10w40 e cam 90-95 de lei, iar Hightronic 5w40 e 105 lei. Pentru 10 lei diferenta, merita pus 5w40.

                      Aral e un ulei bun si ieftin, dar nu merita folosit 10w40 la temperaturi scazute.

                      Comment


                      • un ulei prea curat nu si-a facut treaba. printre altele trebuie sa curete motorul.
                        la diesel e negru dupa 100 km, dar asta nu inseamna ca nu e bun. din contra.

                        Comment


                        • salut colegi!datorita faptului ca exista multe suspiciuni in privinta contrafacerii uleiurilor am preferat sa aleg pentru motorul meu 1,4 ulei motul 6100 luat direct de la reprezentanta lor din bucuresti.preturile sunt foarte bune.motorul merge perfect sunt la al 3-lea schimb cu acest ulei.motorul are aproape70k

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            un ulei prea curat nu si-a facut treaba. printre altele trebuie sa curete motorul.
                            la diesel e negru dupa 100 km, dar asta nu inseamna ca nu e bun. din contra.
                            Una la mana asta vroiam sa zic si eu, ca un ulei trebuie sa si curete motorul, nu sa se pastreze perfect "curat" pe toata durata de exploatare.

                            Doi la mana, la diesel se innegreste mai repde...Am schimbat luna trecuta uleiul la Clio, si cand am ajuns acasa, dupa aprox 30km, uleiul era deja negru...Poate ca din cauza ca il schimbasem in sambata aia cand a venit ninsoarea in Bucuresti si s-a mers destul de incet (in general doar cu tr 1 si 2) si s-a si stat pe loc (desi era sambata) si astfel motorul a functionat destul de mult comparativ cu km efectuati.

                            Comment


                            • am si eu o întrebare , a mai pățit cineva sa i se rupe joja de la ulei si bucățica sa rămîn in baie și dacă la următorul schimb sa curgă pe la bușon cu tot cu ulei.

                              Comment


                              • Poftim de citeste:

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google