Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am trecut la Vatoil Synt Gold 5W30, de la Catrol Magnatec 10W40.
    Pana acum, motor mult mai silentios.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      misto asta... deci 10w40 nu apare deloc la diesel, ci la benzinare.
      cand le tot spuneam multora sa renunte la 10w40 pe diesel, nu ma credeau.
      bine ca nu m-am luat dupa unii si dupa altii.
      si vad ca nici ACEA A5/B5 nu apare la diesel...
      Cartea e pt modelele Euro 5 cu DPF, la euro 3-4 fara DPF poti pune si 10W40.

      Comment


      • eu zic sa te mai uiti o data pe foaia aia ca iti arata clar.
        diesel fara filtru particule in care bagi A3/B4 sunt euro3 si euro4
        la euro5 nu exista fara filtru part. si niciodata nu bagi A3/B4 la euro5.
        Last edited by B997NDL; 11 April 2014, 00:26.

        Comment


        • Eu ziceam si de ce scrie in cartea de la Symbol, care e euro 3.
          Uite, am postat mai demult o imagine:

          Comment


          • da, si intr-a mea scrie ca se poate pune 10w40, dar vad ca mai nou nu mai scrie. in poza postata de colegul diesel fara filtru sunt doar E3 si 4.
            oricum, n-as folosi 10w40 nici sa ma bati.

            Comment


            • Am impresia ca uleiurile 10w40 sunt 100% minerale cred ca si de aici problema cu depunerile.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • am un coleg de serviciu si din 10w40 nu scoate motorul ala, are 150.000 km, face schimburile la 10.000 si o talpuieste bine in fiecare weekend bucuresti-craiova-bucuresti, 1.5 dci 85 cai
                mineral-nemineral sunt lagune si meganuri cu cate 3-4 sute de mii de km care au mers numai cu elf 10w40
                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                Comment


                • Întotdeauna vor fi pareri Pro şi Contra!

                  Comment


                  • Ideea e nu ca uleiul 10W40 nu este bun pt motor, ci ca un ulei 5W40 e categoric mai bun decat 10W40, in conditiile unei diferente mici de pret...

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      eu zic sa te mai uiti o data pe foaia aia ca iti arata clar.
                      diesel fara filtru particule in care bagi A3/B4 sunt euro3 si euro4
                      ...
                      Manualul din poza e de la o masina mai noua.
                      In manualul primit la masina mea (1.5 dci 65 cp euro 3 2006 DPFless) scrie ca poti pune 10w40 si scrie clar ca sa nu pui sub nicio forma 5w30 sau 0w30.
                      In manualul din poza vad ca recomanda sa pui 5w30 la 1.5 dci fara DPF.

                      Comment


                      • La dizalurile mai vechi asa era, fara 5W30.
                        La astea noi se poate, asa cum e si la majoritatea dizalurilor.

                        Am bagat 5W30 intr-un dizal vechi (w124 200d) la mers constant 120-130/h avea un sunet total necunoscut de la motor si foarte evident, nu fier pe fier, nu tzacaneli, un vuiet ciudat constant.
                        Ia-am bagat un tub de "miere" si a tors cum il stiam.

                        Intre timp l-am schimbat dupa 14000 km (pus un 10W40).

                        Comment


                        • Pentru motoarele Renault Diesel cu DPF (filtru de particule) unde trebuie respectată strict norma RN0720, am găsit şi acest Motul 5W30!
                          Dacă îl comparăm ca preţ cu un ELF Solaris DPF 5W30, amândouă uleiurile ambalate la bidon de 5 litri, diferenţa este de 77 lei (cu atât este mai scump uleiul Motul)!

                          Comment


                          • si ce te face sa crezi ca ar merita diferenta aia de pret ?

                            Comment


                            • @B997NDL: A fost doar o constatare!

                              Comment


                              • Cei care a-ti folosit Dacia Oil Plus Premium 5w-30 a-ti avut pe capacul de umplere ulei spuma ? Eu am observat astazi acest fenomen de spuma depusa pe capac in interior.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google