Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 77sky View Post
    Am avut un schimb cu DACIA OIL 10W40. Asadar, rulaj de cca 20kkm.
    Scuze, dar atât de mult l-ai ţinut în motor?

    Comment


    • Probabil uleiul din fabrica+1 schimb= 20k rulaj. Altfel, nu respecta conditiile garantiei.

      Comment


      • Ampt , te grabesti...
        mr.K a intuit.
        Logic, daca a venit cu ulei din fabrica, prima interventie la 10kkm si urmatoarea la 20kkm, cat a parcurs cu oloiul minune?

        N.B. Dupa mine, cel putin la diesel, optimul este de 1 an, ori 10kkm pentru schimb de ulei si filtre (aer, ulei), pentru conditiile din RO.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Originally posted by 77sky View Post
          Ampt , te grabesti...
          Mea culpa!
          Câţi kilometri ai acum cu maşina?

          Comment


          • Nu mai comparati mersul vostru cu cel taximetristilor. Ei nu folosesc acelasi regim de turatii. Eu inca merg pe mobil1 0w40, dar ma bate gandul sa trec la cel scris in carte.
            sigpic

            Comment


            • cu alte cuvinte, daca ar forja-o la turatii maxime ocazional cu 10w40, nu i-ar mai tine motoarele 3-400mii km?

              Comment


              • Pai baga ei 10w40? Parca spuneati mai devreme ca baga cel mai prost ulei.
                sigpic

                Comment


                • Am un amic taximetrist cu 1.6. Are 220000km cu ulei elf fara probleme schimbat din 10in 10mii.

                  Comment


                  • Originally posted by Pacco View Post
                    Pai baga ei 10w40? Parca spuneati mai devreme ca baga cel mai prost ulei.
                    Care-i cel mai prost, Lubrifin 20W50?

                    Comment


                    • Intre 5w40 si 5w30 de la acelasi producator care e mai bun?

                      Comment


                      • Pentru ce motor, Diesel sau benzină, dacă este Diesel are filtru de particule, unde va fi folosită maşina preponderent?

                        Comment


                        • 1.2 gpl si cu masina se umbla in italia unde ajunge vara temperatura exterioara la 40 de grade. Acuma am 5w40 magnatec, insa am vazut oferta la 30 euro 5w30 edge.

                          Comment


                          • in cazu' asta, mergi pe 5w40

                            Comment


                            • Am vazut acum vreo 2 ani ceva ulei de la shell 5 sau 10w 50 sau 60. Cica merge 60000km. Era 12€ litru. Chiar 60d mii nu, dar poate 20.....

                              Comment


                              • io n-as baga longlife-uri in motor (relativ) nou.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google