Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cu plăcere, când pot, ajut.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • Amintirea cu uleiul Texaco in 2005, cand am facut primul schimb, nu se impaca cu ideea ca Dacia Oil e produs de Elf.
      In aceasta ecuatie Elf a fost adus ca facand parte din grupul Total,si de aici confuzia.Cred ca a fost si o strategie de marketing sa credem ca Dacia oil este de fapt ELF.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Am vazut in Kaufland uleiul sintetic K Classic 5W-40 full sintetic, ca pret este foarte avantajos, 5L 100 RON. Ce parere aveti? A folosit cineva acest tip de ulei, cumva stiti producatorul de baza?

        Comment


        • untdelemn de la Bunica ?

          Comment


          • N-aş spune. Kaufland a avut şi Liqui Moly la diverse oferte.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • Originally posted by ursamajor View Post
              Întâmplător mai am vreo jumate de bidon de Dacia Oil. După primul schimb făcut la ei (după care am început cu Mobil), mi-a rămas şi l-am folosit pentru uns balamalele prin casă sau alte chestii de-astea. E foarte bun.
              Pune si o poza cu tot bidonul , sunt curios daca bidoanele arata la fel cu ele de acum. Bidoanele dacia oil de acum sunt identice cu bidoanele total si lubrifin.

              Pe bidoanele de dacia oil de acum scrie producator ''Total LUbricants Romania''.
              Probabil la inceput au folosit texaco ,apoi au trecut pe total/elf/lubrifin

              Comment


              • Pana sa vina pozele pot sa spun ca cele vechi nu aveau ornamentul asta striat pe partea ingusta de la noile bidoane, daca nu ma inseala memoria.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Vedetă mare bidonul ăsta! Să fac o licitaţie la Bursă? )
                  Attached Files
                  Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                  Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                  Comment


                  • Deci la inceput Dacia a folosit ulei Texaco, acum mai mult ca sigur foloseste un produs de la Total. Ramane sa mai cercetam.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Voila!
                      Si acum intrebarea: De ce si-ar baga TEXACO uleiul in bidoanele celor de la Total? Culmea mai si scrie pe bidoane ca e produs de Total lubricants Romania SA.
                      Acum daca stie cineva cand a incetat DACIA colaborarea cu Texaco si a trecut pe DACIA OIL produs de total , il rog sa ne lumineze. Eu din 2007 folosesc Dacia Oil si de pe atunci pe bidoane era trecut TOTAL ca si producator.

                      LE: Pe bidonul Dacia OIL postat de ursamajor scrie ACEEA A1, ori dacia oil de acum are norma ACEEA A5/B5.
                      Attached Files
                      Last edited by crull; 28 November 2011, 23:34.

                      Comment


                      • Pai nu s-a acreditat ideea ca Dacia oil ar fi acum Texaco.Asta a fost la inceput.
                        Eu personal am spus ca acum Dacia oil ar fi un produs de la Total;si daca privim ambalajele(care sunt identice)se pare ca asa este.Deci nu de la Elf.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          @ursamajor
                          Multumesc,m-ai ajutat sa-mi sustin parerea.
                          Asa era bidonul in 2005 cand am schimbat uleiul.Exact cum am presupus;Dacia oil este de fapt Texaco si nu elf cum credeau unii.
                          Uite vorbesti la prezent in a doua fraza

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Pai nu s-a acreditat ideea ca Dacia oil ar fi acum Texaco.Asta a fost la inceput.
                            Eu personal am spus ca acum Dacia oil ar fi un produs de la Total;si daca privim ambalajele(care sunt identice)se pare ca asa este.Deci nu de la Elf.
                            Sunt uleiuri ELF identice cu unele Total, doar ambalajul difera. Verifica niste fise tehnice sa vezi. Deci daca e Total foarte probabil sa fie si ELF. Sau dupa cum am spus poate e o reteta individuala. Nu putem sti exact atata timp cat la Dacia Oil nu se gasesc informatii.
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Elf = Total = Lubrifin si se fabrica in romania. la brasov parca ?



                              cu ce seamana bidoanele astea ? ehh ?

                              Comment


                              • Da .Scuze.ERA am vrut sa spun,pentru ca vorbeam despre cel din 2005;dar daca citesti si celelalte posturi ale mele, ai sa intelegi ce am vrut sa spun.

                                @alessandro
                                Chiar nu vezi asemanarea?Ciudat.De bidoane vorbeam ,nu de abtibild.
                                Last edited by IancuMIC; 28 November 2011, 23:56.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google