Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @ mr.K Da este Magnatec. Initial cand am vazut postul tau m am blocat un pic , stiu engleza doar pentru conversatie. Am cautat pe nenea google si FULLY=COMPLET
    Ce sa intelegem ?
    Ca ai pus un ulei semisintetic pana acum, nu sintetic.
    Nu ca ar fi un lucru rau, ai economisit niste bani.

    Ideea era ca pe siteul castrol ei recomanda pt logan 1.4 edge 0w30 .
    Eu as pune mai degraba Edge 0w40.

    Comment


    • La fel si la motorul meu de 1.2 pe site-ul Castrol imi recomanda sa pun 0w-30 , la Mobil 1 imi recomanda ce am acum in motor NL 0w-40 , fiecare producator cu recomandarile lui.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • fiecare producator cu recomandarile lui.
        Recomandarile cele mai scumpe, ca 1.4 merge si cu 5w40, si cu 5w30, si cu 10w40.

        Comment


        • Majoritatea site-urilor de ulei de acest gen recomanda atat un ulei din gama premium cat si un ulei mediocru gen 10w-40.
          Last edited by prometheus; 2 July 2015, 10:25.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • E, astia sunt mai smecheri, dau Castrol Edge 0w30 ca prima alegere pentru Logan 1.4.


            Ca alternativa, Magnatec 5w30.
            Last edited by mr.K; 2 July 2015, 10:41.

            Comment


            • Originally posted by einstein1984 View Post
              @IancuMic, atunci motul 8100 ala care a vollsyntetiche, e grupa 3 si 4 sau e HC?
              Ar trebui sa fie ulei din grupa IV.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                Va spuneam candva, de ce am mai multa incredere in uleiurile produse pentru piata germana; pentru restul e altceva.
                Cam despre asta e vorba.
                Acelasi lucru am observat si eu la uleiul Mobil Super 3000 5w40.
                Anul trecut, intr-un magazin de piese auto am gasit doua bidoane diferite de Mobil 5w40, ambele fabricate in Italia si cu data de fabricatie relativ apropiata - diferenta de o luna. Unul dintre bidoane era de 5 litri si avea inscrisuri NUMAI IN LIMBA GERMANA pe care scria HC SYNTHESE.
                Celalalt bidon era de 4 litri avea inscrisuri in LIMBILE DIN EUROPA DE EST pe care scria FULLY SYNTHETIC.
                Eu sunt convins ca nu este vorba de diferenta de calitate intre continutul celor 2 ambalaje, numai ca la nemti nu poti scrie vollsynthetische atunci este HC SYNTHESE -atata tot.
                Last edited by clanţă; 2 July 2015, 16:51. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Pai da pentru ca la nemti nu merge cu "prosteala"si sunt convins ca un ulei fabricat la ei este superior calitativ decat unul fabricat in Turcia(stiu ca Castrol si-a facut o fabrica aici) de ex.
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Va spuneam candva, de ce am mai multa incredere in uleiurile produse pentru piata germana; pentru restul e altceva.
                    Cam despre asta e vorba.
                    Nu vad relevanta dupa poze (le-am pus si eu cu 1-2 pagini inapoi) ca sa ai incredere in ala nemtesc.
                    Pe ala nemtesc scrie ca e HC-Syntese, pe ala "european" scrie Fully Synthetic.
                    Sa inteleg ca pe ala nemtesc spune adevarul si la restul vinde HC ambalat in sintetic veritabil?

                    Pe site-ul oficial Castrol apare poza cu "Fully Synthetic" deci ?

                    Comment


                    • Pai apare da in engleza care e bidon pentru fraieri. Pentru nemti bidonul e in germana si nu mai e decat HC SYNTHESE. Simplu.

                      Comment


                      • Bine punctat madhorsefuzzy. Dealtfel in descrierea niciunui tip de Castrol, ca de altfel nici in fisa tehnica nu se regaseste cuvantul vollsynthetische. Se foloseste sintagma ,, hochleistungsmotoronel"=ulei de inalta performanta.
                        Nu neg calitatile uleiului Castrol. De multe ori s-a constatat ca un ulei hidrocracat, asa cum este si Castrol, a dat rezultate la fel de bune ca si un ulei sintetic veritabil. Pe langa baza uleiului, un rol la fel de important il joaca si aditivii.
                        Last edited by clanţă; 3 July 2015, 17:21.

                        Comment


                        • Un ulei care mi-a atras atentia in benzinariile GazProm - GazProm G Energy F Synth 0W40.
                          Pe bidon (e fain amabalaju ) ) scrie ca e facut in Italia si conform datelor de pe site e un sintetic veritabil PAO+VHVI. E 45 lei litrul.


                          De data asta am luat pt tractor in continuare Valvoline Syn 5W40, dar spre toamna am de gand sa bag si la tractor si la Logan d-asta.

                          La testu de raft "scutura-mi-ai bidonu" se simte mai subtire decat un 5W40

                          Comment


                          • De un an de zile de cand va tot spun ca vollsynt sau full, e adevaratul ulei din grupa IV (din luna mai, cand m-am orientat catre Ravenol); fully si teilsynth, sunt din alta liga. Nu ca ar fi uleiuri de aruncat, dar cel putin stim ce "mancam" si ca Mobil, in mod sigur nu mai este 1; o fi fost candva, nu zic ba, dar acum sunt alte cateva uleiuri pe piata, ce merita a fi luate in consideratie, in orice moment.

                            Eu am optat pentru acest ulei; poate nici nu conteaza cum se numeste.
                            Spezifikationen
                            API SN/CF, ACEA A3/B4
                            Freigaben
                            Lizensiert: API SN, MB-Freigabe 229.5, Renault RN0700, Renault RN0710, Porsche A40, VW 502 00, VW 505 00
                            Praxisbewährt und erprobt in Aggregaten mit Füllvorschrift:
                            MB 229.3, BMW Longlife-01
                            Cati dintre voi ati spune BA, unui asemenea ulei; doar privind aprobarile si agrementele, fara sa stiti ce marca e?
                            Last edited by IancuMIC; 3 July 2015, 19:44.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • vollsynt sau full, e adevaratul ulei din grupa IV

                              Numai dupa terminologia asta nu pot cataloga un ulei ca fiind adevarat sintetic. Daca ai ceva enciclopedie ref la termenii astia care atesta adavarata gr IV as fi recunoscator sa mi-o/ne-o arati

                              Adica zic ca e apa de ploaie ce scrie pe bidon, si pe Valvoline SynPower scrie Full Synthetic, dar e un HC adevarat gr III (si nu ma deranjeaza deloc)

                              Comment


                              • @prometheus;Am luat si eu M1 NL 0W40-tot de la ei. Are aceeasi eticheta ca a ta (cea noua), e fabricat pe 16.07.2014. Pe ambalajul vechi al tau, vad ca are acelasi cod de bare (la inceput ) cu cel cumparat de mine , inclusiv cu cel vechi fotografiat de tine. Ai apucat sa-l schimbi? Empiric apare vreo diferenta? Pe el scrie ceva de belgia si codul de bare apartine UK.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google