Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mitosu View Post
    degeaba acuzi un motor ca e prost daca tot timpul ii dai un ulei prost.
    corect,vezi pe timpuri, in anii lui Ceausecu si in anii 90 pana in 99, M20w40 care se puneau in daciile 1300-1310 si M15w40 care se puneau in oltcit
    Multi cu dacii pe timpul lui Ceausescu, stateau la coada sa ia ulei de oltcit 15w40, ca era mai aditivat

    Vorba la sefu meu (manager) "Ce uameni domne! N-ai cu cine!! "

    Originally posted by mitosu View Post
    eu prefer ... , ori pun ulei ori nu mai pun.
    eu prefer Redline 0w40, fix ca tine, ce scrii dupa virgula si este boldat
    Last edited by Leo0608; 20 September 2013, 21:01. Reason: Automerged Doublepost
    ​​​​​​

    Comment


    • era cam 20w50. cati ani ai ?

      Comment


      • zi cati ani ai tu primul
        ca paremise ca esti un daciot in formare de prin dacoserv si nu stii absolut nimic de perioada comunista si anii 90-2000

        LE: amice, uleiul 20w50 a fost introdus acuma dupa 2005, daca nu stii mai documenteaza-te In perioada comunista, doar M20-40 si dupa 90 pana in 99 inclusiv, se producea ;) no offence, mai pune si tu mana pe o carte inainte de a tasta pe forum ca te faci de bafta
        Last edited by Leo0608; 20 September 2013, 22:35.
        ​​​​​​

        Comment


        • Te referi la o marca anume sau vrei sa zici ca nu exista ulei 20W50 inainte de 2005 ? Nu de alta, dar tata baga Shell 20W50 in Dacia 1310 din 1996 (si pe care a tinut-o pana in 2002), iar eu la Nova GTi luata in 2000, la primul schimb de ulei am avut bagat Valvoline Tubo-V 20W50 (noroc ca iarna 2000-2001 a fost mai blanda, ca la -7 grade abia invartea electromotorul cu acel ulei).


          Originally posted by madhorsefuzzy View Post
          Nu am folosit nici unul, nici altul dar postul tau ma convingea sa pun 5W30 in loc de 5W40. Acum nu stiu ce sa fac.
          Cred ca cel mai bun argument pt a folosi ulei 5w30 in lco de 5W40, este ca din fabrica masina vine cu 5W30; si in plus "uleiul preoducatorului" adica DaciaOil e doar 5W30, nu si 5W40 (bine nu vb de 10W..).

          Comment


          • Originally posted by Leo0608 View Post
            zi cati ani ai tu primul
            ca paremise ca esti un daciot in formare de prin dacoserv si nu stii absolut nimic de perioada comunista si anii 90-2000

            LE: amice, uleiul 20w50 a fost introdus acuma dupa 2005, daca nu stii mai documenteaza-te In perioada comunista, doar M20-40 si dupa 90 pana in 99 inclusiv, se producea ;) no offence, mai pune si tu mana pe o carte inainte de a tasta pe forum ca te faci de bafta
            48 de ani. tu ?

            Comment


            • 45
              am avut masina si pe vremea lui Ceusescu, ca aveau bunicii si parintii si au avut si dupa 90 masini noi dacia ai mei
              fix m20w40 au folosit
              la oltcit ce am avut eu, 15w40 am folosit
              respect !
              ​​​​​​

              Comment


              • aici cred ca ai dreptate. a trecut cam mult timp, dar parca era w40. la cele cu injectie se baga w50.... parca.. :d

                Comment


                • Dupa un jaf de Motrio 10w40 am trecut la Dacia Oil Premium 5w30.Alta viata.Initial am vrut Elf 5w40 insa daca nu aveau (la reprezentanta) am avut de ales intre Havoline 5w40 si Dacia Oil 5w30. Se merita alegerea celui autohton?

                  Comment


                  • Pai ne spui tu dupa 10.000Km ca tot l-ai pus in motor. Daca iti spunem ca nu il schimbi?

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      aici cred ca ai dreptate. a trecut cam mult timp, dar parca era w40. la cele cu injectie se baga w50.... parca.. :d
                      La Dacia 1300 i-am bagat acum Elf Sporti 20W50 , nu stiu ce posirca a bagat tata-meu inainte, dar acum e ok ca nu se mai sprind becurile de presiune in ralanti )

                      Stataea lumea la rand pe vremurile apuse sa cumpere 15W40, dar ca nu se stia ca era la fel de prost ca 20W40, asta a fost buba majora la Dacia resp Oltcit, uleiu prost.

                      Comment


                      • @Leo & NDL - "asl pls" n-are nicio legatura cu uleiul de-l bagati in Logane, asa ca va rog sa reveniti la subiectul topicului!
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Pentru iubitorii de uleiuri exotice:
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • ...sau acesta: http://ultimogt.com/ultimo-oil-produ...285W-30%29/834
                            indeplineste norma RN 0700, e un ulei 5W30 (adica aceeasi vascozitate care se pune si din fabrica), norma A5/B5, fueleconomy, etc.

                            Comment


                            • Cum/de unde le cumparam?

                              Comment


                              • daca incep cu reducere de 34 la suta... pe mine unu m-au convins
                                si asta cu fuel economy e (parerea mea) doar pt ca 5w30 e ca apa de subtire si normal ca motorul sa se miste mai lejer

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google