TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu mi-am luat ferodo neventilate si placute tot ferodo...sunt foarte multumit de cum se comporta la franare.
    My ride

    Comment


    • Originally posted by damar65 View Post
      Am 120K si trbuie sa schimb discurile. ZSe merita Brembo ?
      Ce grosime mai au discurile dupa 120.000km?

      Comment


      • 9,7 - 9,6. Au fost folosite numai cu placute de origine Dacia.

        Comment


        • 100% nu ai avut placute pe care scria Ferodo ca la mine ) dar banuiesc ca mergi mult extraurban. 10,5 mai aveau ale mele dupa 30.000 cu placutele mai sus mentionate.

          Comment


          • Help please: am incercat sa schimb discurile si nu au iesit, sunt sudate cu rugina; ce degripant sanatos sa folosesc si cat trebuie lasat sa actioneze?

            Multumesc!
            I don't ride low, I fly high...

            Comment


            • poti sa incerci lichid de frana. eu asa am facut. am bagat bine intre disc si fuzeta si am lovit usor cu un ciocanel de plastic. au iesit greu dar ies pana la urma.

              Comment


              • Multumesc, o sa incerc; wd40 nu merge?
                I don't ride low, I fly high...

                Comment


                • merge si ala dar de ce ai mai intrebat daca tot aveai de gand sa il folosesti ?

                  sa nu dai fara mila in discuri. lovituri scurte de intensitate redusa si vor ceda pana la urma.

                  P.S. ce discuri ai luat ? urca si tu 2 3 poze

                  Comment


                  • Pai inca nu am nici wd40, nici lichid de frana, trebuiesc cumparate... intai intreb si eu in stanga si'n dreapta, ca la cat am lovit in discuri aseara, cred ca mi'au umplut vecinii frigiderul cu carne.

                    Am achizitionat discuri TRW pline cu placute ferodo FDB845. Nu e spectaculoasa configuratia, am un logan chel si nu am investit in etrieri mari + ventilate.
                    I don't ride low, I fly high...

                    Comment


                    • Si discurile mele erau intepenite, asa ca am luat un ciocan. Cu o mana am tras de disc spre mine si cu ciocanul i-am dat in "buza" adica in partea din exterior, initial am incercat sa dau mai aproape de butuc si a prins doar putin joc asa ca am abordat strategia de sus

                      Comment


                      • WD-40 e bun; pulverizează de jur împrejurul butucului şi în faţă şi în spatele discului şi aşteaptă vreo 20 de minute să îşi facă efectul. Eu am folosit un ciocan de 3 kg ca să le dovedesc, ce să zic, ia-o treptat, de la mic la mare.
                        sigpic

                        Comment


                        • am cumparat acum vreo 2 luni placute din norauto marca lor, le-am montat pe masina dar brusc sa schimbat momentul de franare adica sunt moi rau de tot am crezut ca se datoreaza cauciucurilor de iarna si leam schimbat cu cele de vara si la fel si acum o luna le-am schimbat cu unele bosch si sa schimbat situatia, asa ca nu incercati cu placutele sa faceti economie la bani ca faceti o prostie cu viata voastra si a altora

                          Comment


                          • Cu placutele Bosch tocmai ai facut o mare prostie. Iti vor face praf discurile.
                            Nu e nevoie sa ma crezi pe cuvant, omul trebuie sa probeze ca sa vada ca greseste.
                            Franeaza bine cu ele, dar daca iti permiti sa schimbi discurile la fiecare schimb de placute, e ok.

                            Comment


                            • Originally posted by ibuzescu View Post
                              WD-40 e bun; pulverizează de jur împrejurul butucului şi în faţă şi în spatele discului şi aşteaptă vreo 20 de minute să îşi facă efectul. Eu am folosit un ciocan de 3 kg ca să le dovedesc, ce să zic, ia-o treptat, de la mic la mare.
                              Multumesc pentru sfaturi! O sa incerc toate variantele pana ies jucariile.
                              I don't ride low, I fly high...

                              Comment


                              • Originally posted by cata89ro2000 View Post
                                am cumparat acum vreo 2 luni placute din norauto marca lor, le-am montat pe masina dar brusc sa schimbat momentul de franare adica sunt moi rau de tot am crezut ca se datoreaza cauciucurilor de iarna si leam schimbat cu cele de vara si la fel si acum o luna le-am schimbat cu unele bosch si sa schimbat situatia, asa ca nu incercati cu placutele sa faceti economie la bani ca faceti o prostie cu viata voastra si a altora
                                in Norauto se gasesc discuri si placute ASAM. moartea pe roti

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google