TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Frana de mana pe tamburi sa tina se regleza usor. Dai tamburii jos ii gresezi si strangi frana) cat despre estetic... Cred ca sunt 1000 de lucruri la logan mult mai urate decat acei tamburi.

    Comment


    • Originally posted by alessandro View Post
      pfff profesori. trebuie sa existe o limita pe bune.

      se trezesc ca posteaza din senin si se supara ca ii ia lumea la misto.

      sa vina sa puna intrebari de genul : am o problema, nu franeaza, s au stricat franele spate, cum functioneaza, ce sa fac ?

      nu sa zici ca vrei sa tina spatele doar la frana de mana. doar alea de drift au asa ceva
      Stai linistit ca nu m-am suparat pentru ca m-ati luat la rost. Asta e, nu e tocmai domeniul meu dar nici nu vreau sa raman prost. Si nici nu o sa incep sa ma agit la vorbele voastre pentru ca scopul intrebarii mele a fost ca la un moment dat din toti cei care s-au inscris pe forum sa existe minim o persoana care sa imi raspunda intrebarii mele si pe intelesul meu.

      Legat de 1000 de lucruri mai urate... de acord. Dar asta mi se pare in top 10 prioritati.
      Last edited by Bgdn213NFS; 6 June 2012, 14:11.

      Comment


      • sunt chestii de bun simt si de baza pe care trebuie sa le citesti despre sistemul de franare, despre cum functioneaza, cum se intretine si cum se utilizeaza. mai apoi poti sa te gandesti la a schimba componente, dar nu e cazul.
        mergi la un service calumea sa-ti regleze franele, nu-ti mai bate tu capul
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Pai cam asa se intampla in mod normal.

          Nu inteleg de ce nu iti functioneaza frana pe spate, n-o fi Loganul perfect la franare, dar totusi se descurca.
          Mai degraba am vazut Cielo care de noi n-aveau pic de frana pe spate.
          Tocmai ca nu prea se intampla asa. Doar daca e repartitorul stricat se blocheaza alea de pe spate. In mod normal alea nu trebuie sa se blocheze niciodata. Sa franeze da, dar nu sa se blocheze.
          sigpic

          Comment


          • Pai la franare ma refeream si eu.
            Repartitorul cand e defect nu blocheaza rotile, ci doar face sa franeze diferit ca intensitate stanga de dreapta.
            In conditii de functionare corecta stiu ca regleaza intensitatea franarii pe spate, functie de gradul de incarcare al masinii.
            Last edited by mr.K; 6 June 2012, 14:33.

            Comment


            • Am un logan 1.6 8v Laureate ( KISS FM ) sau cum s`o numii... cand am schimbat placutele am ramas surprins sa vad ca nu are discuri ventilate .... se pot pune daca masina nu a avut in fabrica ? are vreo treaba cu abs`ul , vroiam sa ii caut cv de la brembo sau altceva striiate ...

              Comment


              • Se poate pune si ai doua obtiuni:
                1.Discuri de 259 mm ventilate(Brembo Max ,brembo easy check,trw ,zimmerman etc) + etrieri TRW (au falca mai mare ,pentru ca discul ventilat e mai gros ) + placute compatibile cu discurile

                2.Discuri de 260mm + etrieri de VAN + placute aferente

                Nici una din cele 2 variante nu afecteaza Abs-u ....
                sigpic
                Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                Comment


                • ABS ul il ai in rulment, nu in canelurile de la disc cum umbla un zvon pe aici intr o vreme

                  Comment


                  • La drept vorbind, este sub capota

                    Magnetul pe care-l citeste senzorul de ABS este in rulment
                    sigpic

                    Comment


                    • Mie mi se pare ca senzorul de abs nu citeste nimic in rulment, ci pe capul de la planetara, citeste niste gauri intr-un plastic.

                      Comment


                      • Unora li se par multe, desi sunt pe langa subiect.
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by Miky 48 View Post
                          Mie mi se pare ca senzorul de abs nu citeste nimic in rulment, ci pe capul de la planetara, citeste niste gauri intr-un plastic.
                          pune matale un rulment de ph2, sau logan dupa 2008 daca ai cumva model mai vechi, sau fa vceversa, sa vezi cum dispare abs-ul din peisaj. surpinzator, fara sa schimbi gaurile alea din plastic de pe capul planetarei...o fi totusi de la rulment?
                          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                          Comment


                          • Aveti careva o poza la un rulment din asta minune cu senzor in el? Sau la senzorul propriu zis?

                            Comment


                            • E un rulment normal cu o banda neagra pe exterior prevazuta cu niste "dungi" pe care senzorul citeste semnalul.

                              Comment


                              • Originally posted by Miky 48 View Post
                                Aveti careva o poza la un rulment din asta minune cu senzor in el? Sau la senzorul propriu zis?
                                daca nici acum nu crezi
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google