TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Deci totusi "banda" aia e separata de rulment, ca nu imi dau seama cum se poate roti daca nu e legata de ax, pt ca exteriorul rulmentului e fix in fuzeta, doar interiorul de roteste odata cu axul.

    Comment


    • vine cu rulmentul banda aia. nu am avut ocazia sa studiez in detaliu.

      Comment


      • Salut
        Sa inteleg k trebuie cu totul schimbat etrier + suport.Sau numai etrieru k habar nu am daca cumperi etrieru este musai sa iti dea si suportul ????
        Si de la ce preturi pleaca
        Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

        Comment


        • Daca ai discuri pline si vrei sa-ti pui ventilate ai doua variante:
          1. discuri ventilate de 259mm cu etrieri + suporti etrieri aferenti (berlina sau mcv 1.6 16v sau 1.5 dci). Pistonasul etrierului este lafel ca cele cu discuri pline iar placute de frana sunt aceleasi.
          2. discuri ventilate de 260mm + etrieri de Logan Van + suporti etrieri aferenti. Pistonasul etrierului este putin mai mare in diametru si au si folosesc placute cu suprafata mai mare de franare.

          La etrieri sh ar fi recomandat sa-i demontezi, cureti si sa iei si un set nou de garnituri originale, din reprezentantele Dacia nu din magazine de colt de strada, vorbim de frane totusi.
          Am auzit zvonuri ca pentru a monta etrieri de van trebuie sa schimbi fuzeta dar sunt multi care au pus pe masini care au venit din fabrica cu discuri pline si din cate stiu eu se potrivesc pe aceleasi gauri de prindere daca nu e asa ma corecteaza cineva

          Comment


          • Sunt aceleasi gauri de prindere
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • si un pret pt etrieri si suporti unde gasim k la ce preturi sunt pe net-ul asta te da pe spate
              Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

              Comment


              • Pai era o persoana sau mai multe care vindeau aici pe forum etrieri de VAN sau chiar TRW fie din dezmembrari, fie noi, cautati la sectiunea speciala http://www.loganclub.ro/forum/anuntu...asini-f85.html

                Comment


                • Originally posted by bad_hrc View Post
                  Am gasit etrieri + suport de MCV la 150 lei set-ul
                  Astia la care am vorbit eu sunt din Sabareni, jud. Giurgiu, este la 15km departare de Bucuresti. Dar trebuie sa gasesti dezmembrari si prin Ploiesti la pret bun.

                  Comment


                  • Colegu planetara are etrieri VAN sau TRW dar noi, sau cel putin asa am inteles eu, tot la acelasi pret.

                    Comment


                    • Revin cu niste poze, facute azi la discul din partea dreapta, am ramas socat cand am vazut ca pe interior se exfoliaza, si cad bucati din el...si pun si niste poze cu placutele de frana. Scuze pt calitate, sunt facute cu telefonul.
                      Attached Files

                      Comment


                      • Parca voiai sa le schimbi.

                        Comment


                        • Pai o sa le schimb, dar momentan nu am fonduri destinate pt masina. Am alta masina de care ma folosesc asa ca nu e bai, nu depind de ea, poate sa mai astepte, dar in vara asta pana la final o sa-i fac toate franele, momentan incerc sa-mi dau seama ce nu functioneaza cum trebuie pe acolo.

                          Comment


                          • Dar placutele alea nu fac contact calumea in partea exeterioara a discului sau de ce arata asa rau? Ca sa nu mai zic de santurile din a treia poza

                            Comment


                            • Pai pe discuri s-au format niste buze pe marginile exterioare, ca si cum acolo la franare placuta nu calca suficient, pe discul din dreapta se observa cel mai bine neregulile, cel de pe stanga mai e cum mai e, dar cel de pe dreapta e dus. Am pus vechile placute de proba, sa vad vreo diferenta (chiar daca sunt vechi, nu sunt uzate) si aveam un pacanit in mers, pt ca astea vechi nu aveau forma discului pe ele cum au cele care le am in momentul de fata.

                              Comment


                              • ham04: de curiozitate ce grosime mai au? Mie sincer mi-ar fi frica sa mai merg cu foitele alea, ca discuri nu se pot numi. Totusi e vorba de frane.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google