TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare,ma intereseaza sa schimb discurile stock cu DISC FRANA STRIAT BREMBO MAX SPORT LOGAN,motivul,uzura discurilor,ma intereseaza daca se uzeaza mai repede placutele de frana cu aceste discuri,intentionez sa le achizitionez de pe daciashop.

    Comment


    • ma poate lamuri si pe mine cineva, daca etrieri de duster 1.5 dci sunt la fel ca cei de van? adica se pot monta cei de duster pe logan cu disc de 260 mm? multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.

      Comment


      • Originally posted by djryta View Post
        salutare,ma intereseaza sa schimb discurile stock cu DISC FRANA STRIAT BREMBO MAX SPORT LOGAN,motivul,uzura discurilor,ma intereseaza daca se uzeaza mai repede placutele de frana cu aceste discuri,intentionez sa le achizitionez de pe daciashop.
        sunt razatoare de placute discurile alea. iti trebuie DS Performance sau DS2500 de la Ferodo adica 290 si 390 setul de placute

        Originally posted by Ramycel View Post
        ma poate lamuri si pe mine cineva, daca etrieri de duster 1.5 dci sunt la fel ca cei de van? adica se pot monta cei de duster pe logan cu disc de 260 mm? multumesc anticipat celor care imi vor raspunde.
        nu merg

        Comment


        • Pai si daca doresc sa imi imbunatatesc masina cu discuri mai eficiente? ce recomanzi,asta ma intereseaza pe mine,cam ce variante as avea?,mersi.stima !
          Last edited by djryta; 22 August 2012, 23:01.

          Comment


          • Poti sa incepi sa imbunatatesti frana cu noste anvelope mai aderente.

            Ce discuri ai acum ?

            Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

            Comment


            • Discurile din fabricatie ..

              Comment


              • Lichidul de frana ATE SL 6 merge fara probleme si pe masinile fara ABS ? La specificatii e trecut ca fiind indicat pt cele cu ESP/ABS.

                Comment


                • Ma gandesc ca n-o fi Loganul mai cu motz.

                  Dupa cca 40.000 km de rulaj cu ATE SL6 pot spune ca-i inferior ELF-ului ca punct de fierbere . . .

                  Urmatorul schimb, ATE SUPER BLUE RACING
                  sigpic

                  Comment


                  • Pentru Logan ABS lichidul trebuie sa aiba o vascozitate maxima de 700-750. Astea racing au ~ dublu (1400 pentru ATE-ul ala), asta se traduce in functionarea proasta a ABS-ului.

                    Sunt o gramda de lichide "normale" foarte ok din care sa alegi.

                    PS - despre ce ELF vorbesti ?
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • @djryta, citeste in urma, ai de unde culege informatii
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by dr_mke View Post
                        Ma gandesc ca n-o fi Loganul mai cu motz.

                        Dupa cca 40.000 km de rulaj cu ATE SL6 pot spune ca-i inferior ELF-ului ca punct de fierbere . . .

                        Urmatorul schimb, ATE SUPER BLUE RACING
                        Sa nu vii dupa aia sa ne povestesti ca intra ABS-ul anapoda ;)
                        sigpic

                        Comment


                        • Maine montez si eu pe masina discurile Brembo Easy Check si placutele TRW Cotec, ceva sfaturi legate de rodajul lor, sau mai exact cum se face un rodaj ca la carte la discuri si placute?

                          Comment


                          • Din cate stiu se recomanda sa se evite franarile bruste in primii 300 de km, precum si sa se evite a se sta cu piciorul pe frana la semafor/trecere de pietoni prea mult timp tot in primii cativa zeci de km(ceva legat de depunerea materialului din placute pe discuri).
                            Atat stiu eu......

                            Comment


                            • Am inteles, ms oricum, acum de-abia astept sa le am montate pe masina impreuna cu etrierii noi nouti, lichidul de frana nou. Imi pun la punct si puntea spate si sper sa am frane asa cum imi doream.

                              Comment


                              • Cu placere.
                                Sa le folosesti cu placere si mai ales sa nu ajungi niciodata sa le folosesti in caz de urgenta

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google