TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da aici e off topic cu placutele.
    Deja am gasit client la discurile ferodo si placutele fdb 845.
    Reformulez:
    Ce combinatie de discuri+ placute( 259mm, ABS) sa folosesc pentru o franare acceptabila si silentioasa ? Buget 300 lei.
    Last edited by crull; 11 October 2012, 22:27.

    Comment


    • adica abia ai pus discurile si placutele si le dai ? pacat...era o combinatie foarte buna. poate cea mai performanta combinatie street

      poti sa iei discuri Ferodo sau Brembo si le combini cu TRW, FDB 1781, sau ATE

      Comment


      • Da franeaza mai bine ca echiparea de fabrica doar ca ma inebuneste scartaitul. Cred ca merg pe discuri brembo cu placute ATE , suna bine.

        Comment


        • @ mrK FDB845 cu 65 de ron iei de la patura din targ in ambalaj rosu "Ferodo" decolorat altfel nu prea costa atat
          Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
          Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

          Comment


          • Originally posted by crull View Post
            Da franeaza mai bine ca echiparea de fabrica doar ca ma inebuneste scartaitul. Cred ca merg pe discuri brembo cu placute ATE , suna bine.
            din punctul meu de vedere ala este un scartait foarte ok. total suportabil

            uite aici scartait http://www.youtube.com/watch?v=i98-twxQZ0Y

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              FSL845. Nu se aude niciun scartait pe discuri Ferodo. Sunt mai ieftine ca FDB845, cam 65 de lei.
              Originally posted by Soran View Post
              @ mrK FDB845 cu 65 de ron iei de la patura din targ in ambalaj rosu "Ferodo" decolorat altfel nu prea costa atat
              Este vorba de FSL, Soran.
              If it ain't broke, don't fix it!

              Comment


              • 53.500 cu discurile de origine; foarte putin uzate, deci nu se pune problema inlocuirii.
                Nu obisnuiesc sa le inrosesc; putina anticipatie in trafic si eviti sa contribui la incalzirea ...globala .
                Last edited by IancuMIC; 11 October 2012, 23:18.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Cu cele de uzina am mers 73000 km si le-am schimbat pt ca se strambase unu, probabil de la vreo baltoca ceva luata cu discurile incinse.

                  Comment


                  • Si eu cred ca pana pe la 80.000 km n-o sa-mi pun problema inlocuirii acestora, in aceleasi conditii de utilizare.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Pe la 80k s-au dus si discurile mele de fabrica. Consider ca au tinut destul, la cat de moi erau.

                      @Soran, nu cumpar nimic din targ de la patura, mai ales piese auto.
                      De FSL845 ziceam.
                      Aaaa, ca sa pastrez adevarul, cred totusi ca odata am cumparat un pestisor de acvariu din targ.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        53.500 cu discurile de origine; foarte putin uzate, deci nu se pune problema inlocuirii.
                        Nu obisnuiesc sa le inrosesc; putina anticipatie in trafic si eviti sa contribui la incalzirea ...globala .
                        În bucureşti dacă faci asta se bagă 10 maşini în faţa ta, maşini care erau în spate, nu că vor să schimbe banda sau ceva...
                        Nu a încercat nimeni vaselina cu....cupru? (copper grease). Aplicată între plăcuţă şi etrier (NU între disc şi plăcuţă) ar elimina scârţâiala. Probabil că absoarbe vibraţiile produse de plăcuţe, ele tot vibrează dar sunetul se absoarbe de stratul foarte mic de vaselină.
                        http://www.youtube.com/watch?v=pvSt-c_YkTQ

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Si eu cred ca pana pe la 80.000 km n-o sa-mi pun problema inlocuirii acestora, in aceleasi conditii de utilizare.
                          Daca n-ai un stil de condus mai "nervos" si nu iei baltoace cand sunt discurile incinse, treci fara stres de 100000 km.

                          Comment


                          • @mrK si Niki Imi cer scuze nu am fost atent! S-a tot vorbit de FDB si m-a indus in eroare.
                            Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                            Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                            Comment


                            • Schimbat si eu de 1 ora discurile si placutele. Discuri ferodo pline si placute fdb 845. (multumesc Soran)
                              73.000 km din care 50 de mii facut numai in oras si-au pus amprenta pe ele suficient de bine cat sa se ovalizeze. Probabil au fost folosite placute proaste pe ele, erau trecute bine de limita de uzura, cred ca au grosime reala de vreo 8 mm.
                              Poze cu dansele, nepasuite placuta parca se lipeste placuta de disc.
                              Attached Files
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • IMG_20121017_105820.jpg
                                Azi am achizitionat si eu discuri ventilate 259mm X 20.6mm marca LPR acum sa vedem cat de fiabile sunt si daca isi fac treaba
                                Attached Files
                                Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google