TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FDB 845 sunt metalice/ semimetalice

    FSL 845 sunt organice.

    Sunt complet diferite din punct de vedere al compozitiei.

    Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

    Comment


    • toate sunt organice de cativa ani. ma refer pentru strada. placutele de frana sunt un amestec de rasini organice, pulberi de metal si, eventual, aschii metalice din metale usoare. Daca placutele ar fi metalice, s-ar suda de discuri atunci cand le aduci la rosu. ca sa nu mai vorbesc de faimoasele frane de autobuz DAF (cine-i bucurestean stie) facute special la Fermit cu un continut foarte mare de aschii metalice (aproape ca un sabot de tren). motivul era frana slaba din fabrica a acelor autobuze, asa ca au facut "un fel de fdb-uri" pentru Daf. La vremea aceea, amestecul era utilizat sub licenta Ferodo.

      Comment


      • Buna ziua,
        In curand va trebui sa schimb si eu discurile de frana. Am vazut ca majoritatea recomandati TRW. Intrebarea mea este cum imi dau seama ce dimensiune am la discurile de frana pentru ca sa stiu ce anume sa cumpar (238 sau 259 mm). Am Logan Laureate 1,4 din 2006.
        Multumesc

        Comment


        • Ai discuri de 259, sigur!
          If it ain't broke, don't fix it!

          Comment


          • Originally posted by danutz68 View Post
            Buna ziua,
            In curand va trebui sa schimb si eu discurile de frana. Am vazut ca majoritatea recomandati TRW. Intrebarea mea este cum imi dau seama ce dimensiune am la discurile de frana pentru ca sa stiu ce anume sa cumpar (238 sau 259 mm). Am Logan Laureate 1,4 din 2006.
            Multumesc
            Da, cum a spus si Niki, ai discuri de 259, eu am pus pachetul de placute si discuri ferodo premier de la daciashop si sunt foarte multumit.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Multumesc pentru raspunsuri. Setul de la Ferodo pare a fi interesant.

              Comment


              • Am schimbat lichidul de frana: Ate SL.6 si cu ocazia asta am facut si un test de frana. Pareri?
                Attached Files

                Comment


                • Va salut!
                  Stie cineva daca discurile de frana Zimmermann ventilate de 259 mm (Disc frana ZIMMERMANN cod: 470.2409.00) vin cu suruburile de prindere pe butuc (cele doua suruburi care prind fiecare disc pe butuc) cum vin cele de la TRW si de la ATE?

                  Multumesc!

                  Comment


                  • Trebuie sa schimb un disc pentru 1.4mpi Preference din 2005. Tare m-as bucura daca ar sti cineva sigur:
                    - Pot pune disc de 238 mm chiar daca o fi fost initial de 259 mm? Prinderea etrierului n-ar avea de ce sa difere.
                    - Vad ca se sustine inexistenta discurilor de 238. Totusi, cand si la ce tipuri s-au folosit?
                    M-as bucura daca ar raspunde cineva care a facut-o, nu un eseist de succes.

                    Comment


                    • Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, dar Ferodo de 259 am gasit la 160 de lei setul. N-as pune discuri mai mici .
                      Fiecare face cum doreste, tu probabil ai niste discuri de 238 gratis, altfel nu vad de ce ai involua.

                      Comment


                      • Sa montezi un singur disc? Lasa-ma sa rad in hohote si sa plang pentru tine in acelasi timp...

                        238mm s-au montat in special pe Clio sub 80cp, pe Twingo si alte de-astea.

                        Pe Logan au fost foarte putine cu 238mm si nu la noi in tara.

                        Daca ai 259 si vrei sa pui 238, NU se poate fara sa schimbi suportul de etrier, etrierul tau va sta cu 1cm in afara marginii discului, placutele vor calca aiurea pe el.

                        Cine naibii te-a invatat sa faci inventii de-astea?

                        Discurile se schimba pereche, chiar daca au 1000km. Mai mult decat atat, ele se vand pereche la magazin.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Ce discuri am?

                          Salut am logan din iulie 2005 1.6 laureate,de cat am discurile?

                          Comment


                          • Masoara-le.

                            Comment


                            • Bogdabo, ai 259mm neventilat.

                              Fac probe cu 280. In poze am facut comparatie in 260x22 (specificatie de VAN/Pick-up/Clio3) si 280. Grosimea nu o cunosc pentru ca discul este unul foarte uzat, luat doar pentru proba de la un service.
                              Attached Files
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Draga DSIGN, sunt profund tulburat de cate necazuri ti-am provocat cu intrebarea mea. Lasand la o parte faptul ca atunci cand te nasteai imi faceam RK la a treia masina, da-mi voie sa iti reamintesc faptul ca am intrebat ce dimensiune are discul la tipul respectiv de masina. Pentru tinerii dornici de afirmare am specificat si faptul ca ma adresez doar celor care stiu exact. Putin calm inainte de a scrie ceva nu poate decat sa te ajute in viata. Succes!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google