Scule Necesare Pentru Reparatia Petelor De Rugina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Mai exista si acid oxalic...
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #17
      Originally posted by albinoium View Post
      Clar. Multumesc. Intre timp am scormonit pe net si am gasit toate lamuririle unde altundeva decat la ....clubmercedes. Va recomand cu incredere topicul 'cum tratam rugina'. Tare chestia ca tocmai ei sa fie cei mai documentati in domeniu.
      Pai ce daca e mercedes inseamna ca sfideaza legile fizicii?
      La fel ruginesc toate fiarele indiferent ca dai 5000 de euro pe ea sau 200.000 de euro.
      Dar numai noi la loganuri strambam din nas..........

      Comment


      • #18
        Am fost putin rautacios dar adevarul este ca ideile de acolo sunt chiar folositoare. Loganul se comporta neasteptat de bine pentru cat costa el si mai ales pentru cat costa piesele. Un baiat hatru a spus ca oricum masinile din ziua de azi merg mai repede decat este voie si sunt mai elegante decat este nevoie.

        Comment


        • #19
          albinoium sa ne tii la curent cu reparatiile. As cere prea mult daca te-as ruga sa faci si poze, dar daca poti sa faci chiar te rog. Eu chiar as fi interesat sa vad ceva de genul "tutorial de scos punctele de rugina-neprofesionist" dupa care sa ma iau si eu, pt. ca in primavara fie ce o fi tot ma apuc. Si nu as avea pretentii de ceva facut ca la carte, m-ar interesa o lista cu materiale si ordinea de folosire, restul fiecare dupa cum crede.

          Ma abonez la topicul asta

          Comment


          • #20
            Sigur ca o sa fac. Ma agaseaza cand vad ingalbenindu-se dar trebuie sa mai stam nitel, sa dea coltul ierbii. Oricum, am in cap sa slefuiesc cu perie pusa pe bormasina, sa dau cu Corrostabil sau Rustbrembe sau Feruginol, apoi nitel fond si vopsea din spray. O sa ma chinui sa fac un sablon, dau de cateva ori pe altceva ca sa imi fac mana si apoi dau pe masina. Sper sa mai tina 2 ani, cat vreau sa o mai pastrez. Cui nu i-o placea sa nu se uite.

            Comment


            • #21
              Pe tine te agaseaza punctele galbene, mie imi face "placere" sa port jante noi +rugina, se poarta acum Daca nu aveam jante poate mai treceam cu vederea dar asa se rad oamenii pe strada. Eu talent la vopsit zic ca am, ca ma pricep la tencuieli si treburi de astea, ce poate fi asa de greu daca ai rabdare...

              Comment


              • #22
                Nu ma agaseaza punctele galbene ci faptul ca nea Meserie s-a jurat ca a facut treaba ca lumea in locul respectiv, altfel putand sa fac eu toaletarea de dupa reparatie. I-am urat sa aiba reumatism tot la partea respectiva, adica dreapta-jos. Ingalbeneala de sub vopsea este mai grava decat un punct de la o piatra sau de la un pahar aruncat de un animal de la etaj. Oricum, promit sa raportez ce a iesit dupa reparatia personala.

                Comment


                • #23
                  Am incercat eu sa repar aripa dreapta spate acum un an si un pic. Acum e mai rau decat atunci.

                  Am facut asa : curatat pana la tabla lucie, am dat cu feruginol, am asteptat o zi sa actioneze, am degresat, am dat cu zinc, am astupat gaurile cu fibra de sticla (nu chit de fibra, ci fibra de sticla direct), am vopsit cu antifon cauciucat pe interior si cu o vopsea la spary pe afara.

                  Daca pe dinauntru aripa are deja rugina, la revedere. O sa apara de la u luna la alta cate un punctulet. Am vazut la service cum arata pe interior o aripa din celebrul lot 2004-2006. E ruginita toata pe interior, pana sus, la stalpul lunetei.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Cine are nesansa de a nimeri aripa spate din tabla deja contaminata inainte de ambutisare mai bine vinde masina ca sa nu ajunga la balamuc. Macar celelalte se pot arunca si schimba dar unde pui sudura oricum se alege praful.

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google