distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • acum vreo 2 luni amintrebat eu ladacia servicecluj 2 si doar distributia,piese+ manopera =550ron

    Comment


    • salut colegi vreau si eu o parere de la voi am schimbat distribuitia cu tot cu pompa apa si totul a mers bine pana acum vreo 2 zile cand masina a vazut 4000-5000 rpm in turele acestea se aude un zgomot numai in decelerare un fel de huruit

      Comment


      • Si eu luna asta am facut 4 ani de cand am masina si nu am schimbat distributia si numai 36000 km la toamna o sa o schimb!

        Comment


        • Am un link care sper sa fie de folos.E o reducere la distributie, nu stiu cat avantaj aduce, dar am zis sa aduc la cunostinta loganistilor.

          Comment


          • distributie

            Originally posted by david View Post
            logan 2005 doar 30 000 km la activ , distributie originala, o mai tin cel putin un an de zile
            Nu-i riscant?Are deja 6 ani si ei dau 4 ani perioada de schimbare a curelei.

            Comment


            • Originally posted by neculita View Post
              Am un link care sper sa fie de folos.E o reducere la distributie, nu stiu cat avantaj aduce,
              Eu zic sa evitati curelele de provenienta dubiosa sau cu data fabricatiei incerta.
              [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

              Comment


              • Eu nu inteleg un lucru, daca in carte scrie ca distributia se schimba fie la x kilometrii fie la y ani, multi dintre voi il iau pe lasa ca mai tine un an, doi,cinci etc.
                Economia de bani nu se justifica din moment ce dai o groaza de bani pe masina te uiti la cateva milioane o data la 4 ani, cu riscul de a da jumate sau mai mult din cat mai valoreaza masina pe o reparatie in caz ca cedeaza cureaua.
                E de ajuns sa inceapa sa curga pompa de apa pe la ax si e gata distributia, la fel si daca ajunge ulei pe curea.
                Parerea mea e sa nu va jucati cu focul.

                Comment


                • e adevarat , dar gandeste-te ca astea is deja "testate" pe propria masina si cele mai multe probleme apar la scurt timp dupa montajul distributiei noi (din cauza pieselor de calitate indoielnica sau din cauza erorilor de montaj)

                  deci eu prefer sa merg 90.k km cu o distributie si o pompa de apa , schimb tot (si am garantie 60.k) si apoi merg iar 90.k si risc mai putin

                  parerea mea
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by vily pisica View Post
                    Nu-i riscant?Are deja 6 ani si ei dau 4 ani perioada de schimbare a curelei.
                    Mai degraba s-au rupt curelele puse ulterior, de cat cele originale din cauza imbatranirii

                    Comment


                    • Stimati colegi,
                      In cartea intretinere a masinii este specificat suplimentar ca, la 4 ani sau 60.000 km se schimba curea distributie motor si curea accesorii. (corectati-ma daca gresesc).
                      Am fost zilele trecute la 2 service-uri autorizate Dacia sa cer informatii suplimentare despre aceasta inlocuire legata de distributie. Mi s-a comunicat din partea ambelor service-uri aceleasi informatii, si anume: se va inlocui KIT DISTRIBUTIE + CUREA SI POMPA DE APA.
                      In general, cam la fel s-a discutat si pe aici.
                      Ce reprezinta acest kit distributie? (in carte de ce scrie doar curea distributie)
                      Cureaua accesoriii ce este?
                      De ce se va inlocui si pompa de apa daca in carte nu este specificat acest lucru?
                      Lamuriti-ma. Multam.

                      Comment


                      • Kit distributie: curea + rola
                        Kit accesorii: curea+ 2 role
                        Pompa de apa se inlocuieste daca prezinta scurgeri.

                        Comment


                        • Cureaua (accesorii) antreneaza accesoriile in functie de dotari;CA/DA
                          La inlocuirea kit distributie se poate vedea starea pompei de apa;de aceea cu aceasta operatiune se schimba si pompa.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Logan 6 ani vechime si 48000 km. Trebuie schimbata distributia?

                            Comment


                            • Trebuia schimbata de acum 2 ani.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • As mai adauga ca, la cat de ieftine sunt piesele la logan si la cat de simplu e de lucrat la el, este inutil sa-ti risti motorul pentru 200-250 de lei un kit de distributie(la km astia slabe sanse sa fie necesara si pompa de apa) si maxim 100 de lei manopera.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google