distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intrebare ??

    Am o distributie care am schimbat-o dupa 40.000 de functionare.Daca o pun pe alt Logan mai merge macar cei 20.000 garantati ?

    Multumesc anticipat !!

    Comment


    • Nu se face asa ceva. Detensionarea/tensionarea nu-s benefice pentru curea.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • la una din masini cureaua originala ma tinut aproximativ 110000km

        Comment


        • Cam putin, dupa standardul de 182.000.
          Imi inchipui ca s-a rupt, de ai schimbat-o la doar 110.000.
          Last edited by 77sky; 8 January 2012, 23:44.

          Comment


          • [ATTACH]352922[/ATTACH]

            [ATTACH]352923[/ATTACH]

            [ATTACH]352924[/ATTACH]

            [ATTACH]352925[/ATTACH]

            deci am specificat la una din masini din cele 5 care le am totul a ramas original dupa care sa rupt si a indoit 3 supape. cea de 182000km este in pozele de mai sus
            Last edited by darksid3; 8 January 2012, 20:57.

            Comment


            • totusi cum ai avut curaj sa mergi atatia km cu distributia ?
              Logan TAXI http://www.loganclub.ro/forum/logan_...4.html?t=27374

              Comment


              • Avand in vedere ca este un Gates mi-am permis sa o tin 182000km, aceasi curea se potrivesc si la renault 19 care foloseam si acolo aceasi firma Gates.

                pe incredere am mers la renault 19 o folosisem aproximativ 230000km si sa rupt.
                Last edited by b3b380; 8 January 2012, 20:58. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Sunt modele de Ford la care perioada de revizie la distributie e din 120.000 km in 120.000 DAR trebuie luat in calcul faptul ca tensionarea curelei e alta.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • cureaua este super tare nu o poti indoi deloc doar cu risc ca se va rupe, in rest este ok numai ca este stearsa este la fel ca noua.

                    Comment


                    • Originally posted by b3b380 View Post
                      Mai dar chiar asa de greu va este sa schimbati o distributie?
                      Cand am cumparat masina avea 54km in bord am schimbat kitul de distributie singur, am pus Gates la 182000km am refacut schimbarea din nou tot cu un Gates, bine inteles cumparate din germania nu prastii de aici.
                      Si cureaua de distributie cea veche avand 182000km este intacta doar a apucat putin sa se sterga din scrisul care este tiparit pe curea.
                      Dupa parerea meseriasilor si celor care au vazuto din cluj, sibiu, iasi si galati pot confirma, cureaua mai tinea lejer 50000km.
                      Iar cand schimbati distributia schimbati si rola si pompa, ca nu se stie azi o montezi si maine iti pica pompa. si nu faci decat sa stai prin service daca nu te pricepi.
                      Vreau sa va spun ca masina mea nu are garantia nici macar o zi, in service-urile dacia sau altele. toate eu personal le schimb. M-am acomodat destul de usor cu ia. Tin sa va anunt ca masina are acum 200387km.
                      Dar ce-ai facut cu cureaua aia?Turul tarii sa arati ca poate tine peste 180000 km fara sa se rupa?Si sa mai tina inca 50000?Aia scuze,dar nu-s meseriasi.Prea e cusuta cu ata alba.Eu am 58000 km dar am facut 4 ani din vara si tot mie frica pina o schimb la 60000.

                      Comment


                      • Masina este taxi, daca nu o scoteam si faceam vreo 200000km ajungeam si pe Luna cu ia. Acceptam sa se si rupa nu ma doare, schimbam oricum supapele cand segmentez motorul la 250000km. Am vrut doar sa ma conving ca curelele de firma asta sunt atat de bune.

                        Este parerea ta ca tie frica sa nu se rupa. cate masini din germania sunt cumparate si circula pe drumurile noastre fara sa li se schimbe cureaua de distributie si nu le este frica si tu faci 60000km si au, vai, ma doare, este doar un motor este fier se intampla se schimba.

                        N am facut nici un tur al tarii special pentru curea, imi pare rau sa spun nu tin la masini, nu am facut nici o garantie la nici una din masini, schimb cu piese mai bune la inceput si dupa ca sa nu stau toata ziua pe sub ia sau calare.
                        Last edited by b3b380; 8 January 2012, 22:15. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Da,ma rog.Oricum orice ambitie ce-o faci o faci pe banii tai.

                          Comment


                          • bai villy pisica dar tu esti tare de tot tata cu cureaua ta ,de ce nu o skimbi la 400 de mii ca te mai tinea,si dupa aia cand se rupe fluieri langa ea si eu din spate te fac cu loganul si nici nu ma uit in spate .cica curea din germania.,,,las ca si eu am pus gates din tara si merge ca unsa...numai de bine

                            Comment



                            • snoop, vezi ca b3b380 e cel cu cureaua, vily e doar nelamurit, ca si mine de fapt.

                              Comment


                              • snoop citeste tata toate posturile inainte sa postezi...faza cu ''te iau cu loganul si nic nu ma uit in spate'' da dovada ca nu esti loganist adevarat.
                                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google