distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bossake View Post
    Pare ok, probabil multi or sa zica ca e foarte mult, insa la 16v sunt clar mai scumpe distributiile.
    Altceva as mai vrea sa te intreb. Pompa de apa ai schimbat-o si la prima distributie? Kitul de la accesorii sau cureaua de la alternator le-ai schimbat pana la km astia?
    Si m-ar interesa ce vechime are masina din ce an si luna e. Multumesc.

    Eu am 1.6 16v, 46.000km, 4 ani si 1 luna vechime. In cateva luni cred ca o sa schimb distributia pentru ca desi nu am nr de km, am peste 4 ani. Imi recomandati sa schimb si pompa de apa? Nu curge, in mod normal nu as avea de ce o sa schimb, insa urmatorul schimb de distributie o sa fie peste ~4 ani, deci sa reziste pompa de apa ~8 ani?
    Daca vrei sa faci treaba subiectiv, schimba si pompa de apa. In mod normal, pompa daca nu prezinta scurgeri, nu se schimba, iar ca sa inceapa sa galgaie antigelul pe sub masina, din cauza pompei, sunt sanse minuscule.
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • Dar exista si o posibilitate sa se blocheze si sa se beleasca distributia implicit motorul .
      Daca as fi facut multi km si as fi umblat la distributie in 2-3 ani nu aveam niciun stres sa o mai las pana la urmatorul schimb, insa o sa ii fac peste inca 4 ani ceea ce inseamna 8 ani si ~90,000km.
      Ma mai gandesc, oricum cred ca o voi schimba.
      Kit-ul de accesorii cam la cat recomandati sa il schimb?
      Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

      Comment


      • Exista posibilitatea sa se blocheze din cauza pompei asa cum exista si posibilitatea sa te trezesti cu un fotoliu pe masina, aruncat de la etaj. Kit-ul de accesorii se schimba in acelasi timp cu distributia.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Si la accesorii schimbati doar cureaua si rolele (daca este cazul).
          [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

          Comment


          • Daca nu cumva se blocheaza vreo rola de la accesorii, n-ai sa-ti dai seama vreodata daca se impune schimbarea lor, doar uitandu-te la ele.

            Comment


            • eu zic ca nu prea au cum sa se blocheze rolele; suiera , fluiera , miorlaie apoi isi fac joc, lucru care-l poti simti si "la mana" dar mai greu sa se blocheze. Daca sunt bani atunci e bine sa schimbi tot , dar cu piese de calitate . Adica decat sa pui niste role proaste atunci mai bine schimbi doar cureaua ca sigur piesele de la primul montaj tin mai mult decat chinezariile.
              Pain brings out the truth in us all...
              ...how much truth can you stand?

              Comment


              • Pai la role ai cateva variante: Koyo, Ina, o marca canadiana ce imi scapa acum...
                Au cam acelasi pret.
                Se mai intampla sa si fluiere, dar nu prea des. Am vazut si una blocata. Dupa schimbarea curelei, ca asa se intampla, sa-ti dea de lucru.

                Comment


                • Rolele nu mor subit iar schimbarea lor nu este mare filozofie. Se pot gasi role de calitate la un pret decent.
                  [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                  Comment


                  • va rog sa-mi dati cateva informatii pentru distributie:
                    logan 1.4 ,ABS + DIN 2007,SERVO,fara A.C-ce contine kitul de accesorii-ma intereseaza galetii,sunt unul sau doi
                    conteaza latimea la curele?

                    Comment


                    • Hotaraste-te distributie sau transmisie! La distributie ai o rola si o curea, la transmisie (accesorii) ai un intinzator fix care are o rola si o curea. Conteaza latimea curelei bineinteles. Daca imi dai pe PM seria de caroserie iti spun de ce ai nevoie.
                      Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
                      Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

                      Comment


                      • Am un logan ph. 2 iar in carte tehnica scrie schimbat distributie la 3 ani / 60k daca imi aduc bine aminte. Eu am 41k si 3 ani dar ma gandesc ca inainte se schimba la 4 ani / 60k deci nu ar trebui sa risc nimic daca as mai astepta un an inainte sa schimb distributia, nu? Nu ma astept sa fac mai mult de 60k in total pana ating pragul de 4 ani.

                        Concluzionand, e safe daca o schimb la 4 ani / 60k in loc de 3 ani / 60k cat scrie in carte?

                        Comment


                        • In cartea ta tehnica nu are cum sa scrie 3 ani . Cu siguranta scrie 4 ani. Deci o poti schimba linistit la anul, ba chiar la rulajul tau mai poti amana cateva luni dupa ce faci 4 ani.
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Astazi am schimbat si eu cureaua de distributie la 80500 km.
                            Motor 1.6 16v K4M.
                            Am avut kit-ul de distributie de origine Renault cumparat de la magazin 370 ron. A avut in componenta curea distributie Gates Made in UK, rola intinzatoare Gates Made in China si rola de ghiare INA Made in France.
                            Am schimbat doar cureaua si rola intinzatoare care prezenta zgomot (un fel de zornait) iar rola de ghidare INA Made in Germany a ramas pe pozitie, nu au schimbat-o motivand ca este neuzata (nu prezenta joc si nici zgomot) si ca o vom schimba atunci cand vin sa dau si pompa de apa jos, adica la peste 120000 km. Pompa de apa nu prezenta nici un fel de uzura, nici scurgeri nici joc.
                            Cureaua originala tot Gates, tot Made in UK, se prezenta execent fara fisuri, crapaturi, cu siguranta ar fi tinut 120000 km in schimb am indoieli cu privire la rola intinzatoare mai ales ca incepuse sa aiba zgomot, am observat dupa inlocuire disparitia unui scartait ritmic din zona distributiei, acest lucru grabind oarecum vizita mea la service.
                            Rola intinzatoare (cea schimbata) este de origine neprecizata, in sensul ca scrie Gates pe ea, are rombul Renault - dar nu are trecuta tara de origine.
                            Din ce am vorbit in service in reteaua Renault in vestul Europei distributia se schimba la 120000 km la toate motoarele pe benzina si cele diesel 1.5 dCi.
                            Pretul a fost de 120 ron cu discount eu fiind un client mai vechi.

                            Noua rola INA are un fel de capace metalice de protectie, la urmatoarea inlocuire de distributie mi-ai spus ca vor scoate capacele pe o parte pentru "a pica mai bine" pe curea. A mai vazut cineva asemenea rola INA cu capace metalice, daca da, la voi s-au scos? Ei spuneau ca asa arata noile role de ghidare INA.

                            Comment


                            • Salutare! Detin un Logan 1.4 mpi. Masina are 6.5 ani, 42000 km si din cate am am citit de pe aici trebuie schimbata distributia. Continental sunt buni la distributii? Masina face putini kilometri deci probabil nu voi schimba distributia ca am facut 60k km si tot asa pentru ca ii trece vremea. Voi ce imi recomandati?

                              Comment


                              • Cristi schimb-o!Nu are km dar are anii!.Eu astept sa vad daunele la a mea cand se va rupe cureaua si va anunt daca e.Cine o conduce nu are de gand sa o schimbe,"da da o schimb ,probabil la toamna"
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google