distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am schimbat si eu distributia la masina, mentionez ca nu am multi km 47000 km in 6,2 ani. Operatia a fost facuta la Dacia si a costat 505 lei. Cureaua de distributie arata foarte bine si cred ca mai puteam merge cu ea, in schimb cea de accesorii avea ceva crapaturi.

    Comment


    • jelly, s-a schimbat si pompa de apa in banii astia?

      Comment


      • Nu, am uitat sa specific asta.

        Comment


        • Baieti cu distributia nu e de joaca respectati km sau ani de schimbat pt ca dc se rupe distributia platesti de nu te vezi adica juma de motor de la supape garnituri si asa mai departe plus o manopera mai mare
          Vand piesa auto logan originale si aftermarket

          Comment


          • Logan Mcv 1,6 mpi am schimbat distributia la 90.000 km si cureaua arata perfect.....
            akm am 132.000 km si cred ca voi schimba din nou distributia peste 35.000 km...
            atunci voi schimba si pompa de apa si rolele...
            "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

            Comment


            • nu stiu dar distributia este o foarte importanta la o masina si nu te poti juca.si mie un prieten mi-a spus ca tot pe la 80000 a schimbat dar tot nu ma risc.cam piperat cu 5oo ron fara pompa de apa

              Comment


              • Schimbati baieti distributia cand trebuie la 65000 de km sau la 4 ani, eu am 45000 de in 8 ani (2004,primele loganuri) si ziele trecute a sarit cureaua 2 dinti, ea fiind slabita,mi-a trecut glontu pe la ureche,am avut mare noroc. Cureaua arata foarte bine dupa atatia ani.

                Comment


                • Am 65 000 si 4 ani, mi-am cumparat curea ina fabricata in U.K. si rola gates. Incerc sa caut pe site-urile lor dar nu stiu ce coduri trebuie sa introduc, daca ma poate ajuta cineva. Vreau sa stiu daca sunt originale inainte sa le montez.

                  Comment


                  • curea ina fabricata in U.K. si rola gates
                    Nu e rola Ina si curea Gates?

                    Comment


                    • Am 65 000 si 4 ani, mi-am cumparat curea INA fabricata in U.K. si rola Gates fabricata in japonia. Am intrat la ei pe site dar nu ma pricep, vreau sa introduc codurile ca sa vad daca sunt originale dar nu stiu ce coduri sa introduc, ma poate ajuta cineva?

                      nu, pe cutie scrie kit ina ia rin interior am curea ina si rola gates
                      Last edited by sebikka; 15 February 2012, 12:17. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • salut.

                        lamuriti-ma si pe mine intr-o problema:sunt prezent pe siteuri din Ungaria/Slovenia unde la masina mea Motor 1.6 16v K4M.-a6 scrie foarte clar schimbul curelei de distributie se face la 120.000 ,de ce la noi la 60.000?
                        deasemenea uleiul acolo se schimba la 30.000 iar la noi 20.000 .

                        Comment


                        • Ai idee in ungaria/slovenia, cat e intervalul in timp de schimb al curelei? Tot 4 ani?
                          Dacia Logan Prestige 1.6 16v - B 21 xxx

                          Comment


                          • Cureaua tine 120.000 de km. ideea e sa nu depasesti cei 4 ani. Singura variabila functie de tara este nr. de km. parcursi insa intervalul de timp ramane neschimbat adica 4 ani.

                            Comment


                            • N-are nimic si daca o tine 5 ani, doar nu se dezintegreaza ca prin farmec. Depinde cum s-a mers, pe unde s-a mers, aia e important. Degeaba ai 60.000 km si 4 ani daca ai mers mult urban, gandeste-te cate ore a mers motorul fara sa aiba kilometri inregistrati. Marea majoritate a celor cu probleme sunt din cei care le-au montat la cine nu trebuie, cu kit-uri facute pe vapor.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by szikixxa View Post
                                salut.

                                lamuriti-ma si pe mine intr-o problema:sunt prezent pe siteuri din Ungaria/Slovenia unde la masina mea Motor 1.6 16v K4M.-a6 scrie foarte clar schimbul curelei de distributie se face la 120.000 ,de ce la noi la 60.000?
                                deasemenea uleiul acolo se schimba la 30.000 iar la noi 20.000 .
                                Uita-te mai atent in cartea masinii, scrie clar ca la K4M se schimba la 80 000 distributia la noi.

                                De ce altii au intervale mai mari fata de noi ? Simplu, alte conditii de trafic, viteza medie mai mare, mai putin praf, carburant mai bun etc. Una e sa faci 80 000 km cu viteza medie de 25-30 km/h, alta e sa ii faci cu viteza medie de 50-60 km/h, aceeasi kilometri dar in jumatate de timp.

                                Oricum la schimbul de ulei deja 20 000 e cam mult, 30 000 e exagerat. Eu il schimb la 15 000 desi bag ulei de calitate.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google