distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vorba lui Octavian, la distributie nu te zgarcesti.. de o faci .. si dai kix cu distributia in mijlocul campuui sau varful muntelui .. OM ESTI!! plus ca ti-a dat motorul peste cap!!


    eu am fost la Dacia in Cluj si am platit 450 lei tot manopera si materiale! eu zic ca a fost chiar OK si recomand tuturor sa faca asta ..

    Comment


    • poate asa e la mpi dar la dci am auzit de scoruri in jurul la 800 lei. poate aberau.. stiu totusi ca numai kitul e 370. asta am intrebat.

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        acum nu stiu exact. am dat si eu un pret. in iunie iese din revizie si nu cred ca se mai intalneste cu reprezentanta. ieri un prieten a schimbat ambreiajul si reparat furca la un service prin aparatorii patriei de care stia de mult. "la viorel" ii zic cunoscutii dar e maricel si are multi mecanici. pe toata lucrarea plus schimbat bieleta antirasturnare (din partea casei) a platit 170 de lei. cat m-ar fi costat pe mine la dacoserv ?!
        trebuie sa spun ca a venit cu piesele lui ca sa nu se inteleaga altceva. ..
        I-au facut si geometria la banii astia?

        Am dat si eu niste telefoane de curand sa ma interesez de niste scoruri la schimbat distributia la 2 reprezentante:
        Serus Bucuresti - aprox. 1600 lei
        Dacoserv Militari - aprox. 1400 lei

        Preturile includ manopera in service si piese de origine de la ei (inclusiv pompa de apa)

        Scump, dom'ne...scump...mai cautam

        Comment


        • deci nu sunt singurul care a auzit de preturi nesimtite...

          Comment


          • Originally posted by B997NDL View Post
            pai numai kitul cred ca e undeva la 370 la dci in reprezentanta. la dacoserv in decembrie :filtru aer 75,34 lei, filtru motorina 128.44 lei, filtru ulei 34,12. mi se par preturi cam mari fata de ce am mai vazut in magazine.
            manopera 95,20 lei
            Intrebat eu zilele trecute (am cca 59250 km): 450 lei kit-ul.
            Manopera NU are cum sa fie pentru o revizie de distributie, la dealer, doar 95.2...
            Mie doar manopera mi-au evaluat-o la 200 lei.
            Total cca 1200, fara schimbat de pompa apa (daca are scurgeri, o inlocuiesc, dar in pp-iu, nu)
            FIltrele? Motrio! Refuz sa pun filtru de motorina facut de romcarbon (caci el face asa ceva). Este renumit romcarbon-buzau pentru filtre, insa eu nu fac teste pe masina mea, cu asemenea piese.
            Sa nu mai zic de ulei, diferenta am vazut-o, intre dacia oil, cu ce pret si uleiul pe care il aduc eu (cel putin ca zgomot la anumite praguri de turatii)
            Concluzia? Vin cu piesele in traista, la ei.
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • eu vorbeam de revizia simpla. fara distributie. doar filtre si ulei. la aia a fost 95 lei in decembbrie. am factura daca vrei s-o vezi...
              si eu o sa ma duc cu piesele. acum studiez piata sa vad de unde le iau "bine" si originale.
              Last edited by B997NDL; 27 March 2012, 23:45.

              Comment


              • Stiu foarte bine tarifele. Tocmai de aceea te-am contrazis.
                Este un topic in care vorbim de distributii, tarife, preturi.
                Din postul tau nu rezulta costul manoperei fara schimbare curele, mai ales ca dadeai pret la un kit...

                Cat priveste preturile pieselor, mi-am cumparat niste dibluri, din reprezentanta.
                Femeia a cam ezitat sa imi spuna pretul. Cca 7 lei bucata, e vorba de cel in forma de ciuperca, utilizat la prinderea presurilor fata (si nu numai) cu filet interior, se prinde pe surubul deja sudat in caroserie.
                Asadar...daca ar fi sa mergi pe originale inclusiv pompa apa schimbata, depasesti lejer 1600 lei (piese de origine, preturi din reprezentanta)
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • mie mi-a schimbat distributia un mecanic de la amat, dar nu in service ci dupa program.
                  a muncit o ora incontinuu si m-a costat 150 lei (manopera).
                  distributie, curea accesorii, pompa apa, antigel etc.
                  piesele le-am luat eu
                  Am iesit cam la 600 lei cu totul, deci la jumate decat cer astia in service!

                  Comment


                  • Astia de la service cand va spun o suma, acolo intra: kit distributie+ kit accesorii (role +curea).
                    Ei bine rolele alea de la kitul de accesorii costa cel mai mult, iar voi veniti cu o amarata de curea accesorii schimbata si va laudati ca iesiti la jumatate fata de un schimb CA LA CARTE.

                    600 de lei costa doar un kit de distributie+kit accesorii ORIGINALE.

                    Comment


                    • Originally posted by Il Dottore View Post
                      Am iesit cam la 600 lei cu totul, deci la jumate decat cer astia in service!
                      Sunt curios de lista cu preturile individualizate la consumabile.
                      Se poate?
                      Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                      Comment


                      • nu am schimbat kitul de accesorii pt ca e prematur, aveam doar 58 mii in septembrie anul trecut!la urmatoarea distributie voi schimba tot kitul de accesorii!
                        piesele. au fost de origine, luate de la florin dnf.
                        nu mai tin minte exact preturile dar cu aproximatie:
                        kit distributie (curea + rola) 150 lei
                        pompa apa 170 lei
                        curea accesorii 49 lei
                        antigel + apa distilata (3l din fiecare) vreo 70 lei
                        manopera 150 lei!
                        fiecare face cum crede!

                        Comment


                        • Nu cumva masina are aproape 5 ani?
                          Era foarte indicat sa schimbi si acea curea de accesorii, dupa atata perioada, cauciucul se rideaza, capata vergeturi (mai ales daca socotim si rulajul + intervalul urmatoar)
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • nu am schimbat kitul de accesorii pt ca e prematur, aveam doar 58 mii in septembrie anul trecut!la urmatoarea distributie voi schimba tot kitul de accesorii!
                            Prematur conform parerii personale, nu conform carnetului de intretinere.

                            Comment


                            • da, masina avea aproape 6 ani la momentul schimbului (dec 2005).
                              acea curea de acc a fost schimbata (49 lei), nu am schimbat insa tot kitul (role, galeti).
                              respectivul mecanic mi-a spus ca e prematur sa le schimb si mi-a recomandat la urmatoarea distributie sa inlocuiesc tot kitul de accesorii.

                              Comment


                              • curea distributie

                                Originally posted by Il Dottore View Post
                                nu am schimbat kitul de accesorii pt ca e prematur, aveam doar 58 mii in septembrie anul trecut!la urmatoarea distributie voi schimba tot kitul de accesorii!
                                piesele. au fost de origine, luate de la florin dnf.
                                nu mai tin minte exact preturile dar cu aproximatie:
                                kit distributie (curea + rola) 150 lei
                                pompa apa 170 lei
                                curea accesorii 49 lei
                                antigel + apa distilata (3l din fiecare) vreo 70 lei
                                manopera 150 lei!
                                fiecare face cum crede!
                                La mine numai kitul distributie a costat 487 ron iar cel accesorii 385 ron.Masina un dci din iulie 2007.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google