distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reprezentanta Dacia-Sighisoara-Autopress, mi-a trimis urmatoarea oferta:

    Oferta la lucrare conform solicitarii:
    -kit distributie 275
    -pompa de apa 350
    -curea accesorii 90
    -rola intinzatoare curea accesorii 450(SE SCHIMBA DOAR DACA ARE JOC)
    -manopera 250
    Total 1415 lei
    Nu mai inteleg nimic...desi am sunat la service Dacia, cerand acelasi lucru, mai exact oferta pentru schimbare kit distr.+kit accesorii +pompa apa, ofertele lor difera atat ca pret cat si ca nr. de piese schimbate..

    P.S. Reprezentanta Dacia Sibiu-Emilian, mi-a comunicat telefonic costul la ei- 1540 RON..
    Last edited by Nitescu; 17 July 2012, 11:48.

    Comment


    • Originally posted by Nitescu View Post
      -rola intinzatoare curea accesorii 450(SE SCHIMBA DOAR DACA ARE JOC)
      ce-s aia 450, sper ca nu lei?
      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

      Comment


      • Am schimbat si eu kitul de distributie si pe cel de accesorii la 43000 km si aproape 6 ani vechime.
        Piesele de origine cumparate de mine iar manopera la Dacoserv Salaj
        Kit distributie de origine 190 lei
        Pompa de apa Hepu 160 lei
        Kitul de accesorii complet 285 lei
        Semering transmisie 72 lei
        Antigel + apa distilata 82 lei
        Bujii de origine 70 lei
        Manopera 250 lei
        Ulei Elf 10w40 + filtre Bosch 125 lei(astea inca nu le-am schimbat ca am doar 6000 cu ala vechi)

        Total 1234 lei
        Ofertele serviceurilor Dacia la ceea ce este mai sus cu piesele lor erau de peste 1600-1700 lei.
        Kiturile cumparate au certificate de conformitate si garantie.

        Acum sa va spun cum se prezentau piesele defacute:

        Cureaua de distributie arata bine dar cu semne de uzura si mici crapaturi(nu te mai puteai increde in ea la turatii mari).
        Rola mergea bine dar avea putin joc insa nu merita sa o lasi tot pe aia.
        Pompa de apa curgea(speram sa fie buna la km mei) de aia este cumparata separat de kit.
        Tot la demontare se vedea ca sunt pierderi de ulei pe la semeringul de la arborele cotit)
        Kitul de accesorii nu avea probleme evidente insa am hotarat sa-l schimb pentru ca acum aveam bani pentru el, mai tarziu nu se stie.
        Toata lucrarea a durat 2 ore cu tot cu asteptarea racirii motorului.

        Daca vreti amanunte cu privire la sursa pieselor sau despre service PM
        Last edited by Revulsin; 19 July 2012, 18:48.

        Comment


        • sal DAN.GUTU,,,sambata am schimbat distributia la loganul meu 1.4 MPI si ma costat 220 lei kitul constand in rola intinzatoare si cureaua de distributie,,,,,mantionez faptul ca in momentul schimbarii distributiei sa cumperi originale ,,,adica de uzina,,eu nu am schimbato la 60000 de miikm si la 80000km ea fiind garantata de constructor 90000km..
          daca nu ai probleme cu pompa de apa o poti schimba la 120000km,,,

          Comment


          • este mai mult recomandat ca odata cu distributia sa se schimbe si pompa de apa

            Comment


            • Originally posted by vn05xzx View Post
              mantionez faptul ca in momentul schimbarii distributiei sa cumperi originale ,,,adica de uzina,,eu nu am schimbato la 60000 de miikm si la 80000km ea fiind garantata de constructor 90000km..
              90.000 km, in... 10ani?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Si la mine deja a trecut termenul pentru distributie: aproximativ 5 ani si 50.000 km. Ma gandesc sa ma pregatesc cu bani pentru schimbare. Poate sa imi recomande si mie cineva ce kit de distributie sa iau, chiar daca este mai scump?. Nu vreau sa aud de curele rupte.
                Orientativ as pune: skf, origine, gates, contithec, ... care este mai bun?, de unde sa cumpar sa nu fie contrafacut?

                Comment


                • Asa orientativ, cum spui tu.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • la rulmenti si pompe de apa SKF e tatal lor

                    la curele Gates sau Contitech. parca as merge pe Gates pentru ca foarte multe masini vin cu asa ceva din fabrica

                    Comment


                    • m.i.c.f dute la service cel mai bn si sa NU iei de pe internet kit de distributie ca 90% sunt turcisme proaste!

                      Comment


                      • Asta da recomandare; dar care e oare cel mai bun service? Nu crezi ca e ceva relativ aici?
                        In privinta kit-ului de distributie, poate ne dai mai multe amanunte, cum ai ajuns la aceasta concluzie, mai cu seama raportul de 90%. Eu care ma orientasem la ceva in sensul asta, la o firma din Galati care vinde on-line, piese de origine; poate e din cei 10%
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • ma refeream la indivizi particulari care nu ofera factura gen afolie_auto ...e cam greu sa iti dai seama de asta ?

                          Comment


                          • Originally posted by slim_daddy40 View Post
                            NU iei de pe internet kit de distributie ca 90% sunt turcisme proaste!
                            Cand vrei sa spui ceva, foloseste-te de ...cuvinte; asta ai scris, asta intelegem. De unde sa ghicim ce ai fi vrut tu sa intelegem?
                            Dupa parerea mea e fortata afirmatia cu kit-ul de distributie cumparat on-line.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • micf, ia cu toată încrederea de la orice magazin mai răsărit care îţi dă factură şi garanţie, fie el şi cu comandă online pe internet. Linkul indicat de Iancu mai sus este doar un exemplu de magazin online dintre cele mai serioase şi sunt multe altele verificate de noi toţi.
                              sigpic

                              Comment


                              • Daca iau direct din service stiu ca intodeauna este cu muuuuuult mai scump.
                                Ramane sa ma decid intre skf, origine sau gates.
                                Intradevar as vrea sa iau de la un magazin ,, mai serios,, online, sper sa nu fie contrafacute sau sa zaca prin depozit de cinestie cat timp ( ani ).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google