distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • cureaua de distributie nu arata foarte rau.

    ce ma mira pe mine este pompa care supura antigel si simeringul. cum mama zmeilor in reprezentanta pot sa recomande ca pompa de apa sa o tinem 120.000. cand ea abia rezista 70 80

    Comment


    • eu stiu cel putin 5 loganuri sarite de 200.000 km si toate au pompa originala , Pe cand cureaua de accesorii ai vazut si tu cum se prezinta. O mai fi si chestie de noroc si mai sunt si soferi care nu ocolesc deloc baltile si noroaiele si atunci clar viata kitului de accesorii se scurteaza , daca ajunge apa la rulmentii rolelor s-a cam zis cu ei
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • Pentru ca daca pompa curge dupa schimbarea distributiei, te au de client iarasi la manopera distributie.Totul e gandit bine. Pentru ei.

        Comment


        • Mecanicul de la Dacoserv, acum 2 ani cand i-am schimbat distributia masinii de la munca, mi-a zis ca pompa se schimba doar daca prezinta urme de scurgeri, fiind vorba de un interval lung de la niste urme, pana la pierderile serioase care necesita schimbarea pompei.
          Avand in vedere cat costa o pompa si la cat timp se face schimbarea distributiei, mai bine e s-o schimbi preventiv.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • eu ce sa mai zic ca m a lasat pompa de apa la 40.000 ??

            nu stiu cum sa aflu daca au schimbat si cureaua atunci. service ul AMG sustine ca da, fara nici o problema si ca mai pot sa merg linistit pana la 80.000

            Comment


            • A avut / are cineva pompa de apa NGH Autotechnik Germania? Am fost la Norauto sa ma interesez despre kitul lor. Deci, la 280 lei: curea distributie Contitech (Germania), rola intinzatoare Mapco (Germania) si pompa asta de apa NGH. Manopera este 270 pana la urma, antigelul vreo 50 lei. Cu totul 600 lei, 2 ani garantie sau 60.000 km. Cureaua de accesorii mai costa 70 lei, manopera nu se mai adauga, deci un total de 670 ron. Singura retinere pe care o am este din cauza pompei de apa, ma atrage pretul si garantia, pentru ca am inteles ca in reprezentante se ofera garantie 1 an sau 60.000 km. Am sunat la 3 reprezentante Dacia, pretul pentru distributie, fara cureaua de accesorii costa intre 1400 si 1650 ron.
              Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

              Comment


              • NGH Autotechnik Germania = CIURUC(conex iasi sau "vapor" sau china etc),sa nu te puna pacatele sa pui asa ceva pe masina,ca plangi cu vorbe ,mai ales ca este vorba si de distributie.Am patit-o cu o bascula si doua capete de bara de la aceasta "renumita" firma.
                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                Comment


                • Kit-ul e ok, doar pompa e cu cantec...avantaj e la pretul total si garantie. Poti alege o pompa de la o firma consacrata.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Merci pentru parerile voastre. Si eu am auzit numai de "bine" despre NGH, cel putin la piesele pentru directie. Si eu am patit-o cu un cap de bara ASAM (l-a pus taica-miu, fara sa aiba habar despre ei) si dupa nici 3000 km are joc... Nu cred ca pot sa imi inlocuiasta pompa asta cu alta, pentru ca tot kit-ul asta si pompa de apa sunt un "pachet" la oferta. Totusi, se riscau sa dea o garantie de 2 ani sau 60.000 km daca era asa proasta?

                    Am sunat azi si la Dacoserv Militari, costa 550 lei curea + rola + manopera, insa o pompa de apa (daca e cazul sa o schimb, cu toata ca asa as vrea, ca sa nu am probleme cu ea si sa schimb cu totul distributia iar) costa 450 lei! (o pompa de apa SKF sau HEPU costa in jur de 200 de lei). Si mai trebuie adaugat si antigelul si cureaua de accesorii daca nu arata bine, inca 100 lei tot la ei. Garantie la fel, 1 an sau 60.000 km.
                    Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                    Comment


                    • Am achizitionat de la un magazin online ( 820 lei ) tot kittul de distributie cu pompa de apa si accesorii. Am mers pe ,, origine ,, dar vad ca pe rola scrie ,, china ,,. Stiti cumva, pe cureaua de distributie se scrie si data fabricatiei.? Ce parere aveti ? E in regula kitull ?
                      Attached Files

                      Comment


                      • Ai in atasament poza rolei de la nascarea masinii mele, 60kkm. Impecabila.
                        Din cele vazute de mine, par originale.
                        As fi vrut o poza cu pompa de apa, cu rotorul acesteia.

                        Data fabricatiei curelei e simbolizata in acea serie, contine mai multi indicatori, poate unii colegi, din domeniu ne vor ajuta sa facem lumina in cifre
                        Attached Files
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Poze si cu pompa de apa. Pe una din poze la rola de la distributie se distinge 22:02:06
                          Attached Files

                          Comment


                          • Eu zic ca originala e
                            Uite si pozele pompei de la mine, demontata...
                            Impecabila si ea, la 60 kkm.
                            Attached Files
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • la mine cureaua originala avea scrisul galben. cea noua avea tot galben (gates made in uk).

                              ps. ma refer doar la cea de distributie, nu la cureaua de accesorii.

                              ps.
                              omul de aici a patit-o cu o curea de genul ala:


                              tot topicul:
                              Last edited by zeegermans; 16 August 2012, 22:45. Reason: Automerged Doublepost
                              internal combustionizer

                              Comment


                              • 77sky la 60.000 ai schimbat pompa apa?service ul a vrut sau tu?mie mi a zis ca la dci doar la 120.000 in dacia service.
                                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google