distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai stai pana la 4 ani jumate, chiar 5 daca te risti. O sa ajungi undeva la 45000 de km.

    Comment


    • Din experienta celorlalti distributia de fabrica tine 5 ani fara probleme-atentie doar la nr. de km. parcursi.

      Comment


      • Eu am mers cu distributia originala 90 de mii km,si sa va spun de ce.cu aceiasi distributie si aceiasi masina in franta se schimba la 90de mii de km,am un prieten care lucreaza la dacia si mia zis sa merg linistit fara probleme,chiar si cu a doua distributie care nu era originala dar era de la o firma buna am mers 88de mii
        Pompa de apa este originala la 250 de mii neschimbata niciodata,nu pierde un strop in km astia am completat aproape 1l de antig
        el tip d original la temperaturi ridicate se mai evapora.Problema cu semeringul de la distributie am avuto si eu de cand avea 3 mii de km si mai toate dci-urile au problema asta de fabrica dar nu mam deranjat sa il schimb,la mine e doar in faza de a pata putin nu de a pierde,in jur de 50gr pe schimb.
        Last edited by vladoi; 24 August 2012, 20:28.

        Comment


        • [QUOTE=darksid3;1322754]Cureaua de distributie trebuie sa aiba inscrisul galben (Gates) !!!l
          la mine cureaua originala adica de cand am cumparat loganul de nou are inscrisul ALB pe ea nu am nici un galben.adica cureaua montata de DACIA MIOVENI e chinezarie????

          Comment


          • Si eu tot dupa 60 mi km am schimbat-o, mai mult preventiv, pentru ca facea masina 5 ani si imi era teama sa nu cedeze cureaua. Am schimbat si pompa de apa. Mi-a zis si mecanicul ca arata inca bine cureaua. Cu antigelul nu am avut probleme, nu pierde deloc, ceea ce cred ca este bine.

            Comment


            • Salut. Eu am Logan din 2007, deci are 5 ani masina, insa, doar 43.000 km.
              Ce ar trebui schimbat acum? Uleiul si placutele le am schimbate din februarie acest an. Este neaparata nevoie sa schimb distributia (si daca da, si pompa de apa)?
              Si un service cu preturi rezonabile in Bucuresti pentru aceasta operatiune, care sa ma accepte cu piesele proprii si care sa fie si seriosi, cine stie? Multumesc.
              Si o ultima intrebare, cam ce kit ar fi decent ca raport/pret? Aceeasi intrebare si pentru pompa de apa.
              P.S Bujiile la cat se schimba?
              Last edited by blanarucristi; 28 August 2012, 11:31.
              Logan Ambition 1.6 8V

              Comment


              • Este neaparata nevoie sa schimb distributia (si daca da, si pompa de apa)?
                Curelele imbatranesc....
                Nu te poate nimeni sfatui sa nu o faci, mergi pe riscul tau.

                Comment


                • Un sfat: sandelul meu a facut 4 ani pe 28 iulie (26000Km), are ceva daca schimb distributia in septembrie tinand cont ca vreu sa plec la mare, ce spuneti mai pot sa o amin?

                  Comment


                  • Dupa parerea mea, poti sa o schimbi si la anul; nu cred sa fie mare bai.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • gabya99 nimeni nu poate sti starea de uzura a curelei de distributiei,daia constructoru da inlocuirea ei la 4 ani sau 60 mii km,ce crezi ca se intampla cu concediu tau daca se rupe cureaua in drum spre mare la viteza de 100-120 km/h,sfatu meu inlocuiesteo si pleaca linistit in concediu,fara grija curelei

                      Comment


                      • Am schimbat eu cureaua la 27000 de km, masina avea scurgeri de ulei pe la distributie. Cureaua arata perfect masina avea 3 ani.
                        Deci la 26000 de km si un an mai veche nu cred ca e deteriorata.

                        Comment


                        • Drogas o curea care sta se deterioreaza mai repede decat una care se invarte pe pinioane,uitete atent pe interioru curelei si vei vedea fisurile intre dantura

                          Comment


                          • Cazurile cand distributia s-a rupt a fost la un interval foarte lung sau cand a fost montata de Dorei sau cand a fost vorba de kit-uri contrafacute. O distributie de 4 ani si 26.000 km nu are cum sa se rupa decat daca ascunde un viciu de fabricatie.
                            Eu am 5 ani si 80.000 km cu kit-ul din fabrica si tot nu-mi fac probleme.
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • In mod normal, orice material se degradeaza in timp. Asa se intampla si cu materialul din care este facuta cureaua de distributie. Intr-adevar constructorul recomanda schimbarea distributiei la 60 de mii de km sau 4 ani. Ce-i drept orice produs are un termen de valabilitate. Acum daca in 4 ani masina nu face 60 de mii de km se pune problema cat rezista o astfel de piesa (ce putin dupa manual cam asta este argumentul).

                              Comment


                              • la cele noi e 4 ani sau 90.000.
                                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google