distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ultima distributie a fost 900 de lei, la concesionar cu piesele lor. Adica aprox 250 de euro, nu 400. Schimbat si role si curele, nu tiganii. >Daca nu ai nici banii astia la 4 ani, poate nu-ti permiti masina .
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • poate la 1,4 e 900 de lei. intreaba la dacoserv cat e pt dci cu ac si pt 16 v.
      vreo 1900-2000. avea si alessandro niste posturi pe threadul lui unde spunea pe piese...
      cu tot cu pompa de apa si antigel.
      400 de lei e revizia cu uleiul meu, adica filtre si schimb.

      Comment


      • Eu ziceam de 400-500 de euro ca sa prind si dieselul.
        Personal, in 1200 de lei am schimbat tot, kit distributie+kit accesorii +pompa apa originala+antigel+manopera.

        Comment


        • Originally posted by darksid3 View Post
          Constructorul nu da un interval de revizie doar prin prisma gradului de uzura, statistic ci si prin prisma factorului economic. (Vezi Fiat, 2 ani sau 30.000 km ca interval de schimb)
          Astept un singur caz concret cu distributia rupta dupa 4 ani si dupa 60.000 km, pe forum! O curea trebuie sa reziste in orice fel de conditii, 6 ani si minim 120.000 km. Daca prin absurd se rupe la 4 ani si o luna sau la 61.000 km, aia a fost o curea cu probleme (sau rolele sau montajul)
          Era mai demult pe dacia-club un user cu supernova la care s-a rupt cureaua la 59mii km (avand pana in 4 ani)...

          PS. Ca s-a vb in topic despre asta, in cartea Loganului meu e trecut 120mii km la 1.6.16V pt distributie si 60mii km pt accesorii, perioada de timp a ramas la 4 ani ambele (distributie si accesorii); logan din iunie 2012.

          Comment


          • distributia tot aia cred ca este, doar au modificat perioada.
            MY CLA

            Comment


            • Degeaba, pt multi a fost o trecere de la Dacia 1300/1310/1410 (adica un pas important) si daca spune cartea 60000 km (cum spunea) asa schimba ) Imi pare rau ca n-am tinut distrib mai mult si am aschimbat-o la 73000 km, dar am colegi si prieteni care nicinu poti sa le spui "mai las-o" ..."baaa, are 4,5 ani, am 58000 km, TREBUIE sa schimb distributia ! Si o schimba.

              Am amici taximetristi care pana la 180-200000 km la benzinare nu au stiut ce e aia schimbare de curea sau pompa de apa.

              Comment


              • Macar stai linistit, Octavian.
                MY CLA

                Comment


                • Originally posted by SYL40 View Post
                  Era mai demult pe dacia-club un user cu supernova la care s-a rupt cureaua la 59mii km (avand pana in 4 ani)...

                  PS. Ca s-a vb in topic despre asta, in cartea Loganului meu e trecut 120mii km la 1.6.16V pt distributie si 60mii km pt accesorii, perioada de timp a ramas la 4 ani ambele (distributie si accesorii); logan din iunie 2012.
                  Ala a fost defect de fabricatie, n-are legatura cu intervalul de schimb
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by PRESTIGE View Post
                    distributia tot aia cred ca este, doar au modificat perioada.
                    Asa credeam si eu pana am vazut ca au aparut pe piata kituri de distributie speciale pentru motoarele la care s-a marit intervalul de distributie.
                    Attached Files
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Este vorba despre 16v,aici.
                      Daca este asa, se paote pune unu <2010 pe un logan din 2007 de exemplu?
                      MY CLA

                      Comment


                      • Originally posted by vitriol View Post
                        Asa credeam si eu pana am vazut ca au aparut pe piata kituri de distributie speciale pentru motoarele la care s-a marit intervalul de distributie.
                        "Logan tip nou"

                        Alta gaselnita de la comercianti.

                        Daca ai posibilitatea pune o curea de distributie de "Logan tip vechi" langa curea "Logan tip nou" si vezi daca e vreo diferenta, sau la rola.

                        Inuman.

                        PS: e cumva de pe piese.net ? Chiar ma gandeam sa comand un kit complet de bieleta+cap bara de orijine de la ei...

                        Originally posted by PRESTIGE View Post
                        Macar stai linistit, Octavian.
                        Daca studiam mai mult, puteam sta linistit pana pe la 85000km, oricum a fost un efort minim la acea perioada (157 lei manopera in reprezentanta, kitul din reprezentata cumparat, nu a fost scump).
                        Acum in carnet scrie "urmatoarea revizie distributie 133000 km", n-ai sa vezi asta ) Poate pe la vreo 160000 km (sa n-am probleme cu pompa de apa).
                        Last edited by Octavian; 2 April 2013, 19:24. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • kit distributie de origine Renault cu curea Gates + role si accesori 600 lei + manopera mai mult free (am dat totusi 5 litri vin alb de feteasca regala si 40 buc mititei la gratar ) ....Am schimbat-o la mecanici de la firma unde lucrez.

                          Acum sincer vorbind ... 600 lei nu-i foarte mult, dar trebuie sa recunoastem ca din nefericire foarte multi oameni trec prin situatii extreme pe plan financiar in aceasta perioada datorita acestei nenorocirii careia lumea ia zis "criza" ....

                          Zilnic sunt la volan si ma ingrozesc cand vad ca din ce in ce mai putine masini circula pe sosele noastre ....Se pare ca aici aceasta "criza" abia acum isi arata colti si cu siguranta este mai grava si ma profunda decat in urma cu 1-3 ani....
                          Last edited by adonis33; 2 April 2013, 21:12.
                          "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                          Comment


                          • Originally posted by agp626 View Post
                            @amitaf
                            pe langa logan, am si skoda fabia benzina 1.4 mpi 2002
                            m-am facut de ras teribil la service, cand, dupa doi ani de la cumpararea skodei, ma gandesc eu ca ar fi bine sa schimb distributia, las masina la service, baietii merg la magazinul de piese sa cumpere kitul, cauta masina in calculator si ma suna sa vin dupa masina ca n am nici o treaba cu distributia ca e pe lant.
                            Am vorbit iar cu el si are distributie pe curea.Oricum,vad ca e destul de relativa treaba si parerile sunt impartite asa ca eu ,pentru motorul 1.6,16 v o sa schimb nici la 80 000,nici la 120 000,fac pe din doua si o distributie schimbata la fiecare 100 000km mi se pare razonabil

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              poate la 1,4 e 900 de lei. intreaba la dacoserv cat e pt dci cu ac si pt 16 v.
                              vreo 1900-2000. avea si alessandro niste posturi pe threadul lui unde spunea pe piese...
                              cu tot cu pompa de apa si antigel.
                              400 de lei e revizia cu uleiul meu, adica filtre si schimb.
                              1.6 8 V ambition. Pompa de apa nu se schimba preven,tiv, deci nu intra in pret.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Voi schimba distributia la 250.000 km ,daca nu voi avea probleme cu pompa de apa pana atunci ,..... sper sa tina inca 90.000 km... intre timp o sa va zic daca apar probleme...
                                "Dacă planul A nu merge, stai calm! Alfabetul mai are încă 25 de litere."

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google