distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana la urma m-am decis cu distributia. Vorbeam cu Alessandro si amandoi am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa cumperi piese de la service-ul unde faci manopera, pentru ca in cazul in care apar probleme, nu mai pot spune ca "stai dom'le ca e din cauza pieselor".
    Am sunat la garaj sa intreb ce piese imi pun ei in 530 lei, si au spus ca kit de distributie curea Gates si rola Koyo, pompa de apa Graf si curea accesorii Hutchinson. Toate alea daca le aduni nu prea fac 400 lei...
    Asa ca am decis sa-mi cumpar singur piesele si daca tot fac o treaba, macar s-o fac cu produse premium.
    Attached Files
    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

    Comment


    • Poti sa imi spui te rog ce scrie pe rulmentul rolei ?
      Poti sa pui si o poza mai de aproape cu ea ?
      Merci

      Comment


      • Pompa aia (Hepu parca scrie pe cutie) aduce la pale cu Pierburg-ul original.

        Comment


        • Poza cu rola.
          Attached Files
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Pompa aia (Hepu parca scrie pe cutie) aduce la pale cu Pierburg-ul original.
            doar ca ce se vede in poza nu-s palele oricum, toate pompele pt. logan mpi 8v au palele cam la fel.

            de schimbat distributia, in fond, nu e rocket science. la un dci am schimbat distributia singur, pt ca rola intinzatoare are semne (cu blocat arborele si axa ca la carte). pe viitor, ma bate un gand sa ma bag si la benzina mea si sa rezolv intinderea cu un cantar, cum am mai auzit pe la unii mesteri. ori doar mers la o reprezentanta cat sa-mi regleze ei intinderea curelei de fata cu mine, pe urma fac eu restul, dar nu stiu daca ar accepta asa.
            Last edited by zeegermans; 12 April 2013, 20:24.
            internal combustionizer

            Comment


            • Originally posted by vitriol View Post
              Poza cu rola.

              La cati Km schimbi acum distributia?

              Comment


              • Originally posted by vitriol View Post
                Pana la urma m-am decis cu distributia. Vorbeam cu Alessandro si amandoi am ajuns la concluzia ca cel mai bine este sa cumperi piese de la service-ul unde faci manopera, pentru ca in cazul in care apar probleme, nu mai pot spune ca "stai dom'le ca e din cauza pieselor".
                Am sunat la garaj sa intreb ce piese imi pun ei in 530 lei, si au spus ca kit de distributie curea Gates si rola Koyo, pompa de apa Graf si curea accesorii Hutchinson. Toate alea daca le aduni nu prea fac 400 lei...
                Asa ca am decis sa-mi cumpar singur piesele si daca tot fac o treaba, macar s-o fac cu produse premium.

                De ce n-ai luat tot kitu' de accesorii, adica inclusiv cei 2 galeti?

                Comment


                • nu te scumpi la tarate . eu mi-am luat-o am primit cadou un kit de distributie si dupa 18000km. s-a rupt cureaua si mi-a built supapele. daca era din service imi faceau reparatia gratis asa m-a costat distractia 3000

                  Comment


                  • Loganul meu are 4 ani si 28.000 de km. Pot sa schimb numai curelele ?

                    Comment


                    • Originally posted by radu cornel View Post
                      nu te scumpi la tarate . eu mi-am luat-o am primit cadou un kit de distributie si dupa 18000km. s-a rupt cureaua si mi-a built supapele. daca era din service imi faceau reparatia gratis asa m-a costat distractia 3000
                      Intreb si eu...nu era de 3x mai ieftin sa schimbi motorul cu totul ?

                      Originally posted by invisibleman View Post
                      Loganul meu are 4 ani si 28.000 de km. Pot sa schimb numai curelele ?
                      Nu e pacat de banii tai ?
                      Eu zic ca mai poti sa mergi linistit o perioada, dar cand schimbi schimba tot.

                      Comment


                      • Originally posted by invisibleman View Post
                        Loganul meu are 4 ani si 28.000 de km. Pot sa schimb numai curelele ?

                        Eu daca as fi in situatia ta nu as schimba nimic deocamdata.
                        De recomandat nu pot sa recomand altceva decat sa respecti ce scrie in manualul de intretinere (in ciuda faptului ca eu nu respect intotdeauna ce scrie acolo).

                        Comment


                        • Originally posted by invisibleman View Post
                          Loganul meu are 4 ani si 28.000 de km. Pot sa schimb numai curelele ?
                          Vezi-ti de treaba, mai vreo 2 ani fa-ti alte planuri cu banii aia

                          Comment


                          • Originally posted by abc View Post
                            La cati Km schimbi acum distributia?
                            Masina are 59900 km si e din 2007 februarie.
                            In 2008 septembrie, cand avea 15000 km, mi-au schimbat distributia si cureaua de accesorii, pe garantie, pentru ca am am avut problema aia cu pinionul Sinterom.

                            Originally posted by Kojak View Post
                            De ce n-ai luat tot kitu' de accesorii, adica inclusiv cei 2 galeti?
                            Nu i-am luat pentru ca ii aveam deja. (vezi poza)
                            Si este un singur galet + o rola de ghidaj.

                            Originally posted by radu cornel View Post
                            nu te scumpi la tarate . eu mi-am luat-o am primit cadou un kit de distributie si dupa 18000km. s-a rupt cureaua si mi-a built supapele. daca era din service imi faceau reparatia gratis asa m-a costat distractia 3000
                            Decat sa-mi puna niste produse de calitate slaba si sa am probleme dupa doi-trei ani - pentru ca garantia lor este de un an, dupa aia esti pe cont propriu - prefer sa am garantia unor producatori de renume.
                            Attached Files
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • Te grabesti degeaba sa schimbi distributia.

                              Comment


                              • Eu pompa de apa nu am schimbato nici la 120000km,daca ai schimbato la 60000km schimbo la 120000km

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google