distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Treaba sta in felul urmator:

    In cutiile Renault de kit original curelele Gates au scrisul galben si au in plus si sigla Renault.

    Ambalate direct de Gates in cutiile rosii inscriptionate Gates care au si o mica holograma sunt curele pe care scrie doar Gates PowerGrip + alte informatii cu alb fara sigla Renault.

    Originale pot fi si unele si altele. Depinde ce intelegem prin termen. "De origine" se refera la provenienta Renault in ambalaj Renault etc, original Gates se refera la curea ambalata direct de producator. Acum ca or fi diferente constructive intre cele de origine si cele ambalate separat nu stiu ce sa zic, teoretic nu ar trebui. Marea problema este ca atat cele vandute in cutie Gates cat si cele in cutie Renault se contrafac la greu, piata este plina si au de suferit atat clientii care le cumpara cat si vanzatorii cinstiti care sunt considerati ca au adaosuri mari in conditiile in care sunt comparati cu piata neagra.
    Last edited by Soran; 16 April 2013, 11:35.
    Piese premium Dacia Logan, Sandero, Duster
    Consumabile tinichigerie/vopsitorie IXELL,piese schimb

    Comment


    • am luat de la dacia shop curea gates-power grip. dar difera scrisu fata de ce am avut eu pe masina. acum sunt sigur ca am avut facatura pe masina,de altfel mi-a confirmat si soran ca este fake. acum stau linistit. multumesc dacia shop. maine vin pentru pompa
      Attached Files

      Comment


      • Originally posted by vieru7 View Post
        eu am cumparat ca cea din poza ta, iar cei de la magazin au spus ca nu este diferenta intre cea de origine si gates din poza ta, sunt facute de acceasi firma doar ambalajul difera.
        acum am vazut diferenta intre ce aveam eu si poza pusa de vitriol. kitul din poza e bun,la mine scria cu alb,dar era cu sigla Renault,un scris mai lung,in fine,fake. asa ca vieru7 stai linistit ,cureaua ta e buna

        Comment


        • curelele care vin in kitul original renault (cele cu scris galben) sunt facute in uk (scrie pe ele made in uk), iar curelele gates (tot de origine) ce vin in ambalaj rosu si au scrisul alb, posibil sa fie facute in franta (nu sunt sigur de asta). pe ele scrie made in eu, fata de made in uk.
          internal combustionizer

          Comment


          • Si care dintre ele sunt mai bune? Am vazut pe forum cineva nu recomanda deloc cureaua Gates cu scris galben , made in UK (cica ar fi contrafacute), in schimb Gates cu scris alb s-a rupt la "gaboneygg" (tot contrafacuta , cred). Imi pare rau de "gaboneygg" , se poate intampla oricui, de aceea e bine sa ne ajutam cu sfaturi si pareri ..., mai ales de la cei avansati in problema. Eu fac 7 ani in iulie cu cureaua originala si acum am 59910, de aceea ma uit sa vad pareri... In concluzie, ce marci sunt recomandate? Am auzit de asemenea ca si curelele Contitech ar fi bune.







            Nu mai cita postul anterior!
            Last edited by Niki; 17 April 2013, 15:59.
            sigpic

            Comment


            • Turatia ridicata influenteza ruperea curelei de distributie ? Daca am o curea neschimbata de 5 ani si 41.000 km cat de mult risc daca merg mai turat ?
              sigpic

              Comment


              • Evita plecarile in tromba si franele de motor violente.

                Comment


                • vezi ca in postul 3039 am o poza cu o curea gates tot cu alb,dar originala care am luat-o de la dacia shop. cureaua mea care s-a rupt era scrisa tot cu alb,dar cu sigla Renault,cu un scris mult mai lung,coduri ... conteaza mult de unde cumperi,acum am luat tot gates,deci am curaj sa merg tot pe ei,dar macar acum sunt sigur ca e originala. conteaza provenienta. totusi daca vrei fara nici un dubiu,te duci la dacia,dai aproximativ 600 lei pe kit(curea,rola,pompa de apa)si esti sigur ca e original kitul...decat sa treceti prin ce trec eu acum,mai bine dai 200 lei in plus decat 2000 daca se rupe.

                  Comment


                  • Nu tracta alte masini (grele) sau remorcute (pline).
                    sigpic

                    Comment


                    • Tractezi remorca sau masina cu cureaua de distributie ?

                      Comment


                      • nu, dar unii soferi accelereaza mai tare pentru a dezvolta o forta suficienta. In rest e treaba de ambreiaj
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by IceMoon View Post
                          Nu tracta alte masini (grele) sau remorcute (pline).
                          In acest caz poti strica ambreiaj, planetare, pinioane cutie, tot ce tine de transmisie, da' cureaua de distributie nu prea are ce cauta in ecuatia asta
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • ai dreptate nea iancule. cum ai zis mai demult. o curea gates montata corect si ,,originala'' aici e problema de originalitate nu se rupe in 25.000-30.000 oricat ai da in ea. eu am muscat o facatura la pret de originala. si da,am schimbat si rola intizatoare (koyo) cand am facut distributia. SI ? degeaba.acum 2000 lei reparatia sa-mi mearga bine
                            Last edited by gaboneygg; 17 April 2013, 18:49.

                            Comment


                            • Inainte de a înlocui distributia, am tot discutat aici pe forum ca nu mă complic si merg in reprezentantă, cum s-ar spune pe mâna lor, cu piesele lor; tot timpul mi-a fost teama ca ma pricopsesc cu vreo făcătură.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Originally posted by Bad_Wolf View Post
                                Turatia ridicata influenteza ruperea curelei de distributie ? Daca am o curea neschimbata de 5 ani si 41.000 km cat de mult risc daca merg mai turat ?
                                Eu zic ca nu e cazul sa stai cu morcovu-n c...r ca turezi prea tare sau mai dai o inferioara ca vrei sa auzi cum rampane toba (daca ai).
                                Mergi cum vrei si schimba distributia cand ai bani, adica la anu incolo

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google