distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si ai aparat de masurat frecventa?
    sigpic

    Comment


    • salut la baeti,daca stie cineva concret cit costa chitul original logan distributie si daca se schimba si pompa de apa totodata

      Comment


      • Originally posted by emyemanuel View Post
        garanție? de la cine? dacă le schimb eu, cine îmi dă garanție la ele?
        garantia o ai daca sunt montate de un service autorizat

        @cl 02 ysa

        te duce spre 1000 ron cu antigel
        Last edited by focsy; 10 November 2009, 16:54. Reason: Automerged Doublepost
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by cl 02 ysa View Post
          salut la baieti,daca stie cineva concret cit costa chitul original logan distributie si daca se schimba si pompa de apa totodata
          Salut.
          Kitul de distributie original costa 253 lei (ma rog, poa sa fie 248 sau 255, atata e in Arad la dealer) si e rola intinzatoare+cureaua.
          In kit nu intra si pompa de apa, deci nu se schimba.
          Daca vrei si pompa, mai scoti ~250-280 lei.

          Comment


          • da-da...fără ăla crezi că nu se poate?dacă lucrezi în service de mulți ani, nu-ți mai trebuie ție aparat de măsurat frecvența; să fim serioși. la bătrâna când schimbai cureaua de accesorii, puneai vreun aparat pe ea s-o verifici?
            sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

            Comment


            • Sigur ca poti si fara masurarea frecventei/cat e de intinsa, dar e bine sa fie montata ca la carte.
              Au fost destule cazuri (poate si din alte motive, dar cu aparatu ala le elimini automat) de curea prea intinsa sau prea ''larga''.

              Comment


              • sal

                am un logan 1.4 si fac 4 ani ... insa am doar 44000 km si nu as vrea sa ma ating de distributie pt ca inca nu am facut 60.000 ...mai a fost cineva in situatia mea si nu a schimbat-o asa cum cere Dacia la 4 ani sau 60.000 km ?
                inca ceva m-ar interesa preturi strict manopera revizie 4 ani la dealer DAcia pt ca mi se par f. mari.

                Comment


                • cunosc o persoana cu un renault clio...care a schimbat la 60000 si 6 ani. (nu e un sfat ptr tine, e doar un fapt )
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • Al meu lighean are 62000 si 4 ani si 9 luni vechime...nu am patit nimic la distributie...o sa vedeti cand o schimbati ca e nou nouta cureaua...asta nu inseamna sa nu o schimbati decat cand arata ca naiba,dar nu e panica daca se depaseste cu cateva mii de km.Si faza cu imbatranirea cauciucului ma lasa rece...asa am schimba si bucsile ca si alea se crapa si se imbatranesc...asta nu inseamna ca poti sa o tii 10 ani in fata blocului si sa nu aiba nimic cureaua,dar un an 2 in plus nu afecteaza cu nimic distributia.
                    sigpic

                    Comment


                    • sal

                      azi am facut distributia la logan 1.4 benzina .... cu piese de la Vitan care sint identice cu ce am avut pe masina (am verificat cind le-au scos) nu .vroiam sa schimb si distributia la schimbul de ulei ...dar aveam 4 ani si Dacia o cerea ... Noroc de noroc chior ca am zis sa o schimb si ...cind sa demontat in fata mea pompa curgea .
                      Kitul de distributie la reprezentanta de pe Mihai Bravu . 270 ron la vitan 190 ron , si acum intervine prosteala care era sa mi-o iau numai ca la fel am avut noroc . intreb la reprezentanta de kit de accesorii si mi se spune 360 Ron ...mai sa nu fac schimbul , ma intreaba aia acolo 3 vinzatori de care am cu servo cu aer ...eu le spun ca loganul meu este simplu direct dacie cu motor renault ...si concluzia trebuie sa iei si kit de accesorii . plec la Vitan dau de niste baieti care mi-au spus ca nu trebuie decit cureaua de alternator sa o iau pt ca eu nu am aer conditionat si restu kitului imi era nefolositor.

                      Am schimbat kit distributie la Dacoserv Militari manopera de 4 ani (dar cred ca s-au intepat si nu mi-au trecut schimb de pompa + schimb placute frina pt ca la telefon spuneau ca pt schimb pompa sa mai dau 30 ron ) 320 RON cu ulei, filtru ulei si filtru aer. Antigelul ...mi l-au pus tot pe ala .

                      deci total manopera 320 Ron + pompa apa (renault)luata de la ei 310 Ron(pompa apa vitan este 270 ron) = total 630 Ron + kit distributie 190 Ron(Renault vitan) + Curea 40 Ron (renault vitan)+ulei Elf 10w 40 + filtru ulei si filtru aer (renault vitan)cca 50 ron + placute frina ferodo 80 Ron (anul trecut) + 20 ron lu nea mecanicu =

                      1010 RON

                      am gresit calculul scuze manopera 320 + pompa apa 310 + ulei elf 85 + filtre aer ulei 50 + kit distributie 190 + curea 40 + placute frina 85 = 1080 + 20 ron mecanicul

                      bye
                      Last edited by bogdan178; 16 November 2009, 16:41. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • eu am 1,6mpi și tot așa am 44mii. a mea e din 2005 Mai. deci4 ani jumate...o s-o schimb în Mai la anu'(distribuția).nu cred c-o crăpa cureaua...dă-o dreacu'.Mi-am scos antigelul din bolul de nivel și am completat cu un aral de -40grade, că scăzuse la -18grade temperatura de îngheț; și schimb la anu' și pompa și antigelu' și kitu' de distribuție și oloiu' cu filtru, bujii,filtru' de aer,curea accesorii,lichidu' de frână,lichidu' de servodirecție,parbrizu'...cre'că mai bine o șchimb de tot...
                        Last edited by emyemanuel; 16 November 2009, 21:20.
                        sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                        Comment


                        • dar in 4 ani juma ai mai bagat vre-un ban in ea inafara de revizii banale si benzina? io cred ca la km astia, ba. nu?
                          sigpic

                          Comment


                          • n-am bagat decit consumabile ...si acum vreo 2 luni am avut un accident urit de tot .... lateral dreapta a costat casco cca 115 milioane ....cred ca atit iau eu pe ea acum avind in vedere ca e modelul ala cu echipari 0

                            Aviz amatorilor ...nu plecati in afara Ro fara casco ca e nebunie curata ...daca aveti ghinion sa va loveasca cineva mai ales in ungaria ... in orice situatie sinteti vinovat 100 % indiferent de conjunctura vi se va spune ...trebuia sa reduceti viteza pina la limita evitarii oricarui pericol.

                            cit despre ambele curele aratau super bine ...poate cum au zis mai multi erau putin imbatrinite si un pic mai largi in rest nu aveau sarit nimic din ele ...faza este ca pompa ma lasa-se bubuise se vedea clar cum se scursese antigelul dar si de la scurgere se formase ca o spuma.

                            La ce bani este loganul mie mi se pare fiabil ....la suma asta .... surprins sint cum majoritatea se plinge de costuri la consumabile ....gratis nu se poate ... ieftin se poate din surse neoficiale ...dar sa fie si ieftin si de la reprezentanta sau service e imposibil.

                            cred ca problema nu este in curele ...mai mult in pompa ....poate eu am avut probleme si de la accident ca am lovit pe partea pompei ....


                            un lucru este cert ....distributia este o loterie te poate tine 20.000 km sau te poate tine 100.000 km diferenta o da doar service si garantia .

                            eu am ales sa fac distributia la service pt ca mi se recomandase un mecanic pt distributie la 200 ron ...iar manopera la service a fost de 320 cu tot tacimul ulei filtre distributie placute frina pompa apa + mult rivnita stampila ...pt care unii renunta si pt 50 ron pt un schimb mai ieftin la coltul strazi .
                            or fii "aia" la service cirpaci si animale ...dar daca stai linga ei nu prea au cum sa te prosteasca.

                            bye

                            Comment


                            • revizii banale nu am făcut...le-am făcut tot eu...ulei, plăcuțe,bujii...și cam atât...asta așa e,nu prea am băgat bani în 4,5 ani! Oricum la bătrâna băgam 1 mil. pe lună...ba rulmenți,ba plăcuțe,bă cine mai știe...era și bătrânică din '88 și 148mii.
                              sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                              Comment


                              • kit de distributie logan 1.6 8v de pe str muntii carpati 165 ron.
                                curea de accesorii 55 ron
                                Am luat de la magazinul din mijloc (sunt 3 magazine de piese unul langa altul)
                                Acesta e kitul de distributie .

                                P.S: la un service dacia primesc garantie pe manopera?
                                daca se rupe cureaua cine plateste? magazinul?
                                daca sare cureaua (dar nu se rupe) plateste service-ul?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google