distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Si eu care credeam ca e tensor automat, cu arc.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Da, are o rola care se regleaza automat.

      Comment


      • Deci, deci ...tensor automat, rola automata, o face mecanicul dupa repere...in fine, ideea e ca nu-i trebuie frecventzmetru
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by IceMoon View Post
          Ce bine e, la mine la 1.4 am 4 ani /60 km... Adika 3 distributii la 1.4 = 2 la 1.5 .
          Tot banii aia (aproape) ii dau si ''Dizelarii'' pe doua distributii, cat dai si tu pe trei.
          sigpic

          Comment


          • Am observat ca la 1.5 sunt ceva mai scumpe distributiile....dar ca demaraj...e mai bine la 90.000.

            NU mai scrie cu abrevieri, gen mirK!
            Last edited by 77sky; 22 May 2013, 13:58.
            sigpic

            Comment


            • Salut
              Astai am schimbat si eu distributia dupa 8 ani si la 57 mii km;kitul dat jos a fost gates cu koyo si am pus contitech cu ina;cureaua de accesorii tot contitech si nu a fost nevoie de schimbat pompa de apa care se preenta impecabil fara absolut nici o scurgere
              Referitor la cele date jos,cureaua de distributie arata o.k cred ca mai mergea ceva km,inscrisurile pe ea se vedeau bine;curea de accesorii arat mai obosita decat distributia
              Costuri:kit distributie contitech cu ina-165 lei
              curea de accesorii contitech servo+ac 69 lei
              Manopera 150 lei
              Suplimentar mi-a schimbat si placutele,primele dupa 8 ani,si schimbat antigelul plus verificat nivelurile la tot;acum stau linistit o perioada

              Comment


              • Originally posted by IceMoon View Post
                Scuze de neatentie, ai dreptate. Ai mers bine la 90.000 km prima distributie, manualul la 1.5 cat recomanda ? (din curiozitate) . Cand ti-a intins cureaua, mecanicul a folosit frecventmetru sau "la ochi" ?
                90 000 in manual. noua distributie mi-a garantat-o 60 000 de km. nu mi-a facut figuri cu piesele ca ne cunoastem si ma duc peste el in caz de ceva....
                legat de intinsul curelei am vazut ca are o pretensionare printr-un excentric iar apoi se tensioneaza automat cu un arc, de asemenea pe un excentric. sistemul de intindere nu e deloc complicat. imi pare rau ca nu am stat langa el ca sa am curaj sa mi-o schimb singur data viitoare.
                @b997ndl crede-ma ca am fost la o gramada de magazine sa intreb de pretul pieselor. ca si pret, oscila intre 330 si 550 curea si rola in ambalaj renault (curea+rola gates). care mai de care se batea cu pumnul in piept ca a lui e mai de origine ca a vecinului.
                o sa imi sariti in cap justificandu-mi ca cei din reprezentanta sigur monteaza piese de origine. ei bine.... nu e chiar asa.... cei de la piese auto se jurau ca mecanicii de la reprezentanta vin sa ia piese de lai ei .
                aveam de gand sa imi dau comanda pe daciashop dar nu imi mai oferea mecanicul garantie+ca imi promisese el ca imi da comanda undeva de piese.

                Comment


                • Originally posted by auriculum View Post
                  Salut
                  Astai am schimbat si eu distributia dupa 8 ani si la 57 mii km;kitul dat jos a fost gates cu koyo si am pus contitech cu ina;cureaua de accesorii tot contitech si nu a fost nevoie de schimbat pompa de apa care se preenta impecabil fara absolut nici o scurgere
                  Referitor la cele date jos,cureaua de distributie arata o.k cred ca mai mergea ceva km,inscrisurile pe ea se vedeau bine;curea de accesorii arat mai obosita decat distributia
                  Costuri:kit distributie contitech cu ina-165 lei
                  curea de accesorii contitech servo+ac 69 lei
                  Manopera 150 lei
                  Suplimentar mi-a schimbat si placutele,primele dupa 8 ani,si schimbat antigelul plus verificat nivelurile la tot;acum stau linistit o perioada
                  Nu ai spus nimic de galetii (rolele) de la accesorii. Le-a verificat mecanicul? Cum se prezinta? Potrivit cartii tehnice trebuiesc inlocuite la 60.000 km, dar se pare ca in practica duc mai mult. Presupun ca o rola care oboseste da anumite semne, cum ar fi uruit, suierat, fasait, etc ptr a lua masuri de inlocuire.

                  Comment


                  • Am stat langa mecanici tot timpul;rolele de al accesorii se prezinta chiar foarte bine,fara uruit,nici un fel de zgomot,dupa montare motorul parca merge si mai bine ca inainte,apoape ca nici nu se aude cand merge;foarte bine a mers si inainte,merge super,n-am avut nici o problema cu ea,baterie originala rombat de 8 ani si 3 luni,un singur set de placute schimbate acum,bujii originale neschimbate
                    Pompa de apa se prezenta impecabil,nu uruie,nu suiera sper sa fie totul o.k si in continuare
                    Referitor la schimbarea distributiei ca timp de lucru in 2 ore si jumatete totul e gata cu demontat,verificat,montat tot kitul plus accesoriile
                    Last edited by 77sky; 24 May 2013, 22:17.

                    Comment


                    • Daca tot ai scapat de schimbarea pompei de apa, poti sa-i faci cadou masinutei si un set de bujii.
                      Costa maximum 100 de lei cu tot cu montaj.

                      Comment


                      • Eu am schimbat setul de curele , la un service autorizat . Desi aveam posibilitate sa trag cu ochiul la ce face mecanicul , nu m-am uitat si am plecat . Nu stiu ce a facut . Mare Gresala !
                        Mecanicul avea in el o gargara plina cu reguli ; "se schimba rolele pentru ca or fi ele rulate doar cu 35000km , dar s-au stricat rulmenti , .... ". Rolele si curea de accesorii se vede ca le-a schimbat ; ce a facut la distributie , nu stiu . A facut si revizia !??
                        Dupa ce am luat masina si am plecat , am observat ca nu mai este nervoasa cum era inainte si inregistra un consum de 6.2 ; dupa 300 km , si-a revenit la normal si consumul a scazut la 5.8 . Cind am studiat vizual motorul , am observat ca s-a umblat la sonda lambda . Cred ca mi-a schimbat sonda . Probabil , de cum m-a vazut , pe fruntea mea scria "fraer" .
                        Nu este mecanicul de vina ; de vina este fabricantul care ne streseaza cu acesta indicatie cu schimbatul curelelor . Mai buna era Dacia 1300 .

                        Comment


                        • Nu este mecanicul de vina ; de vina este fabricantul care ne streseaza cu acesta indicatie cu schimbatul curelelor.
                          Asta e tare de tot, deci nu e de vina mecanicul si nici tu ca ti-ai ales service-ul nepotrivit ci vina e a constructorului pentru ca iti indica sa schimbi curelele la un anumit nr. de km. sau interval de timp. Intr-adevar, tu trebuia sa ramai la Dacia 1300 ca are distributia pe lant si nu se schimba ever.
                          Last edited by Cromatic; 25 May 2013, 11:43.

                          Comment


                          • mai buna pe dracu'.... si se rupea cureaua de "accesorii" la dacia 1300 si te trezeai ca ti-ai facut motorul praf pt ca ti-a fiert apa.

                            Comment


                            • Originally posted by hspinache View Post
                              ........................
                              Dupa ce am luat masina si am plecat , am observat ca nu mai este nervoasa cum era inainte ..............................
                              Asta e un semn clar ca distributia sa nu fie pusa la punct, 1 dinte dif si se schimba comportamentul, am vazut treaba asta la o Solenza.

                              Cand o iei din service cu distributia schimbata nu trebuie sa fie nici un fel de diferenta fata de cum a tras inainte, trebe sa fie totul cum a fost.
                              Cel putin la mine asa a fost la Logan si la Focus dupa schimbare distributie, nici o schimbare de comportament motor.

                              N-are treaba cu nici o sonda lambda.
                              Tine-o sub observatie si vezi daca trage cum a tras inainte.

                              Lucru similar am patit la Oltcit, schimbat de mecanicosu pacii distributia si am remercat imediat ca nu mai tragea ca inainte.
                              Am luat manualul si impreuna cu fratele am repus distributia asa cum spune cartea, ei sa vezi dracie, tragea cum o stiam noi

                              Comment


                              • salut baieti
                                am achizitionat curea de distributie plus pompa apa .
                                cureaua contitech-rola intinzatoare mapco si pompa apa hepu
                                mecanicu zicea ca rolele mapco sunt slabe si existe sansa sa se buleasca inainte de 60.000km
                                precizez ca kitul l-am luat de la dacia shop , am incredere in ei , produsele spun ca sunt fabricate in Germania.
                                intrebarea e : trebuia sa iau alta rola ? gen INA ? "de origine" si nu MAPCO ?
                                Its just a car ...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google