distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina mea are 4 ani jumate' si ~49.000 km. Distributia nu am schimbat'o deocamdata, nu stiu ce sa fac momentan. Cu masina merg normal, din cand in cand mai vede si 6000 rpm
    If it ain't broke, don't fix it!

    Comment


    • daca are 4 ani eu cred ca ar trebui schimbata cureaua de distributie chiar deca nu ai km apare uzura morala
      si folositi curele originale am un coleg care a schimbat distributia la un service de amatori si sau laudat ca au pus nustiu ce curea de firma si dupa 20 000 i sau rupt 3 dinti la curea din care a rezultat indoirea a 7 supape care iau rupt buzunarul
      iar la ph2 pe care il detin in cartea masini scrie se inlocuieste cureaua la 80 000 sau 4 ani

      Comment


      • Am si eu o intrebare. Loganul meu are 4 ani si 3 luni si 43000 de km. Ce parere aveti trebuie schimbata cureaua de distributie sau ar mai merge pana la 60000 km? Cat de important este termenul ala de 4 ani daca nu am facut inca cei 60000 de km? Credeti ca daca o tin pana are masina macar 5 ani e posibil sa se rupa?

        P.S. Mentionez ca am un stil de condus destul de linistit. Foarte rar imi ajunge turometru pe la 3500-4000 turatii. De obicei vitezele le schimb pe la 2300-2500 turatii. Si cu viteza mai mare de 100-110 km nu merg.

        Comment


        • Pana acuma nu am auzit curea de distributie rupta dupa 4 ani daca nu a ajuns la 60000 km este pe forum un user care o are de 5 ani pe masina daca vrei sa stai linistit 100% o schimbi si nu mai ai treaba 4 ani!

          Comment


          • un user face cat toti ceilalti propietari de logan? nu cred.

            dacia spune sa schimbi distributia la 4 ani sau 60.000 km. fiecare face ce vrea. dar eu zic ca ce depaseste limta impusa de dacia, se face pe proprie piele.
            sigpic

            Comment


            • Fratilor am preturile (de la reprezentanta Arad).
              Kit distributie (rola+ curea) : 270 lei
              Curea accesorii:__________80 lei
              Manopera_______________180-190 lei.

              Deci pt schimbare distibutie totul lui tot nu ma duce mai mult de 550 lei.
              Atentie, NUMAI schimbare distributie, nu ulei, nu filtre, nu bujii, nu verificare instalatie electrica, etc etc.

              Eu mi-am schimbat singur uleiul si filtrele, sa nu mai dau bani la ei.
              Deci zic ca ies foarte bine, voi ce parere aveti? ))))

              Comment


              • Super pret dute cat mai repede sa nu scumpeasca si ei ca oricum este jale cu preturile indiferent la ce!

                Comment


                • salut....
                  nu stiu cati mai sunt in situatia mea...dar am un logan laureat din sept2004,pana acum cu 76.000km....are toate schimbate la timp mai putin distributia,si va intreb ce fac,schimb si pompa de apa si kitul intreg...pt cei din cta,unde imi recomndati sa fac schimbul....fara dealerul autorizat ca ma ajunge 1.300 kitul si revizia de 75...
                  respect...
                  love it,hate it,kiss it....just smoke it!

                  Comment


                  • pai du-te la reprezentanta , logic! , e in jur de 3 mil kitul de distributie cu cureaua de accesorii , hai maxim 3,5 mil si cu 1,5 - 2 mil manopera , rotunjesti totul undeva la 500 lei , eu zic ca merita pretul ptr siguranta chiulasei , a supapelor, axei cu came si ce mai se distruge pe acolo in caz ca se rupe cureaua aia de neorigine pe care o pun altii , in plus de asta ai o garantie de 1 an de zile sau 60k kilometri timp in care poti dormi linistit.
                    Pain brings out the truth in us all...
                    ...how much truth can you stand?

                    Comment


                    • cand se schimba distributia se schimba si pompa de apa obligatoriu?ce marca ati ales -o pt. ca am vazut ca sunt preturi incepand cu 150 roni ce recomandati?multumesc.

                      Comment


                      • ce imi recomandati sa fac .. masina are 60450km in acest moment (1.5 DCi) m`ar interesa daca ma mai tine distributia inca 1000-2000km pana voi avea fonduri mai multe ...

                        Comment


                        • am vb cu cativa mecanici si au spus toti ca nu sunt probleme de depasesti cu 1000 2000 de km problema e sa o schimbi in apropierea acestui kilometraj sau la 4 ani ...
                          Last edited by chefu robert; 9 January 2010, 21:34.

                          Comment


                          • Am schimbat distribuţia la 64000 km. Preţ pentru DCI 630 de lei fără pompa de apă, aia cică mai poate merge până la următorul schimb de distribuţie!!! Rămâne de văzut!!!

                            Comment


                            • salutare.am cumparat un logan din 2007 cu 46k in bord.mecanuicul care s-a uitat la ea mi-a zis ca nu trebuie sa-i fac nimic,decit deistributia ptr siguranta mea chiar daca nu are 60 k.voi ce parere aveti?am mai auzit ca pe la 60k se mai schimba si pompa de apa sau capacul........................nu prea ma pricep bine la astea...multumesc

                              Comment


                              • si daca masina are 5 ani si 27000km? se impune schimb de distributie? sau e putin exagerat la rulajul asta?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google