distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Fiecare face cum crede, nu detine nimeni secretul pompelor de apa de pe Logan; ideea e ca, pompele de prima echipare, excluzand unele incidente, chiar tin.
    Ne auzim cand schimb pompa, adica la 120. 000.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • dom'le, poate ne si vedem pana atunci...ca de auzit, io zic ca ne tot auzim p-acilea prin ograda, pana atunci

      Comment


      • Am un logan 1.4 din 2005 si 53 mii km, nu i-am schimbat distributia pana acum desi a facut 9 ani. M-am gandit daca ar fi o idee buna sau rea sa-i schimb decat cureaua de accesorii si cea de distributie ? Acestea imbatranesc o data cu trecerea timpului. Masina o am intretinuta, iar cureaua de accesorii nu prezinta ,,imbatraniere,, O distributie completa cap coada+manopera etc.. face cam mult totusi.. raportand la valoarea unui logan vechi de 9 ani.

        Comment


        • Cat priveste curelele n-are aface ca masina e bine intretinuta. Si manopera e tot aia ca schimbi sau nu rola de la distributie. 9 ani totusi cam mult pentru curele.
          [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

          Comment


          • mie mi s-a rupt cureaua de accesorii la 38000 km, 2 ani avea masina. asa ca nu va culcati pe urechea aia. aia de accesorii o sa va lase repede si cand nu va asteptati.

            Comment


            • Cotetul meu are 7 ani si 51000 KM, anumite piese nefiind schimbate inca (placutele de frana, cureaua de accesorii, pompa de apa), dar cureaua de distributie o schimb la fiecare 3 ani, preventiv.
              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

              Comment


              • n-ai scimbat niciodata placutele de frana, dar ai schimbat de 2 ori cureaua de distributie ?!

                Comment


                • si nici cureaua de acc (50ron) ))
                  Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                  Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                  Comment


                  • Originally posted by aleczs View Post
                    Am un logan 1.4 din 2005 si 53 mii km, nu i-am schimbat distributia pana acum desi a facut 9 ani. M-am gandit daca ar fi o idee buna sau rea sa-i schimb decat cureaua de accesorii si cea de distributie ? Acestea imbatranesc o data cu trecerea timpului. Masina o am intretinuta, iar cureaua de accesorii nu prezinta ,,imbatraniere,, O distributie completa cap coada+manopera etc.. face cam mult totusi.. raportand la valoarea unui logan vechi de 9 ani.
                    Ma nene, nu asa se pune problema. Daca ti-ai luat masina, ca s-o lasi in parcare, atunci zau ca ai dat banii pe ea de pomana.
                    Las-o ca mai merge ; cand o crapa distributia, chiar ca nu se merita sa mai repari masina.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Nu am schimbat placutele pt ca merg foarte relaxat, franez foarte putin, prefer sa incetinesc din timp. Mai au cam jumatate din carne. Cei 51000 sunt facuti 80% in afara oraselor, deci nu prea a fost rost de franare. Iar curea de accesorii... Nu stiu, pur si simplu nu am schimbat-o. La urmatoarea distributie schimb tot. Pana acum nu a fost nevoie.
                      MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                      Comment


                      • @iancu mic
                        fara suparare, nu trebuie sa ironizezi pe cineva din motivul nr. mic de km
                        eu locuiesc ultracentral (arad) , lucrez ultracentral, avem 2 masini , am si auto de servici, nu fac mai mult de 150 km. pe luna . cu loganul am facut intre 4000 si 10000 km pe an , cu o medie de 8000 pe an depinzand de bugetul alocat concediilor. primele placute de fabrica le-am schimbat la 53000 km si mai mergeau. nu am luat masina sa dau bani de pomana sa o tin in parcare, o folosesc exact cat am nevoie, pentru marvis, totusi 9 ani e cam mult.

                        Comment


                        • Sigur ca sunt ironic, cand aud pe cineva care nu a schimbat distributia de ...9 ani si se plange ca valoarea masinii sale a scazut comparativ cu pretul unei distributii. Potrivit acestui concept, n-are rost sa mai intretineti masinile. Dupa 10 ani le schimbati; e mai ieftin.
                          Last edited by IancuMIC; 27 September 2014, 20:44.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Placutele le poti verifica. Simti cand incep sa franeze mai prost si, in plus, le poti inspecta vizual foarte usor. In functie de calitatea lor si a stilului de condus, le poti schimba in 10.000 sau in 50.000, pe cand cureaua de distributie nu o poti verifica cu una cu doua si, mai ales, nu poti observa crapaturile fine ce pot duce la pericole mari si costuri mari de reparatie. De aceea eu am ales sa schimb distributia putin mai devreme de termenul recomandat.
                            MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Ma nene, nu asa se pune problema. Daca ti-ai luat masina, ca s-o lasi in parcare, atunci zau ca ai dat banii pe ea de pomana.
                              Las-o ca mai merge ; cand o crapa distributia, chiar ca nu se merita sa mai repari masina.
                              sta in garaj nu sta in parcare ;), iar legat de nr de km astia sunt.. daca o vand vreo data am sa-i dau inainte ) Vroiam sa subliniez faptul ca o curea de distributie + o curea de accesorii te-ar duce mult mai ieftin decat ceva cap-coada pompa de apa etc si amd..O sa va anunt daca intre timp distributia va face poc! ;)
                              Last edited by aleczs; 27 September 2014, 22:53.

                              Comment


                              • Incerc sa inteleg; daca te straduiesti sa scrii si romaneste, o sa inteleg si mai bine..
                                ...
                                Nu te deranja in cazul in care se rupe cureaua. Chiar nu ma intereseaza; era doar o parere.
                                Last edited by IancuMIC; 27 September 2014, 23:12.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google