distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca ala care a schimbat distributia nu a tensionat cum trebuie cureaua sau nu ai schimbat antigelul, ti-a omorat pompa. Acuma daca e mai ieftin sa dai 200 de lei pe pompa sau 50 de lei in plus la manopera ca sa faca cine are ce trebuie, tu decizi.
    Acuma nah, daca nu cumva ti-au pus alta pompa de apa aia de la Autoporand....
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Nu e exclus ca aia sa-mi fi schimbat si pompa de apa. La ei am ajuns cand aveam vreo 20k km cu pompa aia, deci relativ noua...

      Comment


      • Originally posted by einstein1984 View Post
        ... sau nu ai schimbat antigelul, ...
        Zilele acestea am luat la munca in primire un logan, de cca 9 anisori. Asa cum am obiceiul, i-am cerut istoricul de la reprezentanta si am schimbat ce trebuia schimbat, inclusiv lichid de racire (era autentic, din "uzina" )

        Ma intrebam: oare cati dintre utilizatori schimba, asa cum e mentionat in carnetul de intretinere, acel lichid de racire?

        Nu se schimba el lichidul de frana, daramite asta...

        La distributie, tot preventiv mi-am inlocuit si P.A., chiar daca nu avea scurgeri. Am solicitat spalarea cu apa distilata a instalatiei (s-a deschis si termostatul) si apoi turnat antigelul pr-zis. Si acum dupa 4 ani si 60 kkm arata f bine.(turismul propriu)
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Distributie Originala

          salut.
          de unde cumpar si eu un pachet complet de distributie(rola+curea+pompa apa+kit-ul de accesorie) original?
          vreau sa fie original 100% si de firma.
          motor 1.4 facelift 2009.
          la ce pret sa ma astept?

          Comment


          • Aproximativ 500 lei
            sigpic

            Comment


            • Cel mai ieftin, 545 lei.



              vreau sa fie original 100% si de firma.
              Daca vrei sa fii 100% sigur de origine, din reprezentanta. La preturile de acolo.
              Last edited by mr.K; 1 June 2016, 20:12.

              Comment


              • au scazut mult si preturile la distributie in reprezentanta pt distributie pt l1 ph2, chiar nu mai are absolut nici un rost sa te incurci cu alte surse

                Descoperă gama completă Dacia: Spring, Jogger, Sandero Stepway, Logan, Duster, Sandero. Prețuri și caracteristici.


                209 lei... pomana

                eu acu 3 ani si ceva, app 4 am dat 1400 pe distributie completa... anu asta in toamna ii fac iar distributia, va avea 3 ani jumătate si vreo 40 de mii de km rulati de la ultima schimbare dar tinand cont de preturile reduse+promotii in perioada aia... mai mult de 8-900 de lei cu tot cu role, pompa, antigel, manopera bla bla nu cred ca va fi. sa fie boboc la vanzare

                intinzatoru e automat la logan 1 ph2 la distributie, deci nu mai exista nici o problema ca dorel ar strange-o prea tare
                Last edited by cristi....; 1 June 2016, 21:10. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Da... Gama Motrio, de la bujii si baterii pana la ulei de motor si amortizoare. Au vazut si ei ca nu se inghesuie lumea sa-si faca reviziile la reprezentante, normal ca au scazut preturile. Ori castigam si noi, ori nu mai castigam.
                  Cati dintre cei care si-au luat Logan isi fac reviziile doar in reprezentante, cu piese "de origine", astfel incat in 5 ani o mai cumperi o data? Cati s-au gandit sa cumpere Logan care sa le ramana mostenire nepotilor?
                  Ma duc si schimb si eu distributia la reprezentanta daca pretul (piese+manopera) este apropiat de cel al unui service (sa zice o diferenta de 3-4 beri, sau 2 litri de ulei Elf), dar sa dau de 3 ori mai mult doar ca e reprezentanta...?
                  Daca vrei sa fii 100% sigur de origine, din reprezentanta...
                  Nu sunt convins ca sunt 100% de origine. 100% de origine pot fi si cele cumparate din alta parte si nu la preturi de reprezentanta.
                  S-a mai discuta ca exista repere mai bune decat cele "de origine" si mai convenabile ca pret.
                  S-ar zice ca in reprezentanta iti da garantie. OK. Distributia se face la 60k km sau 4 ani, imi da garantie 4 ani sau 60k km? Nu! Am cumparat o masina "buget", costurile de intretinere si revizii echivaleaza cu cele pentru masini premium.... Aaaa! Stai ca alea sunt piese "de origine", da, da, da... La masinile premium nu au piese "de origine", au numai aftermarket. La logan iti dau piesele pe care le pune si fabrica (desigur).
                  Last edited by Fanez; 1 June 2016, 23:22.

                  Comment


                  • Nu sunt convins ca sunt 100% de origine.
                    Sunt aduse de la depozitul Dacia din Oarja.

                    Grupul Renault a inaugurat miercuri, 1 septembrie 2010, noul sau centru de piese de schimb si accesorii din Romania. Situat la 28 de kilometri de uzina Dacia de la Mioveni, in perimetrul comunei Oarja, depozitul beneficiaza de un amplasament avantajos, in imediata apropiere a Autostrazii Bucuresti – Pitesti. 


                    100% de origine pot fi si cele cumparate din alta parte si nu la preturi de reprezentanta.
                    Bineinteles.
                    Era vorba doar sa fii 100% sigur.

                    Comment


                    • @Fanez, faci distributia pe marginea santului si dupa aia te trezesti ca mai curge si pompa de apa in 20 000 ca era curea prea stransa. Si iei si pompa si curea dupa aia din banii economisiti.
                      La reprezentranta faci o facere daca mergi in perioada aia din ani cand sunt oferte, gen reducere in procente cat varsta masinii.
                      Mr k, daca nu sunt originale, macar au garantie si poti repara in orice punct retea Dacia, eu zic ca e important si asta.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • N-ai inteles nimic din ce am scris.
                        1. Am zis ca schimbi la alt service diferit de reprezentanta deci nu pe marginea santului.
                        2. Pompa a inceput sa aiba pierderi dupa 98k km, nu dupa 20k. Cand am fost la autoporand, 20k avea pompa pe care am inlocuit-o la 98k si care incepuse sa aiba pierderi.
                        3. La reprezentanta platesti mai mult decat la un alt service care face aceeasi treaba cu aceleasi piese.
                        Daca nici acum n-ai inteles, n-am cum sa-ti desenez.
                        Last edited by Fanez; 2 June 2016, 19:33.

                        Comment


                        • depinde de reprezentante, nu toate au pret fix pt aceleasi operatiuni

                          de ex eu am descoperit ca e mai ieftin sa vopsesc elemente in reprezentanta renault decat in cea de la dacia, diferenta de 150-200 de lei în -/element calitatea executiei mi s-a parut mai buna la renault fata de dacia. de ex la dacia bara fata mi s-a exfoliat dupa 1 an si 2-3 luni de la vopsire (in colturi, unde arunca roata fata tot ce aduna de pe drum), aceiasi lucrare la renault (am revopsit-o) tine de 2 ani bine mersi, n-a pleznit inca pe nicaieri

                          de asemenea, si alte repere la renault mi s-au parut mai ieftine decat la dacia, ex uleiu elf la 34 de lei/l in reprezentanta fata de 200 de lei/4l la dacia (adica 50 /l la dacia)

                          reprezentanta nu-ti mai ofera garantia data de producator la distributie, adica 4 ani/60 de mii

                          iti ofera nu stiu cate zile la piese si nu stiu cat la manopera, parca 1 an pt piese si 6 luni sau 3 luni pt manopera

                          cum sa spui ca intretinerea la un logan/dacie rivalizeaza cu una la o masina premium?

                          pai la o masina premium o revizie banala te costa cat distributia la logan cat masina e noua sau dublu... unii dau 3-4 mii de lei pt o revizie simpla la o masina premium...despre ce vorbim aici ?
                          Last edited by cristi....; 2 June 2016, 19:48.

                          Comment


                          • Am fost la reprezentanta Dacia "gard in gard" cu reprezentanta Renault. Cei de la Renault nu primeau Dacii, te trimiteau la "vecini". Pentru distributie o sa ma duc sa ma interesez la o reprezentanta Renault (fara vecini Dacia) sa vad cum se prezinta situatia. Vopseaua mai depinde si de vopsitor.

                            Comment


                            • depinde si de cat de deschisi sunt la minte oamenii. cam dezinteresati cei de la renault... in loc sa incaseze ei banii.. sau te pomeni ca s-or fi gandit ei asa sa nu faca concurenta neloiala celor de la dacia desi ma indoiesc profund

                              Comment


                              • Cam asa ceva, ca nici la Dacia nu primeau renouri.

                                Originally posted by cristi.... View Post
                                ...cum sa spui ca intretinerea la un logan/dacie rivalizeaza cu una la o masina premium? ...
                                Poate ca am exagerat cand am zis "masini premium". Rivalizeaza cu alte marci mai bine cotate (mai scumpe), de ex Opel Astra si Kia (nu mai stiu de care), ale unor persoane pe care le cunosc.
                                Last edited by Fanez; 2 June 2016, 20:54. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google