distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu trebuie sa te grabesti. Daca n-ai probleme cu racirea, nu completezi des vasul de expansiune cu antigel, n-ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai deja 115.000, atunci vei vedea starea pompei cand vei schimba distributia in curand.

    Comment


    • Channel, am reuşit eu performanţa asta, acum un an, de la Ploieşti la Săftica, când nici scânteie nu mai aveam la bujii şi s-a oprit. Afară erau -15°C şi noapte. La ora actuală, grijja mea cea mai mare e să verific cureaua de accesorii cât mai des. Am schimbat una la 30000 şi a doua la 60000. Cum am ajuns până la Săftica nu vrei să ştii iar până la Bucureşti ne-a luat o platformă care a venit în 15 min, chemată de cel mai amabil agent pe care l-am întâlnit vreodată şi care din fericire era la 20 de m de locul în care am eşuat, că nu pot spune parcat, pe dreapta.
      Last edited by ibuzescu; 8 March 2011, 01:22. Reason: @Channel2011
      sigpic

      Comment


      • Originally posted by Raziel View Post
        Nu trebuie sa te grabesti. Daca n-ai probleme cu racirea, nu completezi des vasul de expansiune cu antigel, n-ai de ce sa-ti faci griji. Daca ai deja 115.000, atunci vei vedea starea pompei cand vei schimba distributia in curand.
        nu am avut probleme si nici nu am completat antigel, am primit un deviz de la meridian pentru revizia la 120.000 de 2.100 ron cu tva cu tot.......mi se pare mult rau, scuze de of topic
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by gvg06 View Post
          deci trebuie sa ma grabesc ca nu imi aduc aminte daca am schimbat pompa la 60.000 km si am deja 115000 km
          Mai oboseste si rulmentul ala de la pompa de apa. Nu tine o pompa 300k, numai la masinile alea nemtesti sh cu "numai" 100k la bord.
          Zi saru'mana ca te-a tinut atat, schimb-o odata cu distributia sa nu ramai prin camp cand se va gripa rulmentul pompei.

          Comment


          • .

            Originally posted by channel_2011 View Post
            stie careva , daca mi sa rupe curea de anexe pot sa mai merg cu masina?
            am un logan 1.4. astept pm
            In primul rind nu mai ai incarcare,daca ai varianta cheala a loganului.Daca ai si servo pe el,nici ala nu mai functioneaza.Daca ai reusit sa scoti toate bucatile de curea ,nu mai este nici un pericol pentru alte componente,doar ca mergi numai pe curentul din baterie.
            Nu este recomandat sa mergi asa decit pina la service,deoarece o descarcare prea mare a bateriei poate duce la slabirea performantelor sau chiar la distrugerea ei.
            Daca ai varianta cu servo si clima vezi sa nu fie dezaxata rola intinzatoare(cea cu arc),ca o sa schimbi curele intr-o veselie.
            Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

            Comment


            • am nevoie de un sfat ...

              Ma pregatesc sa achzitionez piesele pentreu rezolvarea scurgerilor de ulei pe la cureaua de distributie...avand in vedere ca masina are 3 ani si 27000 de km acum pe bord si merge asa cu scurgerea de ulei inainte de 25000 km de cand am luat-o eu, ma gandeam sa schimb urmatoarele :

              curea accesorii -are mici crapaturi la suprafata
              curea distributie - fara ROLA, avand in vedere ca sunt taximetristi care fac distributia la 100.000 km
              -simering axa cu came + simering arbore + suruburi M10 X60 + surub fulie
              -pinion antrenare pompa ulei si garnitura baie ulei

              NU stau excelent cu banii incat sa ii arunc pe piese care nu necesita inlocuire, e vreo problema daca las rola ei de pe masina ? ma gandesc ca e mult mai buna decat ce se gaseste Koyo aftermarket ( care pot fi teapa). Mai pun in discutie ca aceiasi rola tine 150.000 sau 10 ani pe o straineza .

              Urmatoarea distributie va fi peste 4 ani, timp in care voi face undeva la 40000 de km, deci voi ajunge la 70000 -si atunci sa schimb rola.

              ce ziceti ?

              Comment


              • Tot Koyo aveam si in kitul original. Acum, avand in vedere ca n-ai decat 27k, poti sa o mai lasi, daca nu-s finante. Vezi si tu care-s preturile, daca iei kitul rola+curea iesi mai ieftin decat separat si stai si mai linistit.

                Comment


                • Originally posted by Drogas View Post
                  am nevoie de un sfat ...

                  Ma pregatesc sa achzitionez piesele pentreu rezolvarea scurgerilor de ulei pe la cureaua de distributie...avand in vedere ca masina are 3 ani si 27000 de km acum pe bord si merge asa cu scurgerea de ulei inainte de 25000 km de cand am luat-o eu, ma gandeam sa schimb urmatoarele :

                  curea accesorii -are mici crapaturi la suprafata
                  curea distributie - fara ROLA, avand in vedere ca sunt taximetristi care fac distributia la 100.000 km
                  -simering axa cu came + simering arbore + suruburi M10 X60 + surub fulie
                  -pinion antrenare pompa ulei si garnitura baie ulei

                  NU stau excelent cu banii incat sa ii arunc pe piese care nu necesita inlocuire, e vreo problema daca las rola ei de pe masina ? ma gandesc ca e mult mai buna decat ce se gaseste Koyo aftermarket ( care pot fi teapa). Mai pun in discutie ca aceiasi rola tine 150.000 sau 10 ani pe o straineza .

                  Urmatoarea distributie va fi peste 4 ani, timp in care voi face undeva la 40000 de km, deci voi ajunge la 70000 -si atunci sa schimb rola.

                  ce ziceti ?
                  te-ai gandit ca poate rola creaza o uzura a curelei? si eu am vrut sa fac asta dar daca rola este putin 'descentrata' iti uzeaza prematur cureaua! nu este o regula dar este posibil!

                  Comment


                  • Originally posted by Drogas View Post
                    am nevoie de un sfat ...

                    Ma pregatesc sa achzitionez piesele pentreu rezolvarea scurgerilor de ulei pe la cureaua de distributie...avand in vedere ca masina are 3 ani si 27000 de km acum pe bord si merge asa cu scurgerea de ulei inainte de 25000 km de cand am luat-o eu, ma gandeam sa schimb urmatoarele :

                    curea accesorii -are mici crapaturi la suprafata
                    curea distributie - fara ROLA, avand in vedere ca sunt taximetristi care fac distributia la 100.000 km
                    -simering axa cu came + simering arbore + suruburi M10 X60 + surub fulie
                    -pinion antrenare pompa ulei si garnitura baie ulei

                    NU stau excelent cu banii incat sa ii arunc pe piese care nu necesita inlocuire, e vreo problema daca las rola ei de pe masina ? ma gandesc ca e mult mai buna decat ce se gaseste Koyo aftermarket ( care pot fi teapa). Mai pun in discutie ca aceiasi rola tine 150.000 sau 10 ani pe o straineza .

                    Urmatoarea distributie va fi peste 4 ani, timp in care voi face undeva la 40000 de km, deci voi ajunge la 70000 -si atunci sa schimb rola.

                    ce ziceti ?
                    Schimba si rola la distributie. E cel mai sigur asa. Daca se blocheaza aia, iti iei alt motor de la SH
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Salutare

                      Am 120.000 km cu Logan 1.4.
                      Sa schimb si pompa de apa in acelasi timp cu distributia si accesoriile?
                      Nu are pierderi de antigel sau zgomote....

                      Comment


                      • Daca nu a fost schimbata nici la 60k, ar fi cazul.

                        Comment


                        • Acum cateva zile m-am hotarat sa fac si eu distributia am 65800 km...vroiam sa o tin pana la 70-75000 km...dar pana la urma am hotarat sa "beau" mai putin si sa stau fara frica. Din pacate nu am avut bani sa schimb si pompa de apa sper sa tina pana o sa am bani sa o schimb...urme vizibile de scurgere de lichid nu era acum Doamne-ajuta sa nu imi faca vreo figura(sa se blocheze sau altceva).Cureaua de distribuitie rola si cureaua de accesori
                          sunt ContiTech. Am scapat ieftin (kit distributie+curea accesorii 450ron+manopera 50ron si o timisoreana la 2 litri).

                          Comment


                          • Originally posted by alexone View Post
                            Salutare

                            Am 120.000 km cu Logan 1.4.
                            Sa schimb si pompa de apa in acelasi timp cu distributia si accesoriile?
                            Nu are pierderi de antigel sau zgomote....
                            Schimb-o fara discutii.

                            Originally posted by Claudeel View Post
                            ................ Am scapat ieftin (kit distributie+curea accesorii 450ron+manopera 50ron si o timisoreana la 2 litri).
                            Unde ai platit 50 lei manopera? La reprezentanta facuta pe sustache, sau la mester...?
                            Daca e la mester sper mult sa n-ai probleme in viitor.

                            Si eu am schimbat kitul la 73000 km fara pompa (in reprezentanta, 158 lei)
                            Nu cred ca voi avea probleme pana catre 130000 km...
                            Last edited by Octavian; 14 March 2011, 19:01. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • ce piese recomandati pt schimbul de distributie ? am facut si eu astazi 60k si urmeaza sa fac schimbul.
                              ms
                              From Miami 2 Ibiza
                              Voucher
                              http://i39.tinypic.com/302s7zr.png

                              Comment


                              • Pentru distributie:

                                sau


                                Pentru transmisie:
                                Curele si role pentru transmisie si kit-uri accesorii

                                In functie de dotari, alegi de acolo.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google