distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by andr3w View Post
    eu ma tot bag in seama pe aici si pun intrebari despre distributie..ca nu prea am bani sa o schimb. ideea e ca masina are 65k km si nu prea ma opresc aici, iar distributia nu e schimbata. intrebarea mea e: voi cu cat ati trecut peste, cati km, ca inca nu imi permit sa dau 9 mil pe distributie 3 mil pe revizie 1 mil jumate pe rulment si vreo 2 sau cat mai costa franele. asa ca, ma gandeam sa fac distributia putin mai tz pentru ca masina nu a fost forjata, am mers usor cu ea (sper ca si asta are de-a face). risc mult sau...?
    De unde ai luat preturile astea ? Distributia cu piese de origine te costa 200-220 lei la care se adauga pompa de apa inca ~150 lei. Cu tot cu manopera te duce undeva la 5 milioane, pana la 9 e cale lunga. Franele sunt 80-150 lei in functie de ce placute alegi, la 100-150 lei deja iei placute foarte bune. Revizia de asemenea te costa mult sub 3 milioane, chiar daca cumperi un ulei de top, 3 litri de ulei foarte bun - 150 lei, filtru ulei + aer - 50 lei, schimbul de obicei este gratis daca le schimbi la service-ul de unde le-ai cumparat. Cu 8 milioane faci o revizie completa, ulei + filtre + kit distributie complet. Daca esti limitat cu banii poti sa lasi accesoriile in pace, daca se intampla ceva cu cureaua nu e asa grav/costisitor ca la motor si poti sa le schimbi mai tarziu.

    Distributia se schimba o data la 4 ani sau 60 000 km la 1.4/1.6, o data ce ai depasit una din limitele astea mergi la risc, poate sa te tina 70 000, 80 000 sau 90 000, nu stii de unde dar daca se rupe o sa regreti ca nu ai schimbat-o.

    LE - vad ca esti din Craiova ca si mine, daca ai nevoie de informatii de magazine cu piese la pret corect te pot ajuta, un prieten foarte bun are si magazin si service in Bals si preturile astea sunt ~ valabile la el.
    Last edited by Shakar; 31 May 2011, 11:42.
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • eu am fost si am intrebat la auto pyo si acolo atat mi-au zis ca ma costa distributia. (totul, inclusiv pompa de apa)...@Shakar lasa-mi un pm cu id-ul tau de mess te rog frumos. Multumesc pentru informatii tuturor.

      Comment


      • Originally posted by micutzu666 View Post
        Mai stii ce marca erau cureaua,etc

        curea power grip+rola gates la distributie ca si cele date jos de pe masina
        iar la cureaua de accesorii nu mai tin minte exact,dar in orice caz este de origine.
        Limba noastra'i o comoara, in adancuri infundata..
        My ride

        Comment


        • salut, am un 1,6 90cai.... sa pun curea contitech?am inteles ca ar fi buna, mult peste celelalte ... ms anticipat pt raspuns

          Comment


          • Powergrip ,Contitech, Gates, toate sunt bune.

            Comment


            • Cu mentiunea ca Powergrip este modelul de curea al celor de la Gates, poti monta oricare din curelele Contitech, Gates sau Bosch
              Astia sunt cam primii producatori de curele de distributie, mai sunt si altii: Dayco, Goodyear, etc....
              Kiturile de distributie originale vin cu Gates, sunt curele foarte bune, produse in U.K.

              Comment


              • curea accesorii

                salut.ma apropii de 60000 si tre sa schimb distributia.am un logan 1.4 cu A/C si am inteles ca e putin diferita adica are un kit de accesorii
                va rog frumos sa ma lamuriti si pe mn ce contine kit-ul asta si cam cat costa sa fac si eu distributia

                Comment


                • Kitul de accesorii exista si pe Logan fara AC, atat ca la masina ta va diferi un pic si va fi mai scump.
                  Citeste un pic in urma, nu privi doar inainte si te vei lamuri cat si cum te costa.

                  Comment


                  • se apropie revizia de 4 ani la 35000 Km. Pana acum nu am schimbat decat uleiul, filtrul de aer si de ulei + schimbat lichid refrigerant la AC. Masina nu mai este in garantie, imi puteti recomanda un service in Bucuresti unde sa fac revizia fiind necesar sa schimb cureaua de distributie si kitul de accesorii (dealer sau service de cartier?)

                    Comment


                    • Mergi la dealer si ceri sa ti se schimbe doar distributia si cureaua de accesorii, FARA nici o alta operatiune. Eventual schimbul de ulei si filtrul (care am inteles ca e gratuit acum, au nu stiu ce oferta).
                      In prealabil poti suna sa verifici costul manoperei. In Arad cu tot cu schimbul curea accesorii e 160 lei. Pentru suma asta chiar nu merita nci un service particular, care daca e serios nu-ti va lua niciodata mai putin de 150 lei...

                      Comment


                      • Acum 18 luni la serus am dat 950 de lei pentru kit distributie si accesorii (motor ca al tau, cu AC), garantie 1 an cu piesele lor. Fac treaba buna.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Deci acum 3 luni a facut un coleg distributia si pompa de apa fara schimb ulei si filtre la meridian si a costat 1600 lei. Deci faza cu dealerul e....
                          sigpic

                          Comment


                          • colegii mai devreme vorbeau de motor pe benzina, tu vad ca ai diesel , poate si tovarasul tau avea tot diesel , si cum DCI-ul are preturi mult mai mari de intretinere e posibil orice , distributia 500 , accesorii 400 , pompa 300 si cu antigel si manopera iaca ca se fac 1600 lei
                            Pain brings out the truth in us all...
                            ...how much truth can you stand?

                            Comment


                            • Pompa de apa originala e peste 300 de lei, vezi ca mai sus nu apare.

                              Comment


                              • Amiauto, 300 de lei manopera, acceptă să vii cu piesele tale. Acum 2 ani când am făcut-o eu, nu foloseau frecvenţmetru dar poţi suna să te interesezi. Mie îmi merge strună maşina.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google