distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Drogas View Post
    Arunc si eu o pastila ...

    La o masina sh gen ford distributia se schimba la 90000, pe la opel in cartile de germania spune ca se schimba la 10 ani sau 150.000 de km.
    Avand in vedere ca o rola Ina pentru logan sau pentru Opel e tot rola pana la urma... de ce schimbam noi distributia cu tot cu rola la 60.000 ? cand putem sa mergem doar pe schimbat curele ?
    Poate Opelul de care ne zici are distributia pe lant si nu pe curea.

    Comment


    • Originally posted by einstein1984 View Post
      Asa e, insa praful e cu totul altul. Ce se depune intr-o zi pe o masina la noi se depune in Paris in 7 sau 8.
      E adevarat ca avem praf cat nu are Germania, Franta si Olanda la un loc )
      Dar totusi...eu cred ca e exagerat sa shimbi distributia la 60000.

      Un alt exemplu la Audi A4 (B7) 2.0 tdi ca il are frate-meu, distributia se schimba la 120000 km...
      M-am uitat la cureaua de accesorii, e Contitech.
      Deci daca Audi din fabrica pune Conti, nu cred ca e o problema la Logan, asta asa ca idee.

      Eu si acum regret ca am schimbat distributia pe la 73000 km (sau 76 nu mai stiu exact) si n-am mers pana la 90000 km, adica pana acum!
      Oricum pana pe la 160000 km nici nu ma gandesc sa o mai schimb (doar daca Doamne fere sa nu intervina altceva).

      Comment


      • Originally posted by mr.K View Post
        Poate Opelul de care ne zici are distributia pe lant si nu pe curea.

        Mai sa fie ... nu mai stiu nici ce vorbesc, 1.7 CDTI, 1.7 DTi, 1.9 CDTI, benzinarele de opel 1.6, 1.8, 2.0 .

        NU vorbeam de fosta mea masina cu distributie pe lant formata din 2 lanturi scurte cu za dubla ...

        Comment


        • @Drogas Tu poate stii despre ce vorbesti, eu n-am nici un indiciu. Opeluri sunt da' multe feluri cu multiple motorizari.
          Asa ca, din cuvantul Opel, n-am ce concluzie sa trag referitor la distributie, fara model si motorizare.

          Comment


          • salut..39.000 km si 4 ani..sa schimb oare distributia sau mai merge inca un an?..ms.

            Comment


            • Schimba si tu cureaua. Asa stai si linistit, mai mult de un an.

              Comment


              • Originally posted by gimy View Post
                salut..39.000 km si 4 ani..sa schimb oare distributia sau mai merge inca un an?..ms.
                Daca n-ai bani o mai poti amana cel putin juma de an, ai km putini.

                Comment


                • 39000km şi 4 ani e puţin, sigur poţi amâna 1 an. Eu am schimbat la 61000km/5 ani şi nu se vedea nici urmă de deteriorare pe curea. Aş zice s-o schimbi acum doar dacă s-a mers cu maşina câineşte, ca să zic aşa.
                  sigpic

                  Comment


                  • Dati-mi va rog un service ieftin (si bun) pentru revizia de 120000 la Logan benzina+1.4+AC. Eu sunt din Buc dar ma si deplasez .... ;) Am gasit ceva la Calarasi dar poate ..... mai primesc si alte idei. Uleiul, filtrele (aer+ulei), kit-ul de distributie, placutele de frana si poate pompa de apa de unde-mi recomandati sa le iau. Cureaua Gates este buna?. Cu multumiri.
                    Last edited by radulm; 12 June 2011, 17:17.

                    Comment


                    • este aici un coleg ce vinde de toate,dar este din Iasi.Dc iti convine cumpara de la el.
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • Te rog nu vreau sa caut acul in carul cu fan. Poti fi mai explicit? Are marfa de calitate? Multumesc
                        Last edited by 77sky; 13 June 2011, 11:49.

                        Comment


                        • ca sa ai garantie le cumperi din servisul respectiv unde-ti monteaza acea distributie cu factura. altfel ...
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Poate evit si service-ul. Nu de alta dar am platit si operatiuni care nu s-au facut ....

                            Foloseste Post Reply cand te adresezi postului anterior, nu Quote
                            Last edited by 77sky; 13 June 2011, 11:26.

                            Comment


                            • Autokarma sau Daciashop pt piese, Amiauto pentru service, preţuri rezonabile, poţi sta lângă maşină să asişti, service curat, dotat.
                              De luat în seamă ar fi şi Autoleader, expeditivi şi la fel de rezonabili.
                              sigpic

                              Comment


                              • Multumesc de informatii ... Intru pe sit-urile lor sa vad ce si cum ... Cei care mai au sugestii va rog sa mi le comunicati

                                Foloseste Post Reply cand te adresezi postului anterior, nu Quote
                                Last edited by 77sky; 13 June 2011, 11:27.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google