distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare

    Originally posted by Novac Luis View Post
    Logan 6 ani vechime si 48000 km. Trebuie schimbata distributia?
    ai mare noroc ca nu sa rupt pana acu in cartea de intretinere a masinii spune clar 4 ani sau 60000 km
    ym! dorinu2005@yahoo.com
    BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Kit distributie: curea + rola
      Kit accesorii: curea+ 2 role
      Pompa de apa se inlocuieste daca prezinta scurgeri.
      Am schimbat si eu distributia la 65000 km!! Mi s-a spus atunci ca pompa de apa nu trebuie schimbata si am ajuns la 105000km si pompa trebuie schimbata!!!
      In concluzie: pentru a nu avea surpriza de care am eu parte inlocuiti si pompa de apa la schimbarea distributiei!!

      Comment


      • In concluzie: pentru a nu avea surpriza de care am eu parte inlocuiti si pompa de apa la schimbarea distributiei!!
        Asa am si facut, dar m-am saturat sa apara cate unul care zice ca nu-i musai, asa ca nu-mi bat gura.
        Eu am explicat ca de manopera pentru schimbarea distributiei inca odata, daca pica pompa de apa, costa cat o pompa de apa. Neluand in calcul alte cheltuieli generate de o pompa de apa ce te lasa prin camp, in pustietate.

        Comment


        • Fiecare face cum stie, dar MUSAI nu este sa schimbi pompa, si mai ales la km astia.
          Dupa cum spunea si colegul @daniel 67, lui i-a picat pompa la peste 100.000 km.
          Sunt extrem de rare cazurile de pompe de apa picate inainte de 100k, ar trebui un real ghinion pentru asta.
          In cazul colegului nostru, care are 48.000 km plus cei 60.000 km oricum este necesara din nou schimbarea distributiei putin peste 100k km. Asta daca nu cumva trec 4 ani mai inainte de 60k km.
          Ma rog, daca are bani poate schimba si acum, alegerea ii apartine.

          Comment


          • nu e mai bine sa o faci singur ? bine cine se pricepe

            Comment


            • si garantie iti dai tot singur ...
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • pompa apa 31000 km 4 ani

                Originally posted by mariusnicolae View Post
                Fiecare face cum stie, dar MUSAI nu este sa schimbi pompa, si mai ales la km astia.
                Dupa cum spunea si colegul @daniel 67, lui i-a picat pompa la peste 100.000 km.
                Sunt extrem de rare cazurile de pompe de apa picate inainte de 100k, ar trebui un real ghinion pentru asta.
                In cazul colegului nostru, care are 48.000 km plus cei 60.000 km oricum este necesara din nou schimbarea distributiei putin peste 100k km. Asta daca nu cumva trec 4 ani mai inainte de 60k km.
                Ma rog, daca are bani poate schimba si acum, alegerea ii apartine.
                am facut distributia si am observat pierderi antigel pe la ax la pompa de apa de 31000 km si 4 ani;nu se vedea nimic inainte sa o dau jos de pe masina
                Attached Files

                Comment


                • Asta este un caz extrem.
                  Unchiul meu a schimbat distributia in vara (cam 58.000 km - dar 5 ani) si pompa de apa era perfecta.
                  Majoritatea masinilor la primul schimb de distributie pe care le-am vazut eu aveau pompa intacta.
                  Uzura prematura a pompei poate avea si alte cauze: neschimbarea la timp a antigelului, folosirea unui alt tip decat a celui recomandat, etc...

                  Comment


                  • Am un prieten cu 1.4 MPI din 2006, schimbat distributia la 85 000 km prima data, pompa de apa curgea. Cel mai bine este sa o schimbi cu tot cu distributie, asa scapi de o grija si de eventuale cheltuieli neprevazute, mai mari decat costul pompei de apa (~170 lei HEPU). Ca sunt cazuri in care a tinut mai mult este adevarat dar nu este nimic ciudat/rar sa trebuiasca schimbata la primul schimb de distributie.
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Am intrebat la Auto Europa din TM cat costa schimbarea distributiei si au spus ca in jur de 1500 roni, mi se pare cam mult sau asta cam este pretul ?

                      Comment


                      • Nu ti se pare, chiar e mult.
                        [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                        Comment


                        • Pai da, dar nu prea stiu cam cat ar trebui sa fie in primul rand .

                          Comment


                          • A mea face 5 ani in februarie, are nici 42000 km si nu ma gandesc sa-i schimb distributia...

                            Comment


                            • Originally posted by SpyKid View Post
                              Pai da, dar nu prea stiu cam cat ar trebui sa fie in primul rand .
                              Pretul difera de "staiful" serviceului,nu mai vorbim de reprezentanta... Ca timp,dureaza 1ora si 15min. fara inlocuirea pompei de apa,iar daca se inlocuieste,se mai adauga 45 min. Ce zici,nu-i exagerat 1500 lei pentru 2 ore de manopera?

                              Comment


                              • Ba da. 65, 00 roni este ora de manopera la respectivul service.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google