distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Conditiile climaterice iti spun ceva ? De la -20 la +45 de grade Celsius, variatii foarte mari de umiditate, praf foarte mult, asta le place curelelor in mod deosebit.

    99% din curelele de distributie rupte arata optic impecabil, doar putin rupte intr-un loc. Nici cu cea de la accesorii nu este joaca, la 1.4 si 1.6 8v are obiceiul sa futeze si distributia.

    Incidentologia spune cuiva ceva ? Cam asa se decide numarul de km la care se inlocuiesc multe repere. La 60k, respectiv 80k nu se rupe, doar ca de aici in sus au constatat baietii ca incep problemele mult mai frecvent. Eu am facut in mai putin de jumatate din timp numarul de km, asta inseamna ca o mai intind 2 ani pana pe la 160.000 km ? ROFL !

    Ce-mi place mie cu romanul este medic, inginer, popa, fotbalist, analist economic, de cate ori are ocazia sa-si exprime parerea

    In carte scrie clar cand si ce anume se inlocuieste. Le Fin.
    sigpic

    Comment


    • Salut.
      la care logan se schimba uleiul LA NOI la 20.000 km?

      Comment


      • Originally posted by bossake View Post
        Ai idee in ungaria/slovenia, cat e intervalul in timp de schimb al curelei? Tot 4 ani?
        M-am uitat tot 4 ani este in timp dar in km 120.000.

        Comment


        • Originally posted by dr_mke View Post
          Conditiile climaterice iti spun ceva ? De la -20 la +45 de grade Celsius, variatii foarte mari de umiditate, praf foarte mult, asta le place curelelor in mod deosebit.

          99% din curelele de distributie rupte arata optic impecabil, doar putin rupte intr-un loc. Nici cu cea de la accesorii nu este joaca, la 1.4 si 1.6 8v are obiceiul sa futeze si distributia.

          Incidentologia spune cuiva ceva ? Cam asa se decide numarul de km la care se inlocuiesc multe repere. La 60k, respectiv 80k nu se rupe, doar ca de aici in sus au constatat baietii ca incep problemele mult mai frecvent. Eu am facut in mai putin de jumatate din timp numarul de km, asta inseamna ca o mai intind 2 ani pana pe la 160.000 km ? ROFL !

          Ce-mi place mie cu romanul este medic, inginer, popa, fotbalist, analist economic, de cate ori are ocazia sa-si exprime parerea

          In carte scrie clar cand si ce anume se inlocuieste. Le Fin.
          Din cati sunt pe forumul asta (ca e cel mai la indemana reper), ia numara-i sa vezi cati au distributia rupta, cea din fabrica. Despre clima, nu are sens, Ungaria nu e in California. Praful si infrastructura sunt discutabile, nu se aplica identic peste tot, chiar daca e vorba de aceeasi tara. Nu-mi spune ca face distributia POC fix dupa 4 ani sau 60/80/120 k. Oricum, la pariu ca daca Dacia recomanda schimbul kit-ului la 30.000 km sau 2 ani (precum Fiat), lucrurile erau si atunci tot "clare".
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • La alte marci de masini care au motor cu distributie pe curea am vazut si nr. de km. si intervalul de timp mai mare si massina este in aceeasi tara cu aceleasi conditii.

            Comment


            • Fiecare constructor isi face politica sa de marketing si garantie, dupa mai multe variabile. Cat timp Dacia a urcat intervalul de schimb, de la 60.000 la 80/90.000 km (vezi si bujiile), la unele motorizari (motorizari testate ani la rand in multe tari si pe multe modele de masini, deci nu vorbim de posibile bube specifice ultimelor racnete de inovatie), cu aceleasi kit-uri, inseamna ca in mare parte e o strategie economica. Chiar si respectarea Carnetului de Garantie, cu mai multa sfintenie decat respectarea meselor zilnice, tot o latura subiectiva este, in proportie de mai mult de 50%.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Ar fi interesant de vazut care ar fi perioada de garantie pe care o da producatorul curelei nu beneficiarul si deasemenea in ce conditii.

                Comment


                • Ca si in cazul uleiurilor, ei spun asa: "Reperul X e garantat Y ani si Z kilometri. Respectati intervalul specificat de constructor". Adica te-a umplut de sange.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by darksid3 View Post
                    Din cati sunt pe forumul asta (ca e cel mai la indemana reper), ia numara-i sa vezi cati au distributia rupta, cea din fabrica. Despre clima, nu are sens, Ungaria nu e in California. Praful si infrastructura sunt discutabile, nu se aplica identic peste tot, chiar daca e vorba de aceeasi tara. Nu-mi spune ca face distributia POC fix dupa 4 ani sau 60/80/120 k. Oricum, la pariu ca daca Dacia recomanda schimbul kit-ului la 30.000 km sau 2 ani (precum Fiat), lucrurile erau si atunci tot "clare".
                    Eu stau in zona de vest ,am facut multe drumuri de ungaria nici o diferent inafara faptului ca au vreo 1500-2000 de km de autostrada.

                    Comment


                    • Infrastructura din Ungaria nu difera fata de cea din Romania ? Fuji d-aci

                      Intervalele de schimb se maresc in urma unor analize statistice. Cati romani fac 50.000 km pe an cu Loganul ? Cati reusesc sa invalideze garantia prin depasirea numarului maxim de km, 120 k, recte ? Pe producator il intereseaza sa nu crape masina atat cat iti ofera el garantia ca si numar de kilometri, in principal. Nu crapa in conditii normale de utilizare cu 10W-40 schimbat la 20.000 km, a fost unul cu un 1.4 Ph2 care si-a facut reviziile intocmai asa, doar cu ulei Dacia si nu i-a crapat nimic la masina. Ca nu ajunge la 500.000 km motorul ala, foarte posibil

                      Cel putin la mine la masina, cazul SupeRNovei, Loganul mai are inca putin pana la schimb, cureaua de distributie nu arata deloc ''impecabil''. Pusa langa cureaua noua, canelurile sunt sesizabil uzate, rolele aveau toate un minuscul joc, pompa de apa a funcitonat bine intervalul prescris de service, 120 k. Curelele de pe Logan aratau foarte bine , dar nu aveau km facuti, doar ca se implinisera 4 ani.

                      Cert este ca pe masura ce te apropii de un anumit numar de km, rata de incidente cauzate prin ruperea curelelor se inmulteste. Chiar ma indoiesc ca un motor cu distributia intinsa la 100.000 km, dat pe mana mea se mai intoarce intreg dintr-un voiaj mai lung.

                      Cel mai simplu este sa respecti recomandarile.
                      sigpic

                      Comment


                      • Care intervale statistice? Vorbim de motoare folosite de cel putin 10 ani pe alte modele de masini Renault, vandute chiar si-n tari cu desert. Sau probabil aia schimba distributia anual.
                        Au marit intervalul de revizie pentru ca a fost un trend la mai multi constructori, pur si simplu. Precum ofertele la telefonie mobila.
                        Last edited by darksid3; 19 February 2012, 12:42.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Clar, recomandarile trebuiesc respectate.
                          Vroiam doar sa zic ca tata are 1.4 de 7 ani si undeva intre 50-60k km. Distributia niciodata schimbata..m-am si crucit cand am auzit.
                          Stau si ma intreb cat il mai tine. Am zis ca fapt divers chestia asta, nu recomand nimanui asemenea exploatare.
                          Stima.
                          Cunoscatorii stiu, inginerii intuiesc.

                          Comment


                          • @acidus: eu la lognaul 1.4 din 2004 am schimbat distributia anul trecut in vara, deci la 7ani la aproximativ 48.000 km. fostul proprietar nu o schimbase la intervalul de 4 ani. cureaua de distributie si rola aratau impecabil, doar cureaua de la alternator era mai uzata. (masina fiind versiunea ambiance)

                            Comment


                            • 7 veri+7 ierni, timp in care cureaua sta ba la 70-80 de grade sub capota, ba la -15 grade.
                              Si 10k sa aiba la bord, tot as schimba distributia dupa 5 ani sa zicem.
                              Si virginele imbatranesc.

                              Comment


                              • da mister`, si eu sunt pe principiul ca trebuie schimbata la timp. eu doar am mai dat un exemplu ca s-a mers mai multi ani (cu toate ca nu are multi km) fara sa aparare probleme ce genul curea rupta, scurgeri pa la pompa de apa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google