distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dupa cum ziceam, am schimbat vineri distributia, dar acuma, la 1500 rpm se aude un suierat de la distributie. De la ce poate fi? E prea intinsa cureaua?(la diapaz nu aveau baterie ..... ), rolele au fost stranse fara cheie dinamometrica, ca na, toti mecanicii au dinamometrica si diapazu la mana.

    PS: A fost schimbat absolut tot ce tine de distributie, inclusiv pompa de apa. Multumesc.

    Comment


    • Nu e normal nici un fel de sunet, daca inainte de schimbarea distributiei nu a existat. Cat timp nu au folosit toate SDV-urile necesare operatiunii, nu este in regula. Vezi ca mai multi au patit-o DUPA schimbarea distributiei decat cei ce nu au schimbat la timp.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Nu era nici un zgomot inainte de schimbare, ma rog. Maine ma duc peste ei, iar daca incearca sa ma abureasca ca asa e normal sau ca se mai lasa etc, le spun ca ori o rezolva, ori sunam la mioveni sa vedem ce parere au ei despre treaba asta. Cred ca am sa cumpar o baterie pentru diapaz, sa verifice cu el, nu cu mana lor 2 in 1 (diapaz+dinamometrica). Mi-e si ciuda ca am schimbat distributia, curele aratau PERFECT, nici macar urma de crapatura, nimica, dar curgea pompa ) Multumesc pentru raspuns.
        Last edited by Renault; 13 May 2012, 17:40.

        Comment


        • Am si eu o intrebare. Tatal meu are un Logan pe benzina de 1,4 si are rulati cu ea 25.000 km in 4 ani. Trebuie sa-i schimbe neaparat distributia si pompa de apa la km astia? As dori un raspuns de la cineva avizat!
          Multumesc anticipat pentru raspuns!

          Comment


          • Garantat se poate amâna schimbul distribuţiei cu minim 1 an. Sunt nenumăraţi colegi de forum care îţi pot confirma acest lucru pe baza propriei lor experienţe.
            sigpic

            Comment


            • daca nu ai zgomote suspecte si pierderi de lichide in dreptul distributiei nu o schimba inca. un an sau chiar doi mai merge la cati km face ...
              o/____\o
              (i)
              .........

              Comment


              • pe asta sa va bazati voi ... lichide sau zgomote suspecte ... in secunda in care ti-a sarit de la punct 99% ai strambat ceva ...
                Last edited by cos_min_i; 14 May 2012, 11:43.

                Comment


                • La mine in carnet de garantie scrie ca distributia se schimba la 90000 km sau 4 ani, am diesel 1.5 70 CP, 49000 km efectuati si 4 ani si 1 luna masina, trebuie sa ii fac revizia zilele astea, distributia trebuie neaparat schimbata? Am sunat la dealer Caremil Iasi si mi-a spus ca revizia la 60000 sau 4 ani sa pregatesc vreo 1600 lei pentru totul.

                  Comment


                  • pompa de apa la disesel tine 2 distributii ...testata la 10 de masini ...

                    poti sta linistit pana in jurul a 60 mii ... 1600 ron ? enorm ...pentru o asa zisa garantie care pot sa nu o respecte...

                    Comment


                    • Am fost astazi la Dacia, se pare ca acel fluierat(mic, dar e) vine de la accesorii(a dat curea jos si nu a mai facut). Mecanicul spune sa mai merg vreo 1-2000km ca cica ar fi prea tare arcul de la rola intinzatoare, si s-ar mai lasa. Desi mie mi-e greu sa cred, dar am zis bine, o las asa, dar daca mai face si dupa acesti km am s-o schimb(pe garantie).
                      Am cumparat o baterie pentru diapaz, l-am rugat sa verifice curea, care, surprinzator, este intinsa cat trebuie.

                      Comment


                      • Adica...tu...client, ai cumparat o baterie pentru scula lor? Asta e hilara rrrau
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • Vineri, cand am fost sa schimb distributia nu avea baterie diapazu, azi cand am fost sa vada ce are, am mers pregatit. Nici mie nu mi se pare normal, dar pentru linistea mea sufleteasca, ca e montata corect, am cumparat si baterie. Ce sa-i faci... oameni fara interes...

                          Comment


                          • Aia de la Caransebes sunt amarati rau de tot, in schimb fac o treaba mult mai OK decat nerorocitii de la Resita.

                            E bine ca nu-i nimic la distributie !

                            Comment


                            • Au mecanici buni la Caransebes, mult mai buni ca la Resita, isi stiu meseria, dar is comozi. Nu folosesc cheia dinamometrica si nu-si cumpara o baterie de 9V. Am vrut sa le las bateria, n-au vrut )

                              Comment


                              • Originally posted by cos_min_i View Post
                                pe asta sa va bazati voi ... lichide sau zgomote suspecte ... in secunda in care ti-a sarit de la punct 99% ai strambat ceva ...
                                deja e montata. bine

                                daca nu intervine nimic garantat nu se rupe.
                                o/____\o
                                (i)
                                .........

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google