distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am luat un filtru de motorina de pe net, diesel E4, era identic cu cel original doar ca nu puteam cupla furtunasele la el, asa ca m-am lecuit.

    Comment


    • cat ajunge un kit de distributie pentru 16v complet la ei la reprezentanta...adica tot ce trebuie schimbat....eu in iulie o schimb la reprezentanta bineinteles
      MY CLA

      Comment


      • Originally posted by Panzaru View Post
        ..................................

        Poate e important sa precizez ca jumatate din km facuti sunt pe autostrazi, in strainatate. Deci la viteze de pana in 140. Ma gandesc ca din cauza turatiilor mari cureaua de distributie a fost solicitata mai tare. Asa o fi?
        ......................................... Deci ce sa fac, sa schimb sau nu distributia? Sa risc sa plec la drum cu distributia veche sau cu una nou-nouta?
        Din contra, cu un regim preponderent de autostrada distributia (si cam tot ce tine de motor) are viata mai lunga decat urban.

        E decizia ta ce faci.
        Daca ar fi masina mea, as merge fara stres la drum, ai km putini vizavi de vechime.

        Comment


        • Originally posted by PrEsTiGe View Post
          cat ajunge un kit de distributie pentru 16v complet la ei la reprezentanta...adica tot ce trebuie schimbat....eu in iulie o schimb la reprezentanta bineinteles
          aproximativ 1500 - 1600 lei. acum depinde.
          mie in Bucuresti mi au spus sa imi dau antigelul gratis daca factura depaseste 1000 lei. altii dau 10% reducere

          pana la urma schimbarea distributiei in reprezentanta este cea mai sigura varianta.
          piese originale fara probleme, garantie la lucrare.

          Comment


          • Luna viitoare am revizia de 60k, iar raspunsul de la Euromotor Brasov a fost :
            Pretul ptr. revizia la 60.000 km pentru Dacia Logan 1,4 este de 92 Euro fara distributie sau 344 Euro cu distributie.

            Comment


            • factura o sa fie mare) cand fac distributia o sa fac si revizia...Multumesc alessandro!
              MY CLA

              Comment


              • pe scurt, anul asta loganul meu implineste 4 ani,dar nu are decat 30000 km,iar intrebarea este daca sa umblu la distributie sau nu,precizez ca nu am avut nici o neplacere din partea motorizarii, schimband la timp consumabilele(chiar anul trecut am schimbat si lichid frana , antigel, agent racire AC,fiind revizia de 3 ani). Astept pareri ,opinii si sugestii de la cei care cunosc sau au trecut prin aceste proceduri.Stima tuturor loganistilor

                Comment


                • parerea mea este sa o schimbi mai bine dai acum si stai linistit decat sa risti sa distrugi tot motorul

                  Comment


                  • @segane - tata are un logan 1.4 cumparat in septembrie 2004. Are vreo 68000 km acum cu ea si nu a schimbat inca distributia. Astepta sa o schimbe in septembrie cand ii face revizia. Pana acum a tinut. Sa speram ca nu i face vreo surpriza pana atunci...
                    DB16COS

                    Comment


                    • mie in aprilie mi-a sarit cureua de accesorii din cauza rolei de intoarcere, sau cum s-o chema. e cea neagra, ultima de jos. a fost ceva cu rulmentul care se gripase si venind pe A1 am simtit un miros de plastic ars. initial m-am gandit ca e de la mine dar pasagerii aflati in masina, ma sigurau ca e de afara, geamul fiind deschis. am mai mers vreo 20-30 km si cnd eram deja in militari servodirectia nu mai mergea. a doua zi am inlocuit cureaua si rola respestiva.
                      intrebare: treabuie sa le schimb din nou la 60k (masina avea cca 51k km) sau sa schimb numai kitul de distributie? pompa de apa am inteles de pe aici ca ar mai merge inca 60 mii. asa e?

                      Comment


                      • Pai fiecare reper il schimbi cand face 60 000 km. Daca acum ai schimbat kitul de accesorii, il mai schimbi peste 60 000 km, distributia o schimbi cand ii vine randul.

                        Comment


                        • eu intrebam pt ca am inteles ca o curea odata montata nu e bine sa fie retensionata si nu stiam daca nu cumva la schimbarea curelei de distributie, nu trebuie demontata si cea de accesorii pentru a avea acces in timpul lucrarii. si ar mai fi o broblema ca s-a schimbat doar rola neagra. ar trebui si celelalte doua sa fie schimbate sau mai merg ?

                          Comment


                          • Cureaua de accesorii poti sa o demontezi de cate ori vrei. Se schimba foarte usor. Nu are absolut nimic.
                            Cureaua de distributie o montezi o singura data.

                            Comment


                            • În plus de asta, demontarea curelei de accesorii nu este necesar legată de schimbarea kitului de distribuție. Sfatul meu e să schimbi cureaua de accesorii o dată la maxim 4 ani sau 40000 km; rolele (de întoarcere + întinzătoare), doar dacă sunt uzate.
                              sigpic

                              Comment


                              • ve multumesc pt raspunsuri. rola de intoarcere s-a schimbat pt ca ea a cauzat beleaua. deci sa-i spun mecanicului sa se uite la intinzatoare daca trebuie schimbate ? nu vor zice ca oricum trebuie sa la schimb ca sa faca vanzare ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google