distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • decat sa schimbi cureaua , fara rola si fara pompa de apa , mai bine le mai lasi asa un an sau doi si le schimbi pe toate odata.
    citeste in urma milcea
    o/____\o
    (i)
    .........

    Comment


    • Costi , pompa de apa la DCI tine fara probleme 120.000 iar rola mai nou se schimba cu kit cu tot la 90.000 , asa ca de ce n-ar putea pune omul doar curele cum vrea el? In fond doar cureaua imbatraneste. Decat sa cumpere o chinezarie de pompa sau de rola fiindca alea originale oricum sunt scumpe, nu mai bine le lasa pe astea originale ani buni de acum incolo?! Nu esti de acord?
      Pain brings out the truth in us all...
      ...how much truth can you stand?

      Comment


      • sincer nu. parerea mea.
        cureaua duce lejer 6-7 ani si 90.000 km .

        decat sa plateasca si piese si manopera indoielnice , mai linistit sta cu piesele si montajul originale.

        cand va avea bani sa le schimbe pe toate , de origine sau de firme bune si va face manopera intr-un service autorizat , cu garantie , oricum va iesi mai ieftin.
        o/____\o
        (i)
        .........

        Comment


        • Milcea, sunt de acord cu vi_escu şi chiar cu Costi: încă un an fără grijă.
          Last edited by ibuzescu; 4 July 2012, 13:31.
          sigpic

          Comment


          • Am 4 ani cu masina dar am 20000 de km cu ea..
            La 20k, nici rolele, nici pompa n-au o uzura insemnata. Dar curelele imbatranesc. Daca schimba curelele, in 4 ani mai face inca 20k, hai 40k, asa ca rolele abia ajung la punctul unde se recomanda sa fie schimbate.

            Comment


            • Va multumesc pentru raspunsuri.

              Comment


              • Mi-au trimis cei de la Dacia-Medias (Gamms) pe mail oferta lor pentru kit distributie+ kit accesorii +pompa apa.

                In urma solicitarii d-voastra va trimit oferta de pret pt kit distributie si kit accesorii Logan.
                1 kit distributie(curea+rola) 2= 90lei
                2 Curea alternator = 75 lei
                3 Rola intinzatoare = 290 lei
                4 Pompa apa = 350 lei
                5 Antigel = 93 lei



                Sunt preturi bune?Sunt cuprinse toate piesele cuprinse in kitul de distr.+kit de accesorii?

                Comment


                • Un singur lucru as spune; faptul ca schimbul se face intr-o unitate Dacia cu piesele acestora, te scuteste de viitoare emotii legate de garantia pieselor si a manoperei.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Dă-mi voie să-mi spun și eu părerea. Cumpără piesele de la un furnizor sau magazin serios și te vor costa cu cca. 300 de lei mai puțin și anume:
                    1 kit distributie GATES (curea+rolă)+pompă de apă HEPU ! = 285 lei
                    2 Curea accesorii Gates/Contitech/Hutchinson = 40-60 lei
                    3 Rola intinzatoare + întoarcere = 2 x 40 lei (rulment NSK) = 80 Lei (nu ai nevoie să iei și întinzătorul propriu zis decât dacă e slăbit arcul ceea ce mă îndoiesc)
                    4 Pompa apa = 0 lei (inclusă în pachetul de mai sus)
                    5 Antigel = 93 lei
                    TOTAL: 518 Lei (față de 814 Lei la care ai uitat să adaugi și rola de întoarcere)

                    Mergi apoi la un service care dă garanție pe lucrare și ieși mai bine. Eu așa am făcut și nu am greșit.
                    sigpic

                    Comment


                    • E posibil sa te lovesti de un pret mai mare la manopera in situatiile cand vii cu piesele cumparate de tine.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Sanse minime sa se intample asa ceva, dar oricum, diferenta va fi mica, in comparatie cu economia facuta la piese.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          E posibil sa te lovesti de un pret mai mare la manopera in situatiile cand vii cu piesele cumparate de tine.
                          Asa e la service MERIDIAN VEST.
                          Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                          Comment


                          • majoritatea servicelor iti dau garantie 90 zile pe lucrare daca mergi cu piesele tale.la dacia m am interesat si eu iti da garantie 1 an cu piesele lor.
                            si eu sunt in aceeasi dilema ca am 59.000 si nsh ce sa fac sa o schimb sau nu.masina face 4 ani in noiembrie pe carnet scrie ca distributia se schimba la 90.000.
                            cam ce piese se schimba la dci la revizie cu distribuite?
                            http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                            Comment


                            • Sincer faci ce vrei dar eu am schimbat distributia la 60 000km si mi-a parut rau dupa aceea.Acum fac 150 000 si nu am avut probleme. trebuie sa o schimb iar si nu stiu daca sa schimb si pompa de apa.Daca se rupe cureaua o sa ai probleme la motor.Km. nu sunt o problema,varsta e problema!

                              Comment


                              • FLR, fii pe pace ! Cred că s-a discutat speța ta de zeci de ori deja. Las-o liniștit încă un an și mai vorbim în 2013.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google