distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu acum am Aral in masina, de vreo 5000 de km si sunt destul de multumit. Nu stiu acum daca becul din bord se stinge mai greu din cauza filtrului de ulei (Mann) sau din cauza uleiului. Putin off-topic: pentru cazan diesel trebuie filtru de 1,5 bari sau 2,5? Am citit undeva mai demult ca trebuie 2,5 dar la toate magazinele zic ca e un singur tipbde filtru pentru toate cazanele.

    M-am tot uitat la uleiuri in ultima vreme si am vazut ca sunt 2 tipuri de uleiuri sintetice (deci nu vorbesc de cele minerale si semi-sintetice): fully-synthetic (100% Synthetic, cum scrie la Motul) si "obtinute prin tehnologie de sinteza Total/Elf/Aral si altele". Am pus Motul intr-un Peugeot 206 1.4 HDi si sunt foarte multumit momentan, dar sa il vedem si la 7000 km. Cred ca si eu pun tot Motul 8100 X-Cess 5W40 in tigaia mea (1.5 dCI E4 70 CP).

    Filtrul aer si filtrul de ulei: Mann sau Bosch
    Filtrul de motorina: de origine (dupa parerea mea, cu asta trebuie sa fim atenti)

    Pentru distributie: curea Contitech sau Gates, rola Koyo sau Ina si pompa de apa (daca e cazul) Hepu, SKF sau Pierburg (zice colegul Mr. K ca e cea mai buna).

    Curea de accesorii: Contitech sau Gates.

    Placute frana (daca e cazul, eu cam la 30000 le-am schimbat): Ferodo Premier

    Si scuze ca am aberat atat de mult, si nu numai despre distributie.
    Last edited by Aragorn; 9 September 2012, 02:12. Reason: Automerged Doublepost
    Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

    Comment


    • Buna!As dori,daca puteti sa-mi furnizati un tutorial cu schimbarea curelei de distributie la un logan 1.4 benzina.Va multumesc anticipat!

      Comment


      • Aragorn intradevar si la masina mea se stinge becul la ulei mai greu si am Aral cu filtru Boch dar merge f bine. Merci de sfaturi.

        pompa de apa la ce foloseste? cum imi dau seama daca e uzata sau nu?

        Comment


        • Logy, cum adica sa-ti furnizam?

          Uite-aici:http://www.loganclub.ro/forum/schimb...ce-t22375.html

          Comment


          • krux, pompa de apa face parte din sistemul de racire al motorului. Cand te duci sa schimbi distributia, mecanicul o sa-ti spuna daca pierde antigel si daca e cazul sa o schimbi acum sau la urmatorii 60000 km.
            Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

            Comment


            • Masina mea are 57k si este din februarie 2007. In septembrie 2008, cand avea 15k, au fost schimbate kitul de distributie si cureaua de accesorii, pe garantie, datorita problemei cu pinionul sinterom.

              In momentul de fata, cu distributia de pe masina, am 42k si 4 ani fix. Sa mai astept pana in primavara, sau sa schimb kitul de distributie si cel de accesorii, acum?

              Piesele la care m-am gandit:
              - kit distributie
              - pompa apa
              - curea accesorii
              - galetul intinzator si rola, care fac parte din kitul de accesorii, deja le am (de origine) - nu le-am schimbat atunci cand am avut problema cu pinionul Sinterom.

              Multumesc anticipat pentru sfaturi.
              Last edited by vitriol; 23 September 2012, 19:04.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • eu personal as mai lasa pompa de apa inca 60.000 (daca nu curge) dar as face schimbul acum ca s-au implinit 4 ani. Daca era cureaua cu care a iesit din fabrica iti ziceam sa mai lasi 1 an dar asa.....
                Pain brings out the truth in us all...
                ...how much truth can you stand?

                Comment


                • @ vitriol Gates + KOYO e perfect. in ceea ce priveste pompa de apa as merge pe HEPU sau de origine.

                  Comment


                  • Eu am stat 6 ani cu kitul de origine(era OK), dar cei de la service mi-au zis sa nu mai trec peste 4 ani cu kiturile cumparate, chiar daca sunt de origine.
                    Nu cumpara pompa pana nu desface acolo sa vezi ce gaseste, dar asigura-ti un loc bun de unde sa o cumperi atunci daca va fi nevoie(a mea curgea la 43000 km si am pus HEPU).
                    Te-as sfatui sa schimbi tot kitul de accesorii ca sa stai linistit, desi la km tai mai merg rolele destul, dar asta tine de banii care ii ai pentru reparatie.
                    Poti schimba si bujiile, daca nu le-ai schimbat pana acum pentru ca tot le scoate mecanicul si scutesti o munca in plus.
                    Bafta.

                    Comment


                    • Si acum cati km ai ?

                      Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                      Comment


                      • Buna ziua doamnelor si domnilor,

                        Este posibil sa mai fi intrebat si altii ce am eu de intrebat, insa 120 pagini de topic imi sunt cam greu de citit. Am spicuit incercand sa gasesc ce ma intereseaza. Am cautat si pe siteuri de piese insa mai mult in ceata m-am bagat.

                        Trebuie sa fac distributia pentru un Golan 1.5dci de 70cp din 2008. Masina nu are multi km, vreo 40.000, insa are anii necesari schimbului.
                        -Ce ar trebui sa cuprinda kitul: curea, rola intinzatoare? (mai sunt si alte piese? am vazut ca mai sunt niste suruburi/tije? care-i treaba cu ele?)
                        -Pompa de apa este pe cureaua de distributie sau pe cea de accesorii? La asta cam care-i treaba? Este recomandat a se schimba la un anumit timp sau cand da semne ca pierde lichid?
                        -Pentru a schimba distributia se dau jos si accesoriile sau nu se impiedica una pe alta?
                        -Ce trebuie sa contina kitul de accesorii: curea, rola intinzatoare? (mai sunt si alte componente?)

                        Intreb aici pentru ca la reprezentanta mai aveau putin si imi spuneau ca tre sa schimb si antena de pe masina. Mi-au dat un pret pentru revizia de 4 ani de am crezut ca mi-am luat Merc, nu Dacia.

                        Multam fain.
                        Last edited by yux_mm; 28 September 2012, 16:55.

                        Comment


                        • Poti lasa schimbul lejer pe anul viitor. Sau daca vrei neaparat, schimba doar cureaua de accesorii, de distributie si galetul intanzator (curea contitech si rola inna sau gates). Restul, bani dati degeaba!
                          [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                          Comment


                          • Am vazut ca mai toata lumea amana aceste schimburi de curele si role. N-as putea spune ca sunt de acord cu politica asta din motive care nu cred ca isi au rostul sa le dezvolt aici. Cert este ca daca masina este intretinuta in felul in care recomanda producatorul, te va rasplati pe masura.
                            Cei 4 ani s-au ispravit in mai, deci am depasit oricum termenul. Si nu este ca si cum as face distributia maine, ci cam in vreo luna-doua.

                            Multumesc oricum de sfat.
                            As vrea totusi sa stiu care este formula completa pentru cele 2 kituri, distributie si accesorii. A, si pompa de apa pe care curea este. Cartea de intretinere a masinii este destul de lacunara, iar cum am mai spus, daca ma iau dupa reprezentanta, schimb si antena si luneta, ca deh, nu sunt aceeasi marca cu surubul de la carligul de remorcare. Carlig pe care masina oricum nu il are pentru ca nu se pupa cu becul de faza scurta de pe stanga...ai inteles ideea. Asa e la Romanica.

                            Comment


                            • a mai schimbat cineva rola de la galetul intinzator (cel automat)pt motor cu AC?ma refer la galetul din kitul de accesorii.
                              Nu de alta dar parca nu as da atatia bani pentru acel galet daca as putea inlocui doar rola.

                              Comment


                              • Am schimbat eu. Nu vad de pe telefon ce motorizare ai dar banuiesc ca 14 / 16.

                                Daca da merge sa montezi rola de ghidare pe intinzator. Asa stiu ca la mpi merge.

                                La 16v trebuie modificata tablita de protectie a rolei ca sa intre.

                                Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google