distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doar un inconstient isi poate risca postul; in caz de o problema iese hora mare; se stie tura, postul de lucru, mecanicul; in fine piesele au un drum al lor, anumite elemente de identificare.
    Ce te faci daca unul mai priceput observa magaria la montaj...nu, chiar nu cred.
    Cred ca voi merge pe mana lor in service(manopera +piese) pentru distributie.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Cati dintre voi verificati dupa schimbarea distributiei daca sunt piesele originale? Dati capacul distributiei jos sa vedeti? Sau doar aruncati un ochi la piesele vizibile?

      In cazul in care crapa distributia dupa 2 ani sa zicem, nici garantie nu mai aveti, nici nu puteti dovedi ca vi s-au montat alte piese decat alea de le-ati comandat.

      Credeti ca dupa un timp isi mai aduce aminte careva din service ce piese ofereau ei la schimbarea distributiei in ziua X? Sau daca isi aduc aminte, voi puteti dovedi ca erau o anumita marca, acele piese?
      Last edited by mr.K; 24 October 2012, 10:20.

      Comment


      • La fiecare schimb de distributie am stat langa masina. S-au folosit numai piese OE Renault. Chiar daca costa mai mult, stau linistit ca am garantie si piesele sunt OE, totul fiind schimbat la dealer Dacia.

        Comment


        • aia la piese net baga pe gat ulei de doi bani (aproximativ )
          pana la urma, stie cineva unde s-ar putea gasi distributie
          la un pret modic ?
          sau macar filtrele pt dci eur4 ? un loc care sa prezinte ceva incredere...
          sincer, fara sa vreau sa ofensez, dacia shop nu mi se pare "prea" modic.

          Comment


          • la 60000 km sau 5 ani (eu zic 4) se schimba distributia (rola si curea) dar si pompa de apa. este pusa pe distributie. Cu ocazia asta verifici si cureaua si rolele de accesorii pt ca oricum le dai jos.
            De curios, ce distributie ai cumparat?

            Comment


            • dupa mine, kitul de accesorii cedeaza mai repede decat distributia.
              mie mi s-a gripat rulmentul de la rola de intoarcere pe la 50 k, si cureaua ori a sarit, ori s-a rupt. pompa am inteles c[ n-are rost s-o schimbi, decat pe la 120k (daca nu se vede ca ar vea scapari...
              daca ma intrebai pe mine, n-am cumparat inca nimic

              Comment


              • Originally posted by B997NDL View Post
                pana la urma, stie cineva unde s-ar putea gasi distributie
                la un pret modic ?
                sau macar filtrele pt dci eur4 ? un loc care sa prezinte ceva incredere...
                sincer, fara sa vreau sa ofensez, dacia shop nu mi se pare "prea" modic.
                Tu vrei si modic si sa prezinte incredere? Cam greu de gasit asa ceva.
                Nu vreau sa sune a reclama, dar eu o sa cumpar de la DaciaShop tocmai pentru ca iti garanteaza calitatea pieselor, si asta e tot ce ma intereseaza.
                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                Comment


                • Am vazut pe piaţă niste kituri de distribuţie Gyrotec pentru Logan 1,4.
                  Cureaua este Contitech. Ştie cineva ce marca este rola?

                  Comment


                  • Originally posted by Renault View Post
                    La fiecare schimb de distributie am stat langa masina. S-au folosit numai piese OE Renault. Chiar daca costa mai mult, stau linistit ca am garantie si piesele sunt OE, totul fiind schimbat la dealer Dacia.
                    Total de acord; mai ales ca in ultimul timp cei din rerprezentanta (Galati, bineinteles) sunt destul de comunicativi, iti permite accesul la masina in timpul lucrarilor de revizie, inlocuire distributie (totul e sa nu sari calul) si primesti informatiile de care ai nevoie (s-a schimbat in bine comunicarea cu clientii, probabil dupa ce acestia i-au cam evitat in ultimul timp).
                    Unii au inteles ca trebuie sa desfaci ulterior distributia, pentru a constata ce piese ti-au pus ; le poti vedea inainte de montaj.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Unii au inteles ca trebuie sa desfaci ulterior distributia, pentru a constata ce piese ti-au pus ; le poti vedea inainte de montaj.
                      Vorba aia, daca n-ai cu cine si n-ai cu ce.... asta e.

                      Normal ca le-am vazut inainte, de vreme ce eu le-am cumparat.

                      DUPA, cum le vezi?
                      Eu n-am stat langa masina, ca n-am avut timp.

                      Comment


                      • @IancuMIC Asta imi place si mie la dealerul Dacia de la Caransebes. Pot sa stau langa masina, mecanicul imi explica tot ce face, imi arata piesele etc., e foarte de treaba. Daca nu s-o mai putea sta langa masina(la Caransebes), voi cauta alt service Dacia. Oricum, doar distributia o fac la dealer Dacia, restu acasa(e un hobby).

                        Comment


                        • Am inteles faza cu bursa, imi cer scuze pt. asta.
                          In alta ordine de idei, daca iei componentele individual si pe marci mai slabute e adevarat ca sunt mai ieftine. Pe multi comerciati nu ii intereseaza neaparat calitatea, banii ti=i iau oricum. Dar daca se rupe distributia ce faci? Producatorul, indiferent de el, iti asigura garantia daca montezi piesa in service autorizat RAR. Iar garantia se ofera doar pe piesa in sine, nu sipe costul manoperei (care va mai fiodata) sau pe alte defectiuni datorate la angrenajele adiacente (gen se stramba supape si va trebui desfacut motorul)
                          Si inca ceva, in kit trebuie sa fie incluse si suruburi noila role si vibrochen)

                          Comment


                          • Cand am zis ca sunt mari preturile, m-am referit strict la aceleasi branduri. Nu e normal sa faci o comparatie intre un brand bun si unul mai slab calitativ. Bineinteles ca cel prost va fi tot timpul mai ieftin. Si eu vand piese auto, dar nu ma regasesc in categoria celor pe care i-ai descris mai sus. La distributii nu vand prostii. Daca un client vrea ceva ieftin, iti spun sincer, ca il trimit in alta parte. Nu vreau sa am batai de cap dupa. Ai mare dreptate cu garantia. Ca o completare, pentru a beneficia de garantie, service-ul trebuie sa fie autorizat RAR si trebuie sa aiba si autorizatie pentru marca si modelul in cauza (am patit-o cu o pompa de benzina pentru un Opel Corsa).
                            In general, toate kiturile complete de distributie, contin si suruburile de montaj. De obicei, cand se comanda ca repere separate (curea, role), vin fara suruburi.
                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by Renault View Post
                              La fiecare schimb de distributie am stat langa masina. S-au folosit numai piese OE Renault. Chiar daca costa mai mult, stau linistit ca am garantie si piesele sunt OE, totul fiind schimbat la dealer Dacia.
                              Si eu am schimbat distribuita la dealer Dacia, dar asta cu garantia este frectie. Ai garantie 1,5 ani la o piesa care, cel putin teoretic, trebuie sa stea pe masina 4 ani sau 60.000 km. Dupa ce am primit raspuns de la Vocea Clientului in legatura cu perioada de garantie , am fost putin spus dezgustat.

                              Comment


                              • Nicaieri nu primesti garantie la un produs cat durata de viata recomandata a acestuia; cazul distributiei 4 ani sau 60.000km.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google