distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @Loleck Da, si pe mine m-a dezamagit durata garantiei (1 an/50.000 km) dar am zis asa:
    1. Piesele sunt OE Renault (slabe sanse sa fie contrafacute)
    2. Mecanicul e foarte priceput(sunt doar 2 mecanici la Caransebes care schimba distributii, iar in 8 ani de cand e loganul, zic eu, a facut la distributii de s-a plictisit).
    3. Decat nimic, e buna si garantia de 1 an/ 50.000 km.

    Comment


    • Din pacate asa este, mai bine sa stai langa masina sa vezi ce pune pe ea...traim in RO.
      Eu la distributie n-am stat, le-am dat piesele si am plecat in treaba mea.

      Dar sincer, mie nu prea mi-ar placea sa-mi stea pe cap clientu si sa-si mai si exprime pareri de cum trebe una-alta facuta.
      Asta asa total subiectiv vorbind, pt ca stiu ce treaba fac cand sunt singur si ma concentrez pe munca respectiva si ce treaba fac cand imi sta unu in carca cu ochii pe tot ce pun mana si ma mai si intreaba ce si cum...

      Comment


      • Eu am schimbat singur distributia. Am pus piese "de origine,, sper eu, putin mai scumpe. Acum oi vedea...

        Comment


        • Originally posted by IancuMIC View Post
          Spuneam ceva ma inainte ca doresc sa aflu producatorul pieselor din cele doua kit-uri;
          Am reusit sa aflu, (nu sa si le vad), producatorii pieselor din kit-ul de distributie pentru 16v; oferta Dacia Service.
          -curea si rola intinzatoare Gates
          -rola ghidaj Ina.
          Cam asta va primi k4m-ul de pe Loganul meu, saptamana viitoare.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Astazi am achizitionat si eu distributia, cureaua de accesorii, antigelul si lichidul de frana pentru loganul meu 1.5dci. Maine urmeaza montajul.
            Piesele le-am cumparat de la piesenet ro, sunt originale si insotite de garantie.

            Cost:
            Kit distributie original: 310 lei
            Curea accesorii cu AC si servo: 59 lei
            Lichid frana ELF 1L: 40 lei
            Apa distilata 3L: 5 lei

            Antigel 3L de origine: 60 lei (cumparat din Vitan)
            Total : 474 lei
            Attached Files
            sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

            Comment


            • Astazi am schimbat si eu distributia la megane 1,5dci si pe cutia distributiei scria made in Anglia, nu Germania ca la tine. Eu am fost in reprezentanata renault. Asa ca nu stiu cat e de originala.
              Iar dupa ce am patit eu cu distributia, recomand schimbarea in service autorizat.

              Comment


              • Preturi bune.

                La noi in targ nu prea sunt deosebiri de pret intre magazine auto si piata, la piesele orighinale ma refer, alea adevarat orighinale.

                Cam ieftin antigelul ala, dar e posibil )

                Comment


                • @Alin0007, la megane posibil sa fie vorba de alta distributie.

                  In plus am un prieten care a cumparat distributia din acelasi loc si are deja 45.000km fara nici o problema.
                  Last edited by florin.fanatik; 5 November 2012, 21:41.
                  sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                  Comment


                  • E 1,5 dci de 82 de cai. Dar cred ca e la fel si la logan. Nu stiu sigur. Mie un meserias mi-a pus una cumparata de mine de la un srl tot "originala" cu doi dinti decalata si de acum inainte o sa suflu si in iaurt.

                    Comment


                    • Originally posted by florin.fanatik View Post

                      Cost:
                      Kit distributie original: 310 lei
                      Curea accesorii cu AC si servo: 59 lei
                      Lichid frana ELF 1L: 40 lei
                      Apa distilata 3L: 5 lei

                      Antigel 3L de origine: 60 lei (cumparat din Vitan)
                      Total : 474 lei
                      si rolele de la kitul accesorii nu le schimbi ?!

                      Comment


                      • Nu contest originalitatea pieselor dar ce nu-nteleg eu in postul lui fanatik: in poza 4 din primul rand pe cutie scrie Made in France iar pe curea Made in EU, in poza 2 randul 2 pe cutie scrie Made in Germany iar pe curea Made in UK, de ce asa?

                        Filtrul de ulei de la schimbul precedent achizitionat ca piesa de origine avea codurile diferite pe cutie si pe filtru si iar intreb, de ce asa?

                        Comment


                        • Pai cutia e facuta in Franta si cureaua in EU...

                          Comment


                          • Astazi am inlocuit distributia; rola Ina, intinzator si curea Gates( kit-ul cumparat din reprezentanta); fix aceleasi piese(producatori) erau si la prima echipare.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • @IancuMIC ne poti zice niste preturi ?

                              Comment


                              • Un pic sub 900lei; inclusiv kit accesorii.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google