distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • sal....

    daca ai schimbat si cureaua si rola la accesorii .posibil sa fie rola(fulia ) de la alternator
    fulia costa 140 ron ina germany exact ce ai pe masina. in cazul care ai incredere in cei care vand pe net .unul dintre ei sunt eu

    Comment


    • E greu sa ai incredere in vanzatorii de pe net, aceleasi piese cu o economie de 30-50 lei, multe tzepe, multi si aici pe forum care au muscat-o.

      Dat fiind faptul ca duci aici pe forum o campanie anti facaturi, iti dau un tichet de crezare, dar nu generaliza.

      Comment


      • sal

        la ce sa generalizez ca nu inteleg ?

        Comment


        • cutiile pieselor pe care le-am schimbat aveau etichete unix. nu va uitati in cataloagele lor la preturi pentru ca o sa va ia durerea de cap.
          eu am platit curea gates 55 ron si rola BTA (poloneza) 75 ron +20 de lei montajul. mai ieftin de atat....
          am ramas cu zgomotul ala si dupa schimbarea accesoriilor. urmeaza sa ii schimb uleiul de servo. fulia poate sa tipe cat vrea. nu ma deranjeaza. e greu perceptibila avand pusa capota.

          Comment


          • Masina mea a implinit sase ani si 45000 km . Vreau sa schimb distributia dar ma gandeam sa nu schimb si pompa de apa. As vrea sa o mai tin cativa ani. Am observat ca sunte-ti multi care ati schimbat distributia destul de tarziu si nu au fost probleme. Ce sfaturi i-mi dati?

            Comment


            • La reprezentanta, daca nu e cazul nu schimba nici pompa de apa si nici rolele la cureaua de accesorii. Producatorii Kitului de distributie recomanda sa nu se depaseasca 6 ani iar producatorul masinii recomanda sa nu se depaseasca 4 ani(pentru cazul cand nu s-au depasit nr. de km.) insa decizia e tot a ta.

              Comment


              • verifica starile pompei de apa , a rolelor si a curelelor ca sa vezi daca mai poti merge cu ele.
                Recomandabil service-ul de la reprezentanta, vii cu cu piesele tale achizitionate din alta parte si iti va da garantie la manopera. Garantia pieselor o ai de la magazinul/firma de unde le-ai cumparat
                ​​​​​​

                Comment


                • eu am schimbat la dacoserv militari, si nici n-au vrut sa auda de schimbarea pompei de apa la mai putin de 100-120 de mii la diesel. ce-i drept mi-au aratat-o cu o lanterna si arata ca noua. are un fel de supapa ( o gaurica ) unde daca apare calamina se cere schimbata. a mea era nou-nouta la 61 de mii.

                  Comment


                  • arata ca una nou nouta. la 61.000 nu mai e noua.iti doresc sa te tina pana la urmatorul schimb fara probleme

                    Comment


                    • sunt sigur ca o sa tina. pe Manzatu, seful servisului, il stiu de ceva vreme, si mi-a zis ca 120 k e media la care schimba ei pompele de apa la dci ( cred ca e vorba de turatii mai mici). tu la cat ai schimbat-o ? si cutelele mai tineau linistit, dar nu voiam sa risc.
                      acum am vazut ca ai bezinar. scuze. intrebarea era adresata dieselarilor.

                      Comment


                      • pai la mine pompa de apa are 180k si cred ca la urmatoarul schimb de distributie o sa-i vina si ei randul...
                        Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                        Comment


                        • sal

                          la diesel altfel stau treburile .turatii mici si temperaturi mai mici
                          va spun eu recordul la cat a tinut o pompa de apa. sigur nu o sa credeti ....
                          400 .000 in regim de taxi .
                          asa ca va spun sincer cel putin 3 distributii nu o schimbati , daca folositi antigel si de origine cu apa distilata bineinteles.
                          spor la treaba si drumuri bune

                          Comment


                          • Originally posted by total View Post
                            verifica starile pompei de apa , a rolelor si a curelelor ca sa vezi daca mai poti merge cu ele.
                            Recomandabil service-ul de la reprezentanta, vii cu cu piesele tale achizitionate din alta parte si iti va da garantie la manopera. Garantia pieselor o ai de la magazinul/firma de unde le-ai cumparat
                            Originally posted by Cromatic View Post
                            La reprezentanta, daca nu e cazul nu schimba nici pompa de apa si nici rolele la cureaua de accesorii. Producatorii Kitului de distributie recomanda sa nu se depaseasca 6 ani iar producatorul masinii recomanda sa nu se depaseasca 4 ani(pentru cazul cand nu s-au depasit nr. de km.) insa decizia e tot a ta.
                            Originally posted by B997NDL View Post
                            eu am schimbat la dacoserv militari, si nici n-au vrut sa auda de schimbarea pompei de apa la mai putin de 100-120 de mii la diesel. ce-i drept mi-au aratat-o cu o lanterna si arata ca noua. are un fel de supapa ( o gaurica ) unde daca apare calamina se cere schimbata. a mea era nou-nouta la 61 de mii.
                            Multumesc pentru sfaturi, cred ca mai intai merg in service la o verificare iar apoi sa schimb ce trebuie ca sincer nu prea se merita sa cumperi piesele de la ei. Numai bine va doresc

                            Comment


                            • Originally posted by planetara View Post
                              la diesel altfel stau treburile .turatii mici si temperaturi mai mici
                              va spun eu recordul la cat a tinut o pompa de apa. sigur nu o sa credeti ....
                              400 .000 in regim de taxi .
                              asa ca va spun sincer cel putin 3 distributii nu o schimbati , daca folositi antigel si de origine cu apa distilata bineinteles.
                              spor la treaba si drumuri bune
                              De evitat astfel de sfaturi, mai ales atunci cand acestea se transformas in axiome; daca a mers la tine nu inseamna ca merge la toata lumea.
                              Last edited by 77sky; 19 August 2013, 11:19. Reason: Cuvant modificat, pentru evitarea confuziei
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • sal

                                nu numai ca a mers la mine dar sunt zeci de preieteni care a schimbat pompa pusa de fabrica dupa 180 000, la diesel repet.
                                si in conditiile care le-am spus in postarea anterioara.
                                nu zic neaparat sa o schimbati la a doua sau a treia distributie .
                                pompa de apa se verifica chand se schimba distributia si daca este nevoie se schimba.
                                am dat foarte multe pompe si s-au intors la mine sa le dau bani ca nu le-au schimbat.
                                interesul meu ca vanzator este sa vand nu sa bag marfa clientului pe gat daca nu are nevoie de ea.
                                si interesul mecanicului este sa-ti schimbe pompa sa-ti mai ia niste bani
                                dar poate mai exista si oameni corecti pe timpurile astea.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google