distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • la fel ca tine am schimbat si eu. acum mi s-a recomandat sa o schimb la 150k, desi nu vad de ce nu ar tine mai mult. ei spun ca nicio distributie nu tine la fel de mult precum cea de fabrica. probabil o sa urmez recomandarea. pompa de apa iti face figuri?

    Comment


    • Buna ziua,

      Ce piese trebuiesc schimbate la prima distributie la 60.000 km si cat costa.

      Va multumesc!

      Comment


      • Fiecare face cum vrea si in functie de ce bani are.
        La service auto iti spune sa schimbi tot ca asa ii sigur.
        La 60000 km cei de la Dacia recomanda:curea distributie,rola fixa si mobila,pompa apa,curea accesorii,rola fixa si mobila,antigel si apa.
        La 1.6 16v ii 1700 ron cu tot.(piese + manopera)
        Asa ca tu decizi.Pareri sunt multe.

        Comment


        • Mentionez ca masina are 7 ani si 59500 km.
          Multumesc frumos.

          Domnul silviu8601 credeti ca se poate face schimbarea distributiei acasa de catre propietar si cum?

          Comment


          • Schimbi kitul de distributie (rola si cureaua) + cureaua de accesorii/alternator (daca n-ai AC).
            Cam atat, pompa de apa doar daca e necesar.

            Restul de role nu e necesar acum pt ca ai putini km la bord.

            PS: cel mai bine e sa o faci in service auto, in reprezentanta manopera e 170-200 lei, o data la 3-4 ani chiar nu cred ca e o cheltuiala mare.

            Comment


            • uite eu iti spun ce am patit eu. pe la 55.000 de km m-am hotarat sa schimb distributia la reprezentanta (masina era iesita din garantie) toate bune si frumoase am mers acolo si cei de acolo mi-au zis ca trebuie schimat tot in afara de pompa de apa. zic ok dvs stiti... sincer iti spun dupa 1000 de km a inceput pompa de apa sa scartie, nu pierdea apa, dar scartaia. si uite asa un schimb de distributie m-a costat dublu.
              sfatul meu e sa faci schimbul ca la carte...
              V E S

              Comment


              • Eu nu as recomanda inlocuirea pompei de apa de prima echipare, cu ocazia primului schimb al distributiei, asa dupa ureche, fara sa fie semne ca ar trebui facut acest lucru; excludem cazurile in care aveti deja 80-90. 000km.
                Argument; in general piesele din prima echipare (exceptiile nu devin regula), tin un numar considerabil de km, fata de cele ulterioare.
                Eu am inlocuit acu'~ 1 an distributia, pe la 54.000, daca bine imi amintesc; acum ma apropii de 67.000, cu pompa de prima echipare.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Pai in general pompa de apa duce 2 distributii ~120.000Km.

                  Dar e si cazul colegului de mai devreme...

                  Comment


                  • Originally posted by grosudc View Post
                    Mentionez ca masina are 7 ani si 59500 km.
                    Multumesc frumos.

                    Domnul silviu8601 credeti ca se poate face schimbarea distributiei acasa de catre propietar si cum?
                    Daca aveti experienta in domeniu se poate face si acasa,dar trebuie sa ai scule si sa ai habar ce faci,altfel nu merita.
                    Ii pacat sa decalezi distributia si sa mai indoi si cateva valve.
                    La 1.4 nu ii asa scumpa manopera si pentru suma respectiva nu merita sa va faceti de lucru.
                    Sunt mecanici care fac distributia la 1.4 cu 150 ron.Eu zic ca este acceptabil si nu merita sa risti,doar daca te pricepi si ai scule.
                    Toate bune!

                    Comment


                    • mai bine sa gasesti un mecanic care se pricepe nu unu care deabia se pricepe si iti mai decaleaza sau strica ceva pe acolo
                      sigpicMy black ride....http://www.loganclub.ro/forum/my_83_...5.html?t=42435

                      Comment


                      • Buna ziua,

                        Ce piese trebuiesc schimbate la prima distributie la 60.000 km si cat costa.

                        Va multumesc!
                        Daca nu stii nici ce piese trebuie schimbate la distributie, nu pot sa-mi imaginez cum te poti gandi sa faci schimbarea distributiei acasa. Nu-i ca si cum ai schimba bujiile!

                        Comment


                        • Intrebarea era daca a mai facut cineva acasa ca ma gandeam ca iese mai ieftin.
                          Oricum multumesc pentru informatii.

                          Comment


                          • Am si eu nevoie de un sfat, am un logan dci 53 000 km si are deja 5ani jumate, ma gandeam sa ma pun sa schim distributia + curea accesorii + rola intinzatoare , problema e ca nu stiu ce pompa de apa sa iau dintre Valeo si Hepu. Eu ma gandeam ca daca tot ma pun sa schimb tot, ar fi pacat ca la 2000-3000km de la schimbarea distributitei sa-mi curga pompa de apa si sa mai platesc odata manopera ptr distributie.

                            Comment


                            • Intrebare de nestiutor:
                              la un 1,4 MPI distributia se schimba la 60.000 km sau CATI ani?
                              "Sunt inofensiv dar gandul meu e criminal" - PARAZITII

                              Comment


                              • sau 4 ani...
                                sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google