distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred că se referea la faptul că ar trebui să ţină 4 ani sau 60.000 km, nu cred că există asemenea garanţie pe reparaţie în România.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Originally posted by huffy View Post
      Contitech ? Cine mai are curajul sa puna asa ceva pe masina ? Am vazut 3 cazuri in care au zburat citiva dinti de pe curelele Contitech.
      ...
      Cine se risca si foloseste curele Contitech, Flenor Dayco sau alte facaturi, o face pe buzunarul lui.
      ...
      Pentru distributie(curea,rola), pompa apa originala si schimb ulei( Castrol Magnatec 10W40+ filtre originale) am platit aproape 600 lei cu garantie 4 ani sau 60.000 km.
      esti sigur ca nu erau facaturi kiturile alea de contitech/dayco?
      legat de costuri, au costat doar piesele atat? sau si cu manopera inclusa
      ce service ti-a dat 4 ani garantie? Poti sa spui numele lui aicea
      ​​​​​​

      Comment


      • cica la norauto, dar sunt povesti.
        asa ceva nu exista.

        Comment


        • Originally posted by Leo0608 View Post
          esti sigur ca nu erau facaturi kiturile alea de contitech/dayco?
          legat de costuri, au costat doar piesele atat? sau si cu manopera inclusa
          ce service ti-a dat 4 ani garantie? Poti sa spui numele lui aicea
          Service-ul Auto Iuly 77 este in Selimbar, linga Sibiu.Nu o sa-l gasiti pe internet.Omul a lucrat la Dacia o buna perioda de timp, dupa care si-a deschis propriul atelier autorizat.Totul se trece in cartea de garantie cu stampila de service, nr de km,data si piesele inlocuite.
          Locatie :


          Este cladirea cu acoperisul negru.

          Eu lucrez(colaborez) cu el din 2005 si am peste 400.000 de km cu Solenza.Intretinea si reparatiile sunt facute doar la el.El se ocupa de partea de mecanica, iar eu de partea electrica, chei, remapari, etc.
          Pentru cei care doresc detalii suplimentare, le pot oferii pe privat.
          Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

          Comment


          • si legat de contitech/dayco ai informatii ca erau originale si nu contrafacute cele cu probleme?
            ​​​​​​

            Comment


            • Bun, si ai certificat de garantie in care se specifica perioada si nr de km. garantate?

              Comment


              • @Leo0608, nu este neaparat nevoie sa fie contrafacute, desi se gasesc o gramada de facaturi pe piata.Este suficient sa fie curele vechi, state prni cine stie ce depozit sau container citiva ani.Dupa cum stiti, cauciucul imbatrineste,iar cind acesta nu este de calitate foarte buna, procesul de imbatrinire este mult mai rapid.Am vazut curea Gates (originala de pe masina) care s-au rupt in Decembrie 2009, la o Solenza din 2003 cu aproape 20.000 km REALI.Masina arata ca scoasa din fabrica, dar la demontare, cureaua a fost toata coapta si crapata .
                @Cromatic, se aplica stiker-ul pe care se mentioneaza data, numarul de km de pe bordul masinii, se completeaza in cartea de service aceleasi date + piesele inlocuite, si se pune stampila secvice-ului.
                Daca sunteti interesati de detalii suplimentare, va pot oferii numarul de telefon de la service sau al meu(pe privat)
                Programari chei Logan - Resoftare Logan 1.4-1.6 si Solenza 1.4http://www.loganclub.ro/forum/showpo...&postcount=300

                Comment


                • @huffy mira-m-as cu cureaua aia de pe Solenta sa stea asa putini ani
                  Eu am tinut cureaua originala pe logan 8 ani si 29 mii km, era crapata daca o strangeai in mana, dar nu cine stie ce. Incepuse pompa de apa sa faca figuri (mai exact sa scoata sunete rulmentul si avea si pierderi mici de apa pe langa ea). Tot Gates era si a mea
                  Am pus ca aveam cumparate de cateva luni de zile, kiturile complete skf, sper sa ma tina inca pe atat si ma declar arhi multumit .
                  Intr-adevar o curea stata imbatraneste mai repede decat o curea care este pe motor. Sunt multi factori care trebuie luati in considerare la depozitare
                  Last edited by 77sky; 18 September 2013, 08:32.
                  ​​​​​​

                  Comment


                  • huffy,
                    Pentru perioada precizata adica 60.000 km sau 4 ani trebuie sa primesti un certificat de garantie in care sa se specifice clar: de la data X la data Y si de la nr.Km.Z la W.

                    Scrisul in carte si sticker-ul aplicat de catre service-ul autorizat confirma garantia legala data de producatorul pieselor care trebuie sa apara tot pe un certificat si care nu este mai mare de 1an.

                    Comment


                    • LE: nu ma mai risc never cu tinutul atatia ani a unei distributii,chit ca e cea originala a masinii, ma bucur ca m-a tinut atata timp fara sa am probleme
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • daca nu faci 60 de mii in 4 ani, poti merge linistit cu distributia anii astia. daca sunt de origine 100%. adica reprezentante...

                        Comment


                        • Oricum, faza cu norauto care da 4 ani sau shaij da mii km garantie pe distributie, mie unu' imi pute a tzeapa.

                          Comment


                          • Nu a zis nimeni de norauto ca da 4 ani sau 60.000. Am zis de 2 ani... Cititi cu atentie...

                            Oricum puteti suna sa va convingeti singuri, nu e asa greu. O simpla cautare pe google, un telefon si va convingeti singuri daca sunt aberatii sau nu.
                            Last edited by Aragorn; 17 September 2013, 23:24. Reason: Automerged Doublepost
                            Logan Prestige - 2008 - 1.5 dCi 85 CP

                            Comment


                            • oricum e imens de mult... si eu tot la 2 ani ma refeream.

                              Comment


                              • Originally posted by Aragorn View Post
                                Niki, eu am 2 loganuri 1.5 dCI facute la ei, unul anul trecut in vara cu vreo 15.000 km de atunci, unul facut de 2 luni, cu vreo 3000 km de la schimb. Nicio problema cu niciuna dintre masini. Piesele din kit: cureaua este Contitech, rola Mapco si pompa de apa NGH. Garantie 2 ani sau 60.000 km.

                                Ai hartie de la ei unde scrie clar ce am bolduit eu si ce afirmi tu?
                                Daca DA, fa-i te rog un scan si urc-o pe forum.
                                Mersi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google