distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca nu te arunca banii afara din casa o mai poti amana o perioada buna, exista o sumedenie de loganuri cu distributia schimbata dupa 7-8 ani in cazuri cu rulaj anual mic.

    Am intrebat la Reprezentanta la Dacia cat imi ofera garantie daca fac distributia la ei cu piese identice cu echiparea de uzina. Am vorbit cu 2 ingineri si le-am pus intrebarea capcana: Montez distributie originala cu echiparea de uzina cu tot ce trebuie schimbat piese originale, in carte spune si chiar dvs mi-ati aratat in program(chiar mi-au aratat) ca se schimba la 60k sau 4 ani - deci e garantata in aceasta perioada, ce se intampla daca se rupe dupa ce trece un an jumate de exemplu si vre-o 20 - 30.000 km si mi se face motorul varza?
    Au dat-o in diverse... Unul zicea ca se face raport la uzina si ca ar trebui sa despagubeasca dar ca nu se intapla ca tine 60k... Atunci l-am intrebat eu: dar voi primi o hartie care sa imi ateste acest lucru? Un alt inginer era in apropiere si dupa ce i-am adresat eu aceasta intrebare l-a chemat pe colegul sau si i-a expus dilema mea, acesta din urma a zis ca defapt e 1 an garantie la orice piesa de la ei si 3 luni la manopera, dar ca distributiile tin 60k, dar ei ofera doar 1 an garantie si ca daca pun piese originale n-are cum sa nu tina... Pe mine unul nu m-au convins, nu le-am mai spus ca in Romania exista o lege care obliga acordarea de minim 2 ani garantie la orice produs vandut catre persoane fizice. Asa ca dupa parerea mea pentru cei care nu mai beneficiaza de garantie, distributia poate fi facuta la fel de bine la un service multimarca mai rasarit, cu piese de calitate si cu aceeasi garantie.... La un pret mai normal, nu spun ca nu exista si promotii la reprezentanta cand se poate face la pret bun, dar si acelea sunt discutabile, ca daca mai trebuie un reper care nu e inclus in oferta il vei plati la supra pret, important e sa o faca un mecanic experimentat care sa stie despre ce e vorba in propozitie.

    Eu tot nedumerit sunt inca. Cert e ca oriunde o voi face voi monta piese de calitate.

    Comment


    • Problema s-a discutat foarte mult, partea cu schimbul distributiei la 60K sau 4 ani este inteleasa gresit, de fapt nici fabrica nu da garantie pentru Km. sau termenul asta, aceasta reprezinta durata de utilizare. Daca o sa te uiti in carnetul de garantie o sa vezi ca ei dau ca durata de utilizare a masinii un termen de 8 ani dar de fapt masinile sunt folosite mult mai mult timp.

      Alta era intrebarea la care nu s-a gasit raspunsul: de ce nu se da garantie cf. legislatiei din Romania, adica 2 ani?

      Comment


      • Indicati-mi, va rog, actul normativ si articolul care stipuleaza obligativitatea asigurarii garantiei in interiorul acestui termen de 2 ani de zile, pentru piesele din tema noastra.
        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

        Comment


        • Ai vreo indoiala ca nu se incadreaza la art.16 de aici?

          Or fi alte legi pentru distributie? - am vazut ca si piesenet.ro tot 1an da garantie la Kit-ul de distributie.
          Last edited by Cromatic; 8 May 2014, 00:10.

          Comment


          • Bai nene , dar insisti sa confunzi durata de viata estimata de uzina cu garantia comerciala si conformitatea produsului cu garantia lui. Conformitatea inseamna ca da-mi vinzi un motor de 75 de cai dar ai promis ca are 90, eu am 2 ani sa ma prind de asta si in 2 ani mi-l schimbi cu unul conform (desi el functioneaza perfect). Daca aflu in al 3lea an, tu nu mai ai obligatie.
            Garantie inseamna ca mi-l platesti daca se strica din defect de material sau montaj. Si aia poate dura cat zice producatorul, poate sa zica si 2 zile. Daca se stricva dupa 1.5 ani nu maie materialul sau montajul de vina, ca daca era se rupea mai repede.
            arata si tu unde garanteaza dacia distributia 2 ani sau 60 000, ca ne-ai innebunit.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • Cromatic, colegul einstein1984 are dreptate.
              De la tine chiar am pretentii
              Lucrez cu asa ceva, (printre altele) si declaratii de conformitate si certificate de garantie. Fiecare este un document distinct.

              Mai scotociti si poate gasiti si termenele corecte.
              Si articolul indicat, link-ul nu este valid (ori site-ul in pauza de...somn)

              Art. 16
              Răspunderea vânzătorului, conform prevederilor art. 9-14, este angajată dacă lipsa de conformitate apare într-un termen de 2 ani, calculat de la livrarea produsului.
              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

              Comment


              • Daca se rupe distributia la 1.5 ani , de tine depinde sa demonstrezi ca nu era conforma (material, proces, forma etc) . Mult succes.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Ora de manopera in reprezentanta, pentru distributie cu piese aduse de client e 55 lei, inclusiv TVA.
                  Interesant e ca la masinile in garantie se factureaza cu 73 de lei ora, aceeasi manopera.

                  Una peste alta, tarifele la un 1.4 cu AC:
                  -inlocuit kit distributie+pompa apa: 192.5 lei
                  -inlocuit kit accesorii: 27.5 lei
                  -aerisit sistem franare: 27.5 lei
                  Cu tot cu niste Loctite care a fost 52.5 de lei, a rezultat suma rotunda de 300 de lei.

                  Comment


                  • Eu la Iasi nu vin pentru distributie. ;)

                    Comment


                    • Posibil sa fie cu cativa franci chiar mai ieftin la Bucale, reprezentantele in Iasi sunt scumpe.
                      VAG-urile de la munca fac lucrarile de intretinere la Suceava, ca-n Iasi reprezentanta VAG vinde piese placate cu aur, iar mecanicii au maini de aur.

                      Comment


                      • Originally posted by mr.K View Post
                        Cu tot cu niste Loctite care a fost 52.5 de lei, a rezultat suma rotunda de 300 de lei.
                        Acum 2 ani de zile, in Mai, am avut revizie generala, cu schimb de ulei, filtru de motorina, f ulei, f aer, curea+rola - distributie, doar curea - ACC (este model cu AC), inlocuit pompa apa, spalat circuit racire; consumabilele mele, manopera lor...288 lei. A pus si pasta pe garnitura de etansare a pompei de apa.
                        Nici acum nu difera prea mult. Garantat!
                        Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                        Comment


                        • @77sky: Unde ai făcut revizia aceasta generală?

                          Comment


                          • Ghici....!
                            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                            Comment


                            • Reprezentanţă Dacia Buzău.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                Ora de manopera in reprezentanta, pentru distributie cu piese aduse de client e 55 lei, inclusiv TVA.
                                Interesant e ca la masinile in garantie se factureaza cu 73 de lei ora, aceeasi manopera.

                                Una peste alta, tarifele la un 1.4 cu AC:
                                -inlocuit kit distributie+pompa apa: 192.5 lei
                                -inlocuit kit accesorii: 27.5 lei
                                -aerisit sistem franare: 27.5 lei
                                Cu tot cu niste Loctite care a fost 52.5 de lei, a rezultat suma rotunda de 300 de lei.
                                uite cat a fost manopera la "bucale". distributie si accesorii (fara pompa de apa) + schimb placute. si revizie in nu stiu cate puncte facuta pe spaga de 30 de lei, pe care oricum i-o lasam mecanicului meu.

                                doar pentru kitul distributie este de 143,84 lei cu tva inclus.
                                per total era 208,55 cu tva inclus, la care s-a aplicat reducerea din promotia dacia (15.06- 26.06) de 30% pentru masini de minim 4 ani, si a rezultat un "scor" de 145,98 lei.
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google