distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • El se refera la preturi inafara reprezentantei. Se stie deja ca ei practica niste preturi cu adaosuri de pana la 300% .

    Comment


    • Eu i-am spus din propria experienta si multe cautari in tot orasul + anumite site-uri serioase unde nu am gasit un asa pret mic. Doar cei care nu se uita la bani se duc direct in reprezentanta fara sa mai caute alternative.
      Or practica adaosuri de 1000% dar daca te duci in perioada promotiilor, iesi la fel sau posibil putin mai bine la aceleasi lucrari care le faci la alte serviceuri si macar stii ca piesele sunt originale.

      Comment


      • Preturi kit de distributie la alte magazine:
        1.daciashop 350 lei
        2. piesenet 285 lei
        3. Un Service in GL 345 lei
        4. Frontal 210 lei
        Magazinul Frontal este serios din cate stiu eu. Au si service dar nu te conditioneaza absolut deloc sa montezi in service-ul lor.
        La alte repere au preturi apropiate de piata, de exemplu:
        - curea accesorii Gates 74 lei
        - pompa apa Hepu 187 lei

        Comment


        • La 210 lei poate ASAM sa fie distributia. Nu m-as atinge.
          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

          Comment


          • Dupa ce mi-au dat pretul am intrebat din nou daca este de uzina si daca este pentru motorul cu 16 valve. Mi-au spus ca da.

            Comment


            • Cum piesenet avea cam cel mai bun pret de pe piata, inseamna ca magazinul ala face pomana, ori merge cu adaos 0%.

              Comment


              • @ Cristyano - La promotie mi-au oferit mie distributia la 300 Ron ( in conditiile in care distributia mea mai merge linistit 60 000 km ) . Sa vezi fastaceli cand am mers zilele trecute cu manualul de intretinere la ei, "pai sa vedeti, ca sa stiti..". M-am lamurit cu reprezentanta, daca pe cureaua de la accesorii ma ia 250 ( tot in promotie), doar cureaua!!!!!

                Comment


                • Salut! Kitul de distributie SKF este bun? Logan 1.4 2005, aproape 120 000 km

                  Comment


                  • Da, e bun.

                    Vin s eu cu o intrebare, si anume: cureaua de distibutie de la motorul 1.6 8v euro 5 - cea cu rola intinzatoare mare e aceeasi curea ca la motoarele1.4 -1.6 8v e4,e3 ? Rola clar e diferita, dar cureaua ( aici ma refer la dimensiuni )

                    Logan 1.6 8v euro 5 fab 2012 a ajuns la 122 k, as vrea sa-i schimb cureaua si nu stiu daca e aceasi ca la e4. Pompa apa nu o schimb, ma gandea sa mai las si rola, o fi bine ? ( 90 % din km sunt facuti in oras )

                    Comment


                    • esti la prima distributie asa e? ... taxi ?

                      Comment


                      • La motorul asta da, ai idee de dimensiunile curelei ?

                        Comment


                        • numar de dinti 96, latime 17.3 aceiasi cu vechiul 1.4 1.6

                          Am verificat pe un site de piese auto schimband motorul si anul de fabricatie, imi da aceiasi curea

                          Ai destui km ca sa schimbi rola si pompa de apa

                          Comment


                          • Am schimbat si eu distributia dupa 7 ani cu un Kit Contitech cu rola Koyo + curea accesorii Contitech + manopera - 400 ron cu garantie 2 ani la piese .
                            Curea accesorii am schimbat-o acum 2 ani si ~ 14000 km si era deja plina de fisuri (gates) , arata mult mai rau decat ce-a originala care am schimbat-o acum 2 ani.
                            Pompa de apa arata foarte bine si la fel si cureaua originala de pe masina fara nici o fisura , avea 53.000 in 7 ani .
                            sigpic

                            Comment


                            • Multumesc dragos. De pompa chiar nu imi fac griji. La vechiul logan am schimbat pompa apa la 180 k si nici atunci nu curgea ( in conditile in care la 60 k schimbam cureaua )

                              Comment


                              • Mai povesteste-ne te rog un pic despre intretinerea asta "redusa" sau "long life" de la taxi, eu spre exemplu am auzit versiunea ca e mai ieftin sa o lasi sa mearga pana se rupe... daca merge pana la 180k km ai scutit 3 kituri de distributie si 2 pompe de apa.

                                Bani cu care repari motorul sau iei altul... si tot iesi mai ieftin, tinand cont ca o distributie la reprezentanta cu pompa de apa si kit de accesorii e 1600-1800 de ron.


                                Rola de la distributie cati km vede? kitul de accesorii- banuiesc ca schimbi doar curele si daca chitzaie vreo rola atunci o inlocuiesti...bujiile ce interval au?

                                PS Nu te intreb la misto, doar sunt curios cat "tin" anumite repere.
                                Last edited by Drogas; 27 October 2014, 16:36.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google