distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bibanu1001 View Post
    Mersi frumos Dragman,mai spune mi te rog dupa ce se desface tamponul de la motor mecanicul a tot ridicat si coborat elevatorul ala de nu stiu cate ori,.........
    Si cum umbli la distributie daca nu desfaci tamponul ala, prin esapament?


    Cu pompa schimbata sau nu la fiecare distributie, fiecare cu bafta lui.

    Comment


    • Originally posted by Fanez View Post
      ...Mie mi-a crapat pompa de apa (cea din fabrica) pe la 98.000 si ceva...(...) Sfatul meu de om patit, mai bine schimbi pompa de apa la maxim 95.000 km...
      Originally posted by einstein1984 View Post
      ...
      Si generalizari de tip mie mi-a picat la 95000 deci doamene fereste sa depasiti inetrvalul asta me se par exagerate. Altii au 200 000 cu ele bine merci.
      N-a fost "Doamne fereste sa depasiti...".
      Depinde multi factori. Am vazut fumatori trecuti de 100 de ani sanatosi si amortizoare pe Logan trecute de 100k km. Am citit undeva ca francezii recomanda schimbul de ulei la 30.000 km si distributia la 100.000 km.
      E bine sa fie verificata pompa. Eu personal o s-o schimb si pe asta la urmatorul schimb de kit distributie. Fript cu ciorba... suflu si-n inghetata.

      Comment


      • Un citat din My Dacia-Sfaturile mele-Cureaua de distribuție de pe dacia.ro:

        "Curele de distribuție și accesorii: elemente-cheie pentru siguranța și buna funcționare a Daciei dvs.
        Trebuie acordata o atenție deosebită și periodică acestor piese de schimb pentru a asigura starea de sănătate a motorului.
        Curele de accesorii permit, în mod special, antrenarea alternatorului, servodirecției, sistemului de climatizare iar, în caz de rupere a curelei, vehiculul este imobilizat.
        Curele de distribuție transmit mișcarea de rotație a arborelui cotit al motorului. Uzura curelei determină o pierdere de aderență și astfel, o transmisie slabă a mișcării motorului.
        O curea uzată poate provoca defectarea motorului.
        Tensiunea curelelor trebuie să fie verificată la fiecare 30 000 km și ele trebuie schimbate, în medie, la fiecare 120 000 km.
        Veniți și descoperiți pachetele promoționale adaptate nevoilor dvs. în rețeaua noastră de Reparatori autorizați."

        Comment


        • 120 000?nu e cam dubios?...cureaua mea arata f bine dupa 5 ani si 76000...dar totusi nu as merge 120 000 cu ea!
          Gen...
          Attached Files
          Last edited by Dragman; 15 October 2015, 16:44.
          sigpic

          Comment


          • Logan 1.4 MPI Ambiance (fara servodirectie)
            8 ani si 7 luni, primul propietar
            30 100 Km
            distributia originala - fara probleme

            Comment


            • [QUOTE=mr.K;1688842]Si cum umbli la distributie daca nu desfaci tamponul al


              Nu m ai inteles intrebam daca masina este sus pe elevator si motorul nu mai este sprijinit pe baie si tamponul desfacut bineinteles,el in ce sta ?nu forteaza celelalte tampoane, daca ar fi asta o problema ?

              Comment


              • Dacia recomanda schimbul la 50.000. Tu ai 30.100, ar fi culmea sa ai probleme chiar si in ciuda vechimii de 8 ani.

                Comment


                • Cand este ridicata pe elevator si se umbla la distributie motorul este sustinut de un cadru special care se monteaza pe cadrul motorului .
                  sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                  Comment


                  • Monteaza pe masa mecanicii lu' peste .Imi trepideza masina la plecare de pe loc (cred ca a bulit bieleta anticuplu)dupa ce a frecat ala elevatorul ala de 10 ori sus-jos cu tamponu desfacut.

                    Ai fi meritat un cartonas pentru exprimare; sper sa nu-mi para rau ca am trecut peste incident.
                    Last edited by IancuMIC; 30 October 2015, 22:42.

                    Comment


                    • Kit Distributie + Pompa Apa

                      Salut ! Dintre hepu / ina / continental ce brand recomandati ca piese pentru distributie ? Multumesc !

                      Foloseste functia CAUTA, inainte de a deschide un topic nou.
                      Last edited by IancuMIC; 30 October 2015, 22:37.

                      Comment


                      • Salutare. Ce parere aveti despre acest chit oferit de cei de norauto http://www.norauto.ro/pachete-distri...6-mpi.html???? Intreb deoarece imi pare destul de ieftin in comparatie cu alte chituri. Astept cu interes un raspuns doua care sa ma lamureasca daca este ok sa-l achizitionez sau nu. Merci frumos.

                        Originally posted by irinell24 View Post
                        Salutare. Ce parere aveti despre acest chit oferit de cei de norauto http://www.norauto.ro/pachete-distri...6-mpi.html???? Intreb deoarece imi pare destul de ieftin in comparatie cu alte chituri. Astept cu interes un raspuns doua care sa ma lamureasca daca este ok sa-l achizitionez sau nu. Merci frumos.
                        Ps sau imi puteti recomanda un chit cum spune romanul " ieftin si bun"
                        Last edited by irinell24; 18 November 2015, 05:47. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • SKF erau mai ieftine, dar mai bine cumperi motrio, vine cu garantie 1 an la Dacia. daca ala de norauto e de asam... mai bine pas.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Salutare. Cand schimbi distributia schimbi rola de intindere si cureaua si pompa de apa daca este cazul. Se mai schimba altceva??? Multumesc frumos.

                            Comment


                            • Kitul de accesorii. Rola(role) +curea.

                              Comment


                              • Merci frumos. Daca ai idee despre pompa de apa NGH astept o parere sau o alta recomandare. Ideea este ca nu vreau sa bag foarte multi bani pt ca nu sunt de fel panicos ca aia e mai buna ca cealalta si diferenta de pret sa fie super uriasa. Cred ca toate isi fac treaba daca le schimbi la un interval normal. Ideea este ca am gasit un kit pe norauto la 170 de lei care contine curea conti pompa de apa ngh si nu mai tin minte de rola. 170 de lei imi super ok avand in vedere ca cel mai ieftin kit care contine curea rola si pompa conti este 450 de lei. Astept o parere de la voi. Multumesc mult.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google