distributie logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by 827sam View Post
    In 2012 cand am schimbat eu distributia, mi-a fost recomandat kitul de la skf ca fiind cel mai bun; pompa de apa am pus Hepu tot la recomandarea lor; kitul de accesorii pe original dacia unde cureaua este hutchinson.
    Am 40.000 km de atunci fara vreo problema, in toamna cred ca voi implini numarul de km pentru a schimba din nou ambele kituri, voi merge exclusiv pe piese de origine cumparate de la bărbos.
    Pe partea de manopera cred e vorba de 150-200 lei tot tacamul.
    E bine daca poti (iti permiti) schimba kitul chiar daca nu trebuie.
    60000km e mult prea devreme pt schimb.

    Daca ar mai fi sa dau timpul inapoi, pana la ~100000 km nici nu m-as mai gandi la distributie (am schimbat-o pe la 75000 km).

    Comment


    • Cu accesoriile e mai riscant; s-a dovedit asta.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Da dar accesoriile se verifica usor
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Originally posted by Octavian View Post
          60000km e mult prea devreme pt schimb.

          Daca ar mai fi sa dau timpul inapoi, pana la ~100000 km nici nu m-as mai gandi la distributie (am schimbat-o pe la 75000 km).
          La kilometri văd că spuneți niște valori, dar ca timp?
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • 6-7 ani fara sa visezi urat noaptea, indiferent de climat.

            Comment


            • Bun, atunci am mai câștigat niște timp că nu prea-s bani.
              De la vremea când schimbam eu distribuția, SKF nu prea-mi sună cunoscut, sunt producători sau ambalatori? Gates pe unde mai sunt ca clasare? Știam că pe curele sunt lideri. Aș merge tot "pe mâna lor".
              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

              Comment


              • Stiu ca cei de la SKF fac rulmenti foarte buni , ma gandesc ca si la role/intinzatoare pentru distributie/accesorii sunt buni.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Ia kitul original -curea Gates, rola Koyo, pompa Hepu.
                  Calitatea e garantata (echipare de fabrica) nu mai trebuie sa-ti pui intrebari

                  Comment


                  • Eu sunt la al 3-lea Kit SKF ; inclusiv pompa de apa ; nu am motive sa-i reprosez ceva, iar stilul meu de mers nu e linistit deloc


                    La "chestiile made in france" cu multi cai sub capota am gasit mereu pe motor kit contitech

                    Comment


                    • 9 ani

                      Logan 1.4 Ambiance (fara servodirectie)

                      fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar

                      31 300 Km

                      distributia originala - FARA PROBLEME

                      comentariu: consider ca distributia "tine" fara emotii de doua ori intervalul de schimb recomandat (ma refer la timp), daca nu se depasesc numarul de kilometrii; adica in loc de spre exemplu 4 ani sau 60 000 Km se poate ajunge lejer la 8 ani sau 60 000 Km

                      observatie importanta: este doar un punct de vedere al unui necunoscator bazat si pe experienta proprie dar fara niciun fel de fundamnet tehnic!
                      Last edited by abc; 29 February 2016, 12:19.

                      Comment


                      • Era mai ieftin taxiul.. dar ca sa fim ontopic e fara probleme pana se rupe si pliezi supapele. daca te anunta inainte sa se rupa nu prevedea nimeni inlocuire preventiva.
                        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                        Comment


                        • Originally posted by abc View Post
                          Logan 1.4 Ambiance (fara servodirectie)

                          fabricat si cumparat in februarie 2007, primul propietar

                          31 300 Km

                          distributia originala - FARA PROBLEME

                          comentariu: consider ca distributia "tine" fara emotii de doua ori intervalul de schimb recomandat (ma refer la timp), daca nu se depasesc numarul de kilometrii; adica in loc de spre exemplu 4 ani sau 60 000 Km se poate ajunge lejer la 8 ani sau 60 000 Km

                          observatie importanta: este doar un punct de vedere al unui necunoscator bazat si pe experienta proprie dar fara niciun fel de fundamnet tehnic!
                          Am schimbat distributia din fabrica, la 8 ani si peste 90.000 de km. Evident, s-a schimbat si cureaua de accesorii la acel moment. Cureaua de distributie nu prezenta semne de uzura dar nici perfecta nu mai era, cureaua de accesorii prezenta crapaturi multiple dar nimic extraordinar. Sfatul meu e sa te gandesti serios ca anul asta sa le schimbi. Poate sa te mai duca inca pe atati km si inca cativa ani dar riscul sa bulesti motorul nu merita in situatia ta, deja intervalul de viata al componentelor e pe final.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Am auzit o parere a unui patron de service cum ca distributia la Logan ar trebui schimbata la 2 ani.
                            Probabil isi urmareste doar interesul, nu?

                            Comment


                            • Ma mir ca nu a zis de doua ori pe an. In carte scrie ca la 4 ani sau 60.000 km. Daca mergi 30.000 km pe an, poti s-o schimbi la doi ani.
                              Vezi mai sus ca unii colegi au schimbat-o la 8 ani sau peste 90.000 km.

                              Comment


                              • Pai eu merg cam 10-12.000 pe an si cred ca o schimb la 5 ani chiar.
                                Last edited by 77sky; 5 March 2016, 12:57.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google